Gāzes apkures katli
Darbojas ar dabas gāzi, saimniekam ne par ko nesāp galva, jo nav nepieciešama iejaukšanās. Nospied podziņu vai ieslēdz slēdzīti, ja ir automātika, ievadi vajadzīgos parametrus un par katlu aizmirsti uz ilgu laiku. Iespējama attālināta vadība ar mobilā tālruņa palīdzību. Apkure ieslēdzas automātiski, mērot telpas vai āra temperatūru.
Mājās ir komfortabli, un cilvēks pat nemana, kā siltums tiek sasniegts. Galvenais, lai iekārta uzstādīta pareizā kombinācijā. Modernie gāzes katli pat paši atgādina, ka pienācis apkopes laiks.
Nopērkami divu veidu gāzes katli – parastie jeb grīdas un kondensācijas tipa. Kondensācijas tipa katli ir mazāki un efektīvāki, tie pilnīgāk izmanto degšanas siltumu.
Uzstādot gāzes apkures katlu, ir obligāti darāmās lietas un tās, ko var nedarīt. Gāzes iekārtas nomaiņa ir jāsaskaņo ar gāzes dienestu (iepriekš ar Latvijas gāzi, šobrīd ar Gaso). Arī tad, ja mājās bijis gāzes apkures katls, bet tagad to plāno mainīt pret cita tipa katlu, gāzes dienests jāinformē, ka gāze vairs netiks lietota. Citādi, ja gāzes patēriņš pēkšņi ievērojami mainās, radīsies jautājumi, tāpēc gāzinieki par to jāinformē. Mainīt gāzes apkures katlu bez saskaņošanas ar Gaso ir nelikumīgi un nedroši, pēc tam var rasties problēmas. Šajā situācijā ir atvieglotā un sarežģītā kārtība. Atvieglotā ir tad, ja nekas principiāli nemainās – nemainās aparāta vieta, nekas nemainās gāzes piegādes sistēmā, saglabājas gaisa ņemšanas un dūmgāzu novadīšanas veids. Vienīgais, kas būtu nepieciešams, ir skursteņslauķa akts, ka dūmgāzu novadīšanas sistēma ir derīga lietošanai un paredzētais aparāts varēs kalpot. Sarežģītā kārtība ir tad, ja parastā vecās paaudzes katla vietā vēlas likt jaunu un modernu aparātu. Runa ir par kondensācijas tipa katlu, kuru liekot vecā tipa katla vietā jāveic zināma pārbūve. Tad ir svarīgi, vai saglabājas vecais dūmgāzu novadīšanas veids. Dūmgāzu novadīšanai ir trīs tipi: A, B, C. Kondensācijas tipa katliem var būt B vai C. ja vēlas iegūt absolūtu komfortu, tai skaitā arī absolūtu klusumu, lai nedzirdētu, kā aparāts strādā, jāveido C sistēma, kas nosaka, ka gaisu degšanai ņem no ārpuses pa speciālu cauruli, padod katlā un tāpat pa speciālu cauruli izpūš ārā sadegšanas produktus. Vai tas būs caur šahtu, sienu vai jumtā veidotu atveri, atkarīgs no konkrētās situācijas. Taču, tiklīdz B vietā parādās C, – tā tas viss jāsaskaņo.
Jāpievērš uzmanība tam, vai saglabājas esošā jauda, jo atļauja ir saņemta konkrētai jaudai, ne vairāk. Ja nepieciešama lielāka jauda, turklāt ievērojami lielāka, nevis pāris kilovatu, tad jāpieprasa jaudas palielinājums. Ja palielinās jauda vai iekārtas novietojums, jādodas pēc jauniem tehniskajiem noteikumiem un jāsaņem atļauja.
Gāzes apkures katla mīnusi – lietotājs ir piesaistīts konkrētam piegādātajam un konkrētiem tarifiem. Ja apkures katlu nelieto saskaņā ar tā noteikumiem, var rasties drošības, piemēram, sprādziena risks. Ja gāzes apgādes sistēma ir kvalitatīva un atbilstoša standartiem, gāze nesmird – tas ir tikai stereotips, ka gāze smird. Ja ir neliela noplūde un parādās smaciņa, tas var būt signāls un aicinājums parūpēties par savām ierīcēm. Arī tvana gāze var parādīties – kā jebkura kurināmā gadījumā –, bet tas atkarīgs no iekārtas tipa. Kondensācijas katli tādā ziņā ir absolūti droši – tiem šādam riskam nav iespējas rasties.
- Zināšanai!
- Arī tad, ja mājai nav gāzes pievada, var ierīkot gāzes apkures katlu, – ir firmas, kas tieši uz šo ir specializējušās. Tad uzstāda ārējo rezervuāru pie ēkas vai balonu kasetni (speciālā slēgtā kastē uzglabā pietiekamu apjomu gāzes). Protams, tas visu pasākumu sadārdzina, lai gan firmas nāk pretī un piedāvā šīs gāzes apgādes sistēmas ne tikai pirkt, bet arī nomāt.
Granulu apkures katli
Kurina ar granulām, turklāt modernais granulu katls ir automātisks – automātika nodrošina visus procesus, līdz ar to katls var nostrādāt divas trīs dienas līdz pat nedēļai bez cilvēka līdzdalības.
Granulu apkures katls, tāpat kā gāze, dīzelis, elektrība, siltumsūknis, strādā atbilstoši termostatam un visu laiku nodrošina vienādu temperatūru. Tad katrs pats var izvēlēties dienā siltāku, naktī vēsāku temperatūru un tādā veidā nodrošināt sev komforta režīmu. ideāli ir salikt dienas un nakts temperatūru, brīvdienu temperatūru – samazinot temperatūru par 5–7 grādiem, var būtiski ietaupīt granulas.
Izvēloties granulu apkures katlu, jāpārliecinās, ka tas ir atbilstošs konkrētajam kurināmajam. Diemžēl Latvijas tirgū liela daļa katlu, ko dēvē par granulu katliem, tādi nav.
Bieži vien ražotājs saražo lētu katlu, cita kompānija lētu granulu degli, ieliek to katlā un pārdod kā granulu katlu. Taču, ja cietā kurināmā apkures katlā ieliek granulu degli, skurstenī būs 250–350 grādu – tas pats, kas malkai –, un puse no siltuma vienkārši aizies skurstenī. Ja viss nav atbilstoši ierīkots, cilvēks nopērk it kā lētāku katlu, bet pārmaksā par kurināmo, jo tas vienkārši aiziet gaisā.
Ja beidzas granulas un iemet malku, katlu sabojāt īsti nevar, bet tas atkarīgs no katla konstrukcijas. Malkas vietā labāk izmantot briketes, jo tās ir diezgan līdzīgas granulām (briketes likt malkas katlā gan nevajadzētu, jo tā viss siltums aiziet skurstenī). Reizēm granulu katlā dedzina kūdru, var sadedzināt neizsētos un pārtikai vairs nederīgos graudus, arī saulespuķu čaumalu granulas ir ļoti labas, bet pēc to lietošanas katls bieži jātīra.
Granulu apkures katla mīnusi – jāgādā un kaut kur jāuzglabā granulas. 150–200 kvadrātmetru mājai jārēķina aptuveni pustonna līdz tonna granulu mēnesī. Tās gan ir pietiekami kompaktas, trīs reizes mazāks apjoms nekā malkai.
Malkas apkures katli
Malka katlā jāliek līdzīgi kā krāsnī, tāpēc cilvēka klātbūtne nepieciešama visu laiku. to var optimizēt, uzliekot siltuma akumulatoru – lielu, labi izolētu mucu, kurā ir liels apjoms ūdens, ko tad, kad ir vēlme un iespējas, sakurina, uzsilda un tad tērē. Tas der daļējas slodzes apstākļos, kad ārā ir mēreni auksts un pietiek ar uzkrāto enerģiju. Kad ārā ir ļoti auksts, jākurina nepārtraukti, jo liekas jaudas malkas katlam parasti nav. Tā ir vienīgā iespēja kaut ko automatizēt. Pēc tam siltuma padevi var regulēt ar mūsdienās pieejamās automātikas palīdzību. Katls pastrādājis, izkurējies, un tad uz kādu dienu divām par to var aizmirst, veiksmīgā gadījumā pat nedēļu, ja ārā ir silts.