Peonijas
Dagnija Voika, peoniju dārza Ziedoņi saimniece:
Peonijas ir diezgan izturīgas, bet, ja temperatūra noslīd zem mīnus 5 grādiem, arī tām vajadzīgs piesegums ar kūdru, pērnajām lapām vai salmiem – kas nu kuram pieejams – 10 cm vai pat biezākā kārtā.
- Kas cieš visvairāk? Sevišķi jutīgi kailsalā ir aizvadītajā rudenī stādītie stādi, arī agrās peonijas, kas siltā rudenī jau sāk veidot dzinumus. Par veciem stādījumiem tik ļoti nav jābaidās, lai gan – kā kurā Latvijas vietā. Es Kurzemē sala postījumus īpaši nemanu, bet Vidzemes pusē, kur ir aukstāks, to varētu būt vairāk, it īpaši zemās vietās, kur stāvējis ūdens, kas sasalis ledū.
- Ko darīt ziemā? Ja tas nav izdarīts, tās kailsalā steigšus jāmulčē. Katram rudenī stādītajam stādam jāveido tāda kā cepurīte no kūdras vai cita materiāla.
- Ko darīt vēlāk? Pavasarī piesegums jānoņem, lai netraucē pumpuru plaukšanu.
- Sala nedarbus varēs redzēt, kad sāksies veģetācija. Ja nekas nesprauksies laukā no zemes, augsne ap stādiņu jāatrauš un jāpaskatās, vai tam ir kāds dzīvs pumpurs.
- Agrās šķirnes ir vārīgākas arī pavasara salnās – augiem, kas jau sākuši veģetāciju, apsalst pumpuri un neveidojas ziediņi. Lielā aukstumā var apsalt arī viss stublājs. Tad jāsedz virsū agrotīkls, jo, ja dzinumi ir lieli, tad nomulčēt vairs nevar.