• Kāpēc jūrascūciņas nemirkšķina acis?

    Mājas mīlulis
    Santa Kraukle
    16. novembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Birute Vijeikiene / Shutterstock
    Redzēt jūrascūciņu mirkšķinām vai guļam ar acīm ciet ir īsts retums. Šādi novērojumi var radīt iespaidu, ka jūrascūciņas vispār nemirkšķina. Taču vai tā ir tiesa? Un vai šiem mazajiem grauzējiem vispār ir plakstiņi?

    Nemirkšķinā­šana kā izdzīvošanas taktika

    Skatīties, kā cūciņa guļ ar plaši atvērtām acīm un nemirkšķina, var būt biedējoši, bet tam ir izskaidrojums. Vispirms būtu svarīgi saprast, ka jūrascūciņām ir plakstiņi, taču tie nepilda to pašu funkciju, ko citiem zīdītājiem. Piemēram, cilvēki mirkšķina acis, lai tās mitrinātu, izvairītos vai atbrīvotos no putekļiem un svešķermeņiem, kā arī lai aizsargātu acis no spilgtas gaismas vai citiem ārējiem kairinājumiem. Savukārt jūrascūciņu acīm mitrināšana nav nepieciešama, tāpēc viņas tās mirkšķina tikai tad, kad izjūt kairinājumu, ko izraisījuši, piemēram, gruži vai putekļi. 

    Jūrascūciņas uz kārā zoba grib uzlikt daudzi plēsēji, tāpēc evolūcijas gaitā viņas saprata, ka tikai tad, ja saglabās nepārtrauktu modrību, viņas spēs izdzīvot. Tā kā jūrascūciņai jau tā ir salīdzinoši slikta redze, nepārtraukta mirkšķināšana izdzīvošanu bīstamajā pasaulē padarītu neiespējamu. Pat tad ja acu kustības ilgst tikai niecīgu brīdi, tas ir pietiekami ilgs laiks, lai plēsējs īstenotu uzbrukumu. Šī iemesla dēļ jūrascūciņa ir spējīga ilgstoši atturēties no mirkšķināšanas, ja uz spēles likta viņas dzīvība. 

    Jūrascūciņu redzes sistēma, ko kontrolē maģiski precīza centrālā nervu sistēmas kustību koordinācija, ļauj tām pat miegā regulēt acu mirkšķināšanu. Pateicoties attīstītajai acu kustību regulēšanas sistēmai, jūrascūciņas spēs apspiest vēlmi mirkšķināt pat tad, ja jutīs nepatīkamu karinājumu acīs. Galu galā, jūrascūciņas vēlme izdzīvot ir spēcīgāka par vajadzību mirkšķināt. Nemirkšķināšana pat guļot kļuvusi par viņu izdzīvošanas galveno taktiku.

    Mirkšķina, ja jūtas droši

    Arī mājās, kur dzīvniekam nevajadzētu izjust bailes, jūrascūciņa var skatīties vienā punktā, gulēt vai ziņkārīgi vērot pasauli, ilgstoši nemirkšķinot.

    Sevišķi bieži šāda rīcība ir novērojama tām jūrascūciņām, kas dzīvo vienas un jūtas vientuļi.

    Savukārt, ja ir kompanjons, nemirkšķināšanas epizodes mazinās, liecinot par to, ka mazais grauzējs jūtas droši. Tomēr arī šajos brīžos acu mirkšķināšana notiek tik ātri, ka to ar neapbruņotu aci bieži vien nav iespējams pamanīt. 

    Lai cik neiedomājami tas liktos, tavs mājas mīlulis var mirkšķināt arī tikai ar vienu aci. Ja esi ko tādu novērojis, tas noteikti izraisīja satraukumu, radot vēlmi ķerties pie telefona un zvanīt veterinārārstam. Vai, iespējams, šis skats lika pasmaidīt, jo dzīvnieka mirkšķināšana atgādina miegšanu ar aci, viegli koķetējot. Neatkarīgi no tā, kādas emocijas tas tevī izraisīja, svarīgi būtu nesatraukties, jo mirkšķināšana ar vienu aci ir pavisam normāla. 

    Sajūtot kairinājumu tikai vienā acī, jūrascūciņa lieki netērēs laiku un enerģiju, lai mirkšķinātu abas. Šādā situācijā viņas acu motorika instinktīvi ļauj nomirkšķināt tikai vienu no acīm, tūlītēji novēršot nepatīkamo sajūtu. Turklāt, kā jau iepriekš noskaidrojām, tas palīdz saglabāt modrību ar otru aci. Tas nozīmē, ka mirkšķināšana ar vienu aci, gluži tāpat kā ilgstoša nemirkšķināšana, ir viena no tava mājas mīluļa superspējām. 

    Pārāk bieža mirkšķināšana var liecināt par iekaisumu 

    Ja tomēr esi ievērojis, ka tavs mājas mīlulis sācis netipiski bieži mirkšķināt acis, tas var liecināt par acu infekciju. Ja pamani, ka jūrascūciņas acis ir apsārtušas, pietūkušas, asaro vai pat struto, būtu ieteicams konsultēties ar veterinārārstu, jo izskatās, ka tavam pūkainajam draugam ir sākusies infekcija. To var izraisīt acīs iekļuvušie svešķermeņi, kā, piemēram, skaidas, siena gabaliņi un putekļi. 

    Jūrascūciņas acu problēmas var būt arī baktēriju vai sēnīšu izraisītas, un lielākoties tās uzreiz skar abas acis. Infekcija pārsvarā izzūd dažu dienu laikā. Visbiežāk veterinārārsti pēc dzīvnieka apskates izrakstīs recepšu zāles, kuras lietojot infekcija pēc dažām dienām pāries. Tomēr ir arī gadījumi, kad nepieciešams noņem paraugus, lai noskaidrotu precīzu sēnīti vai baktēriju un ieteiktu efektīvāko ārstēšanas metodi tieši šai infekcijas slimībai. Šādā gadījumā, ja tev mājās ir vairāk nekā viens grauzējs un viņi visi dzīvo vienā būrī, drošības labad veselās jūrascūciņas ieteicams uz laiku atdalīt.

    Agrīnā stadijā no infekcijas ir iespējams atbrīvoties arī mājas apstākļos. Samitrini drāniņu ar siltu ūdeni un notīri izdalījumus no dzīvnieka acīm. Regulāra skartās acs tīrīšana var atrisināt situāciju. Taču, ja dažu dienu laikā jūrascūciņas veselības stāvoklis neuzlabojas, tad nevilcinies vairs un dodies pie speciālista, jo infekcija diemžēl nav vienīgā slimība, kas var izraisīt kairinājumu acīs. Nepatīkamās sajūtas var radīt arī audzējs, pārauguši zobi vai radzenes čūlas, kas visas ir dzīvnieka dzīvībai bīstamas slimības. 

    Ja infekcijas simptomus mājdzīvniekam novēro bieži, ir vērts padomāt par tīrību būrī un citās vietās, kur dzīvnieks uzturas. Biežāk noslauki putekļus, sasūc gružus un citus netīrumus. Ja redzi, ka šo darbību rezultātā situācija uzlabojas, saglabā šādu uzkopšanas ritmu arī turpmāk. 

    Tagad tu zini – nemirkšķināšana ir tavas jūrascūciņas superspēja, kas palīdz viņai izdzīvot, un viņa mirkšķina tikai tad, kad tas ir nepieciešams. Kaut arī šī mīkla beidzot ir atrisināta un esi ieguvis atbildes un daudziem jautājumiem, nezaudē modrību, jo pūkainā drauga mirkšķināšanas paradumi var atklāt vairāk nekā tikai acīmredzamo.

    Atceries, ka neierasti bieža mirkšķināšana vai šīs instinktīvās darbības pilnīga neesamība var liecināt par slēptu veselības problēmu vai trauksmi.

    Kaut lielākoties, ātri diagnosticējot, jūrascūciņu acu problēmas var atrisināt ar vienkāršu antibiotiku kursu, esi vērīgs un rūpējies par sava mājas mīluļa veselību un labsajūtu, uzturot tīru un drošu vidi, kā arī vajadzības gadījumā nodrošinot pienācīgu medicīnisko aprūpi, lai viņa dzīve būt ­izdevusies. 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē