Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Kādēļ bērnam labāk izvēlēties bioloģisko pārtiku?

    Gribu dzīvot zaļāk
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    25. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kādēļ labāk izvēlēties bioloģiski audzētus produktus, kā tos atpazīt un kur iegādāties? Konsultē uztura speciāliste Lizete Puga un vides inženiere Jana Simanovska.

    Kādēļ bioloģiski audzēti produkti ir veselīgāki?

    Atbildot pavisam īsi: bioloģiski audzētā pārtikā nav pesticīdu atliekvielu, bet gaļā – antibiotiku. «No uztura viedokļa – atšķirības starp parasto burkānu un ekoloģisko burkānu, kas audzis bioloģiski sertificētā saimniecībā, patiešām nav, bet, salīdzinot pesticīdu atliekvielas, atšķirība ir,» saka vides inženiere Jana Simanovsa. «Lauksaimnieki apgalvo, ka šīs vielas tiek ļoti precīzi aprēķinātas, bet jāsaprot, ka uz cilvēkiem pesticīdus neviens netestē. Tos pārbauda uz dzīvniekiem un tad atbilstoši dzīvnieku reakcijām izdara secinājumus, kādā koncentrācijā šie pesticīdi varētu būt nekaitīgi,» saka Jana Simanovksa, minot, ka par vairākām vielām, tostarp pesticīdiem, pašlaik norit ļoti spraigas diskusijas. Piemēram, Zviedrija pat iesūdzējusi Eiropas Komisiju (EK) tiesā, jo EK nespēj noformulēt, kā atpazīt hormonālo sistēmu ietekmējošās vielas un kādi pētījumi jāveic, lai tos atpazītu. Tas gan ir neapstrīdams fakts – pašlaik visās Eiropas valstīs vīriešiem krītas spermas kvalitāte. «Ir zinātnieki, kas tajā vaino pesticīdus, lai gan šādu ietekmi ir ļoti grūti pierādīt, jo mēs nevaram atpakaļgaitā izpētīt, ko tieši šo vīriešu mammas ir ēdušas vai lietojušas grūtniecības laikā. Un ne jau visu mēs varam pārbaudīt uz pelēm, jo, piemēram, pelēm nekad nebūs uzmanības deficīta trūkuma vai autisma. Negribu nobiedēt vecākus, ka jāatsakās no parastās pārtikas, bet, ja maziem bērniem pēc iespējas vairāk izvēlētos bioloģisko pārtiku, tas noteikti būtu labāk,» saka Jana Simanovska.
    Bērnam hormonālā sistēma tikai veidojas, un īpaši svarīgi tas ir embrija vecumā, tāpēc arī grūtniecēm liela uzmanība jāpievērš uzturam, šo gan nevajadzētu uztvert kā aicinājumu vairs nelietot parasto pārtiku.

    Vai biopārtika ir dārgāka?

    Uztura speciāliste un divu bērnu mamma Lizete Puga uzsver, ka pirmās 1000 dienas (gandrīz trīs gadi) bērna attīstībā ir vissvarīgākās un šai laikā nevajadzētu aizrauties ar neveselīgiem produktiem. «Jā, biopārtika ir dārgāka, jo, neizmantojot augu palīglīdzekļus, raža būs mazāka.
    Arī ekoloģiskās pārtikas iegādē var ievērot dažus pamatprincipus, kas samazina cenu starpību.
    Pirmkārt, sekot sezonalitātei. Ziemā nevajag pirkt ekoloģisku arbūzu par vairākiem eiro kilogramā. Apelsīnu sezonā arī ekoloģiskos apelsīnus var iegādāties par 90 centiem. Otrkārt, sekoju publiski pieejamiem datiem Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā par to, kādiem augļiem un dārzeņiem Latvijā pesticīdus izmanto visvairāk. Tie ir: kartupeļi, sīpoli, bumbieri, āboli, ķirši, avenes un plūmes – tos gan cenšos pirkt no bioloģiskajām saimniecībām». Protams, ja ir iespēja, labāk izvēlēties arī bioloģiski audzēto pienu, olas un gaļu. Lai gan lielākoties parastās un bioloģiski audzētās pārtikas uzturvielas neatšķiras, tomēr labo taukskābju – omega 3 un omega 6 – bioloģiski audzētajā gaļā un pienā gan varot būt vairāk, jo mājlopu uzturs ir augstvērtīgāks. Jā, bioloģiski audzēta gaļa ir dārgāka, bet uztura speciāliste aicina izvērtēt, cik daudz gaļas tiek lietots kopumā, jo gaļa nav jāēd katrā ēdienreizē. Vienlaikus Lizete Puga uzsver, ka ekoveikalu olās un gaļā pastāv lielāka iespēja mikropiesārņojumam, piemēram, salmonellai, kuras lielveikala olās un gaļā, visticamāk, nebūs, jo dzīvnieki pret to būs potēti.

    Ekomarķējumu špikeris

    • Ekoloģisko pārtiku var atpazīt pēc zaļās lapiņas, kas ir Eiropas Komisijas bioloģiskās lauksaimniecības zīme un apliecina, ka vismaz 95% lauksaimniecības izcelsmes sastāvdaļu ražotas bioloģiski un to iepakojis tieši ražotājs vai fasētājs.
    • Papildus var skatīties arī uz Latvijas ekoprodukta zīmi, kas savukārt nozīmē, ka pārtikas produkts ražots Latvijā no ekoloģiski tīrām izejvielām.

    Ar šo divu ekomarķējumu zināšanām pilnīgi pietiek, lai orientētos bioloģiski audzētas pārtikas iegādē.

    Latvijas lauku labumi

    • Produkti no Latvijas bioloģiskajām zemnieku saimniecībām iegādājami, piesakoties tiesapirksana.lv, taču jārēķinās, ka, iestājoties tiešās pirkšanas kustībā, arī pašam būs jāiesaistās dežūrās un jāveic produktu pasūtīšana, saņemšana vai izdalīšana.
    • Regulāri tiek rīkoti zemnieku tirdziņi Berga bazārā, Straupes tirgus placī, Kalnciema kvartālā un pie tirdzniecības centra Sky&More. Vairāk informācijas: biologiski.lv.
    • Latvijas bioloģisko zemnieku saimniecību labumus iespējams pasūtīt arī svaigi.lv ar piegādi mājās. Pieejami gan ekoprodukti, gan nebioloģiski lauku labumi, taču lapā iespējams atsijāt tikai ekoproduktus.
    • Kvalitatīvus ekoproduktus arvien biežāk var nopirkt arī lielveikalos, piemēram, Rimi piedāvā zīmola I love eco produkciju.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē