Kaķēni to mācās darīt jau no pašas bērnības, jo mammas viņus pastāvīgi aplaiza, bet dara to ne tikai aiz lielas tīrības mīlestības, bet arī tāpēc, lai nodrošinātu masāžu, kas nepieciešama gremošanas un pareizas elpošanas stimulācijai. Piefiksēts, ka kaķēni, par kuriem mammas bērnībā rūpējušās ne visai labi, pieaugušā vecumā nemēdz mazgāties pārāk bieži.
Pastāvīgi sekot līdzi savai higiēnai kaķēni sāk jau 2 mēnešu vecumā. Viņi to dara ar asās mēles un zobu palīdzību, ar kuriem iztīra netīrumus no kažoka, bet mēle kalpo kā ķemme.
Un tomēr – kāpēc kaķi visu laiku mazgājas? Tam ir vairāki skaidrojumi. Līdzās acīmredzamajam iemeslam – tīrības ievērošanai – ar mazgāšanās palīdzību kaķis stimulē arī dziedzerus, kas izdala īpašu sekrētu, kurš vēlāk pasargā dzīvnieka kažoku no mitruma. Ja kaķis murrā un mazgājas, tas ir veids, kā paust savu sociālo aktivitāti, jo mazgāšanās arī ir kontaktēšanās veids.
Mēdz būt, ka kaķi, kas dzīvo kopā, laiza viens otru, līdzīgi kā mammas laiza savus kaķēnus, – tā viņi izrāda savu mīlestību un pieķeršanos. Dažkārt kaķis mazgājas, lai nomierinātos un atslābinātos, ja viņš ir par kaut ko sarūgtināts vai apjucis. Metodiska apmatojuma tīrīšana palīdz viņam izvairīties no stresa. Eksistē pat teorija, ka stresa laikā kaķiem paaugstinās temperatūra, un viņi sāk mazgāties, lai to pazeminātu.
Interesanti! Mazgāšanās process kaķim ir rituāls, un gandrīz vienmēr tas notiek vienā un tajā pašā kārtībā. Sākumā mincis aplaiza ķermeņa priekšējo daļu, tad pakaļējo, un tikai tad vidusdaļu.
Ko par to saka ticējumi
Visiem zināms ticējums: ja kaķis sācis mazgāties – gaidi ciemiņus. Tas ir visizplatītākais ticējums, taču daudzām tautām ir plašāks skaidrojums katrai kaķa darbībai, kas saistīta ar mazgāšanos. Piemēram:
- ja laiza asti – gaidāms putenis vai lietus;
- ja laiza ķepas, ar ķepiņu mazgā galvu – gaidāms labs laiks (taču, ja viņš tajā pašā laikā kasa aiz auss – gaidāms lietus vai sniegs);
- ja rūpīgi mazgā ausis – būs lietus.
Ticējumi attiecībā uz ciemiņiem:
- ja kaķis mazgājas durvīs – gaidi ierodamies mācītāju;
- ja kaķis mazgā labo ausi – atnāks nepazīstams vīrietis;
- ja labo – nepazīstama sieviete.
Mazgāšanās pēc ēšanas
Runājot par novērojumiem, vērts pieminēt arī nostāstu, kurš skaidro, kāpēc kaķi mazgāja pēc, nevis pirms ēšanas. Reiz kaķis nomedījis zvirbuli, satvēris to ar ķepām un jau grasījies apēst. Bet zvirbulis aizrādījis, ka pirms ēšanas vienmēr ir jānomazgājas un kaķim būtu jānokaunas par to, ka nav nomazgājis savas ķepiņas.
Kaķis paklausījis un palaidis zvirbuli, lai pats nomazgātos, bet putns nekavējoties aizlidojis. Kopš tā laika kaķi mazgājas tikai un vienīgi pēc ēšanas. Tiesa, eksistē arī zinātnisks skaidrojums tam, kāpēc kaķi mazgājas pirms ēšanas – viņi ir mednieki, tāpēc svarīgi, lai medību laikā viņi sevi nekādi nenodotu. Šī iemesla dēļ viņi rūpīgi nolaiza kažoku un ķepas, lai likvidētu visas smaržas. Nevar noliegt, ka iedzimtajai tīrības mīlestībai arī ir nozīme.
Sevis aplaizīšanai mājas kaķis velta 30–40% no savām ikdienas fiziskajām aktivitātēm.