Priede – mājas smaržai
- Priede malka ir vissmaržīgākā. Skaisti saskaldīta, ne vien glīti izskatīsies, bet arī svaigi smaržos. Ja priedes malkas strēķi tur istabā pie krāsns, jāatceras, ka tā ir ļoti sveķaina un labāk to glabāt malkas kastē vai grozā, lai nesasmērē grīdas segumu vai sienu.
- Jo svaigāk skaldīta priedes malka, jo spēcīgāks aromāts. Smaržīgākā ir priedes malka, kas iegūta no stumbra augšējās daļas jeb tievgaļa, kur aug visvairāk jauno zaru un ir vairāk sveķu.
- Priedes malka mājā rada patīkamu aromātu arī tad, ja kamīnu un krāsni ar to nekurina. Ilgstošu smaržu tā dos arī tad, ja malkas strēķītis būs vien nokrauts blakus krāsnij.
Egle – omulīgai sprakstēšanai
- Ja uguns liesmā patīk ne vien raudzīties, bet arī ieklausīties, piemērotākā būs sveķainā egles malka. Tai ir ļoti liela siltuma atdeve, un tā sprakšķēs un dzirksteļos nepārtraukti.
- No egles malkas lec dzirksteles, tāpēc, ja šo malku kurina kamīnā, svarīgi parūpēties, lai kamīnam ir stikla aizslietnis vai metāla sietiņš, kas aiztur dzirksteles.
- Kamīnā egles malku var dedzināt tīrā veidā, taču krāsnī tās ieteicams kurināt, jaucot ar lapu kokiem attiecībā 3:4.
Ozols, osis, ābele un bumbiere – ilgai un lēnai liesmai
- Šai malkai nav izteiktas smaržas, taču tā ir ļoti blīva un dod lielu siltumu. Tā degs ilgi un mierīgi.
- Labi izžāvēta, degs ilgi un ar pamatīgu liesmu, bet nedūmos vai nesprakšķēs.
- Piemērota kamīnam, taču ar to nav ieteicams kurināt podiņu krāsni – karstums, ko tā rada degot, sabojās podiņu krāsns mālu.
Kadiķis – svētku smaržai
- Kvēpinot kadiķa zariņu, mājās ne vien varot atbrīvoties no sliktās enerģijas un vīrusiem ziemas laikā, bet arī radīt patīkamu smaržu. Ziemassvētku laiks ir īpaši piemērots, lai iesmaržinātu māju ar gruzdošu kadiķa zariņu. Turklāt, pievienots malkai, liesmās tas arī omulīgi sprakšķēs.
- Kadiķu populācija Latvijā nav liela, tāpēc tos mežā nedrīkst cirst, kā arī tiem lauzt zarus.
- Ja pie mājas aug kadiķis, to, ik gadu apgriežot, zariņus var izkaltēt un ziemā padedzināt, lai iesmaržinātu māju.
Mājas dekoram
Bērzu malka ar tāsi – pagales skaisti izskatās krāvumā pie krāsns vai kamīna. Deg ilgi, ar vienmērīgu liesmu. Ja pagalēm ir tāss, tā degot rada tumšu dūmu. Bērza malkai smarža saglabājas pat divus gadus.
Melnalkšņa un baltalkšņa malka – žūstot pagaļu gali ar laiku iekrāsojas skaisti sarkanbrūnā krāsā. Degot dod lielu karstumu un gandrīz nedūmo. Alkšņa malkas aromāts saglabājas pat pēc trim gadiem.