Raksts no žurnāla Astes arhīva
Konsultē veterinārārsts Normunds Fjodorovs.
Kaķu saimniekiem rūpīgi jāizvērtē, kādu puķu podus un vāzes likt uz galda vai palodzes. Sāksim ar pašiem bīstamākajiem zaļumiem un noskaidrosim, kā rīkoties, ja kaķis ir pakošļājis indīga auga lapiņu, ziedu vai kātu.
Visbīstamākā – dīfenbahija!
Šis ir viens no tiem dekoratīvajiem augiem, kas rotā palodzes ļoti daudzās mājās. Dīvainā kārtā tieši dīfenbahijas kaķi mēdz ēst, pakošļājot tās lapas. Taču šis ir viens no tiem, starp citu, ne tik daudzajiem augiem, ar kuru saindējoties mincis patiešām var aiziet bojā! Letāls iznākums, saindējoties ar augu, kaķiem nav bieža parādība, taču šī puķe spēj to panākt. Pat ja iznākums nebūs tik dramatisks, smagākos gadījumos kaķi var nākties ārstēt pat vairākas nedēļas.
Cik daudz jāsagrauž augs, lai saindētos? Daudz nemaz nav jāapēd, jo augs ir ļoti toksisks. Indīgās vielas ir gan tā lapās, gan dzinumos, gan stumbra daļā.
Galvenie simptomi saindēšanās sākumā
- Siekalošanās, iespējamas čūlas mutē, vemšana; pēc tam – smaga caureja, krampji, galvas trīcēšana, koordinācijas traucējumi.
Ko darīt?
- Steidzies pie veterinārārsta! No svara ir katra minūte! Lai izvadītu šos toksīnus no organisma, ir nepieciešams salīdzinoši ilgs laiks un kaķīti nāksies intensīvi ārstēt.
Ja ir aizdomas, ka kaķis grauzis dīfenbahiju, nekavējoties dodies pie veterinārārsta – pat ja vēl nav redzamas nekādas saindēšanās pazīmes!
Ļoti bīstamas – uzpirkstītes
Uzpirkstīte satur vielas, kas kaķim var izraisīt saindēšanos un būtiski ietekmēt sirdsdarbību. Turklāt šīs bīstamās vielas atrodamas ne vien lapās un ziedos, tās var ietekmēt kaķa veselību, pat ja mīlulis uzpirkstītes nogaršojis kaltētā veidā.
Saindēšanās simptomi:
- Vemšana, caureja, smaga sirds mazspēja, diegveidīgs, ļoti ātrs pulss.
Ko darīt?
- Arī šajā gadījumā kaķītis var aiziet bojā, ja kavēsies ar veterinārārsta apmeklējumu.
Patiesībā saindēšanos dzīvniekam var izraisīt daudzi augi un puķes dzīvniekam var izraisīt saindēšanos, taču pārējos gadījumos tā parasti nebeidzas letāli.
Citi indīgie augi
Augi, kam ir indīgi sīpoli (vai gumi), piemēram:
- lilijas dzimtas augi,
- narcises,
- hiacintes,
- amariļļi un hipeastri,
- urgineji jeb jūras sīpoli.
Saindēšanās simptomi:
- vemšana, caureja, čūlas mutē. Ja tos novēro, sazinies ar veterinārārstu, kurš izvērtēs konkrēto gadījumu un ieteiks, kā labāk rīkoties!
Dārzā un mājās sastopamie kaķim bīstamie augi
- zilā kurpīte
- parastā kreimene
- oleandrs
- bebrukārkliņš
- kodija, eiforbija
- puansetija
- acālija
- baltais āmulis
- hortenzija
- monstera
- petūnija
- prīmula
- rododendrs
- vēlziede
- vilkoga
- zalktene
- klīvija
- naktene
Indīgi, bet ne nāvējoši augi
- Ziemassvētku puķe
- puķuzirnīši
- lupīnas
- delfīnijas
- sniega rozes
- jasmīni
- Alpu vijolītes
- prīmulas
Saindējoties ar šīm puķēm, vemšana visbiežāk pāriet diezgan ātri. Tomēr arī šajā gadījumā jāsazinās ar veterinārārstu.