• Kamīns kā nevienam citam. Kā pie tāda tikt?

    Māja
    Dana Sinkeviča
    Dana Sinkeviča
    30. janvāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Matīss Markovskis
    Protams, Aigars Loss varēja uzbūvēt arī parastu kamīnu. Bet, kā viņš pats smejas, gribējās sev mazliet sarežģīt dzīvi. Rezultātā – kamīns ar raksturu, turklāt tāds, kāda nav nevienam citam.
    • Projekta autors – Aigars Loss.
    • Ikdienā darbojoties labdarības un Ukrainas atbalsta jomā, brīvajā laikā Aigars izmanto savu tehniskās domāšanas talantu un arī faktu, ka rokas viņam aug no pareizās vietas. Kamīns un arī viss dzīvoklis bijis laikietilpīgs un darbietilpīgs izaicinājums, bet rezultāts ir tā vērts.
    • Projekts realizēts Talsos.

    «Agrāk kamīna vietā bija mūrēta krāsns. Divus gadus krāsni kurbulēju un visādi ar viņu auklējos, līdz tā galīgi aizgāja ciet – sāka dūmot, to arī nebija iespējams normāli iztīrīt. Tad nu pieņēmu lēmumu krāsni nojaukt un būvēt no jauna kā kamīnu,» stāsta Aigars. Kamīnu viņš uzbūvējis vienatnē, bez nevienas palīdzīgas rokas, lai gan tādas būtu noderējušas, un iesaka šādos gadījumos tomēr pasaukt kādu palīgā. «Būtu vismaz, kas pietur no vienas puses skrūvi, kamēr es to no otras puses pieskrūvēju. Rezultātā tas bija process ar daudz emocijām un pavadvārdiem,» viņš smejoties atceras. Kamīns ir izgatavots no ugunsdrošām un mitrumizturīgām plātnēm, kam ir arī neliela siltumatdeve. «Kad ārā bija mīnus 10 grādi, bet iekšā plus 3, viss dzīvoklis piesila triju stundu laikā.»

    Soli pa solim

    1. Jāsāk ar materiālu iegādi. Kamīnam bija nepieciešamas speciālās ugunsdrošās un mitrumizturīgās betona plātnes, betons, keramzīta bloki, collīgais dēlis pamatnei, armatūras siets (uz 1 × 1 × 0,4 m izmantoti 3 armatūras sieti, 6 mm, ar 10 × 10 cm aci) rīģipša profili, rīģipša skrūves, sauktas par blusiņām, distanceri, lielās skrūves, kamīna kurtuve ar centrālapkures funkciju. 
    2. Lai arī sākotnēji gribējās cerēt, ka kamīnam varēs izmantot to pašu krāsns pamatni, kas jau bija, jaucot nost krāsni, izjuka arī podests. Līdz ar to viss bija jāsāk no jauna – ar to jārēķinās, gribot no kaut kā veca iegūt ko jaunu.
    3. Tika izgatavota veidne, kurā ievietoti keramzīta bloki – apjoma radīšanai un svara samazināšanai. Atlikušajā apjomā ieliets betons – tā, lai viss piepildīts.
    4. Vēlāk pamatnei kā dekoratīvs elements izmantots arī collīgs dēlis, kurā ievietotas LED gaismiņas, – lai kamīnu padarītu vizuāli gaisīgāku.
    5. Nākamais solis – jāiepozicionē kamīna kurtuve un jāpievieno skurstenim. Aigars izmēģināja visdažādākos veidus, šis bija optimālais – lai kamīna uguni var redzēt un baudīt, arī sēžot dīvānā.
    6. Lai pareizi un kvalitatīvi varētu ievietot un nostiprināt kamīna skursteņa čaulu, bija nepieciešams atvērt skursteņa priekšējo sienu. Papildus tika nostiprināta skursteņa čaulas tīrīšanas lūka. Pēc skursteņa čaulas ievietošanas skursteņa siena tika kārtīgi un hermētiski aizmūrēta ar merteli.
    7. Sāk būvēt atlikušo kon­strukciju. Zem plātnēm ir rīģipša profils, izmantots visizturīgākais, kas pieejams. Divu dienu laikā, ņemot vērā savas vēlmes par dažādiem kamīna leņķiem un izliekumiem, nevis standarta kasti, Aigars bija sagatavojis kamīna karkasu, tad tas tika piestiprināts pie griestiem. 
    8. Plātnes sazāģē pēc izmēriem. Sākot pieskrūvēt tās pie karkasa, Aigars saprata, ka plātnes vajadzēs arī nedaudz iznest uz āru kā trepi vai ielauzienus, radot telpiskāku efektu, tāpēc tika izmantoti arī 4 cm gari distanceri. Pieskrūvēšanai pie konstrukcijas izmantotas cinkotās skrūves un paplākšņi abās pusēs – lai viss būtu maksimāli droši. 
    9. Šāds skursteņa risinājums bijis jau iepriekš, taču to drošības apsvērumu dēļ vairs nedrīkstēja izmantot, tādēļ Aigars visu konstrukciju izveidoja no jauna. 
    10. Izmantotās plātnes paredzētas pirtīs pie kurtuvēm vai citur, kur ir sildelementi, – līdz ar to tās ir arī mitrumizturīgas un karstumizturīgas. Kamīns nav krāsots, atstāts oriģinālais plātņu grafīta tonis.  

    Svarīgi! Betona plātnēs un rīģipša profila karkasā caurumi urbti ar 10 mm urbi, lai būtu iespēja iecentrēt plātnes pēc vajadzības.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē