Neatkarīgi no tā, ārā vai telpās, kaķi vienmēr dod priekšroku saulainām vietām, jo viņi instinktīvi zina, ka saule pozitīvi ietekmē viņu veselību. Kas viņiem patiešām sagādā daudz prieka, tas ir siltums. Kaķim nav nekā patīkamāka par ieslīgšanu dziļā miegā siltā mājas vietiņā. Atpūta un saule – perfekta kombinācija mūsu astainajiem draugiem.
Kāds no saules labums?
Saule kaķiem ir laba tikai tādā gadījumā, ja saules peldes ir ar mēru. Saules iedarbībai ir divas galvenās priekšrocības.
- Tā uztur pastāvīgu ķermeņa temperatūru
Kaķa ķermeņa temperatūra miega laikā pazeminās, jo, kad ķermenis ir atslābināts un atpūšas, tas netērē enerģiju. Tāpēc kaķi temperatūras starpību kompensē, guļot siltās vietās vai tur, kur krīt tieši saules stari, – uz palodzes, lodžijas vai grīdas. Tāpēc ir svarīgi nenovietot kaķēna gultiņu tumšās un mitrās vietās. - D vitamīna avots
Vai esi redzējis kaķi skrienam un spēlējamies nelielā, saules staru apgaismotā vietā? Saule kaķu veselībai ir tikpat svarīga kā mums, cilvēkiem, jo tā stimulē D vitamīna ražošanu, kas ir būtisks palīgs kauliem un efektīvs pretinieks reimatismam, kas ir ļoti izplatīta kaķu slimība.
Kaķi un saule: piesardzības pasākumi
Lai arī kaķi dievina sauli un siltumu, tam ir arī medaļas otra puse. Viena no galvenajām problēmām, kas var rasties, ja kaķis pārāk ilgi ir pakļauts tiešiem saules stariem, ir karstuma dūriens. Dzīvniekiem termoregulācija nav tik attīstīta kā cilvēkiem, tādēļ pārkarst ir daudz vieglāk. Karstuma dūriena tipiskās pazīmes dzīvniekiem ir paātrināta un sekla elpošana, bālas vai – tieši pretēji – ļoti sarkanas smaganas un mēle, nespēks, dzīvnieks slienājas, ejot grīļojas. Ja redzi šādas pazīmes, kaķim steidzami jāsniedz palīdzība.
Lai nekas tāds nenotiktu, vasaras tveicīgajās dienās, ejot prom no mājas, nekad neaizver vannasistabas durvis. Tur ir vēsāk nekā citās dzīvokļa telpās, turklāt pagulēšana uz aukstām flīzēm ir vēl viens veids, kā kaķis var atvēsināties. Noteikti nodrošini kaķim arī brīvu pieeju svaigam dzeramajam ūdenim.
Starp citu…
- Kaķis spēj atrasties uz virsmas, kas ir plus 52 grādus karsta (cilvēkam jau plus 44 grādu virsmas temperatūra rada diskomforta sajūtu).
- Kažoks, kas vasarā nekļūst īpaši plānāks, kaķi pasargā gan no sakaršanas un saules, gan no atdzišanas.
- Sviedru dziedzeru kaķim ir ļoti maz, un tie izvietoti nedaudzajās vietās, kas nav klātas ap apmatojumu. Taču karstumā tie strādā pilnā sparā, tā palīdzot atvēsināties. Par to var pārliecināties, kad kaķis iet pa grīdu, – uz tās paliek mitri pēdu nospiedumi.
- Kaķim atbrīvoties no lieka siltuma vai vēsumā to sataupīt palīdz arī poza. Karstumā viņš vienmēr guļ izlaidies, kājas izstiepis un vēderu atsedzis, un biežāk maina savas atpūtas vietas – no iesildītās dodas uz citu. Savukārt vēsumā viņš ļoti kompakti savāc ķepiņas zem sevis.