• Kad un kā pareizi apgriezt tūju dzīvžogu?

    Dārzs
    Kristīne Sēnele
    7. septembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Serhii Bobyk / Shutterstock
    Griezt tūjas tikai griešanas pēc nav nekādas vajadzības, bet, ja tas tomēr jādara, tad tā, lai ir labi un – galvenais – arī viegli. Meklējam racionālu un laika un resursu patēriņa ziņā ekonomisku dzīvžoga aprūpēšanas rutīnu.

    Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    Konsultē Andrejs Vītoliņš, stādaudzētavas Dimzas vadītājs.

    Tūju apgriešanai nevajadzētu būt pašmērķim. Ja teritorija ļauj un kaimiņiem netraucē, tad var izvēlēties arī brīvi augošu tūju dzīvžogu.

    Tāda piramīdveida šauri augoša šķirne kā ‘Smaragd’, šaura kolonnveida ‘Boothii’ un kolonnveida ‘Columna’ šādam mērķim ir ļoti piemērotas. Lauku teritorijā pat Latvijā populārākajai tūju šķirnei ‘Brabant’ var ļaut vaļu – tur to četrus piecus metrus augstais dzīvžogs labi iederēsies. 

    Ja tomēr vajadzīgs apgriezts dzīvžogs, tad jārēķinās, ka akurāta tūju dzīvžoga uzturēšana būs pamatīgs un laikietilpīgs darbs daudzu gadu garumā, jo dzīvžogs ir ilgmūžīgs projekts. 

    Kad sākt tūju apgriešanu?

    Formēt tūjas jāsāk jau pietiekami agri, tā teikt, no mazotnes. Tā kā parasti stādaudzētavās tūjas aug gadus četrus piecus, tad pirmajā gadā pēc iestādīšanas tās neaiztiek, bet jau otrajā pavisam nedaudz pielīdzina augšu. Kolonnveida tūjām piektais, septītais gads varētu būt tas, kad jāsāk apgriešana, sākotnēji pieformējot tikai pašu zaļo galotni. 

    Ja nepieciešams stimulēt, lai tūjas aug kuplumā un veidojas daudzzaraināks vainags, piemēram, ‘Brabant’ šķirnes tūjām, tad to jauno dzinumu daļu augšpusē sākt griezt jau uzreiz pēc iestādīšanas. Griešana stimulē zaļās masas augšanu, jo tā augam ieslēdz aizsargmehānismu un tas mēģina strauji atjaunoties. Sākotnēji, kamēr tūjas tikai aug un aizpilda telpu, tas, protams, ir mūsu interesēs. Savukārt jau ar pieaugušu dzīvžogu sanāk tāds kā riņķa dancis – mēs cērpam, un koks saprot, ka jāatjaunojas. Mēs atkal cērpam, koks – atjaunojas.  

    Kas jāgriež un cik daudz?

    Ja vien runa nav par atjaunojošo griešanu, tad vajadzētu apgriezt tikai dzinumu jauno daļu. To no vecās var atšķirt pēc krāsas. Jaunā ir gaiši brūna vai pat vēl zaļa un elastīga, savukārt vecā – brūnāka, pelēkāka un pārkoksnējusies. Ar jauno dzinumu apgriešanu var pieļaut mazāk kļūdu. Tā kā tie ir augšanas stadijā, tie veiksmīgāk sadzīst, straujāk sakuplo. Ja tūju griezīsi neapdomīgāk, nogriežot pārāk tuvu pie stumbra, var gadīties, ka zaru stumbeņi tā arī nesazaļo, jo vecajiem dzinumiem daļa snaudošo pumpuru vairs nav spējīga pamosties. Tūjām vispār spēcīga apgriešana nepatīk. Tās pašas par sevi slikti atjaunojas. 

    Apgriežamais apjoms atkarīgs no tūjas šķirnes un ātraudzīguma.

    Ja tavā dārzā aug maza tūjiņa ar, piemēram, centimetra pieaugumu gadā, tad nogriežams būs tikai kāds puscentimetrs. Bet, ja tūja būs izaudzējusi metru garus jaunos dzinumus, tad griežams būs teju pusmetrs. Jaunos dzinumus var īsināt pat par divām trešdaļām.

    Tāpat nevajadzētu censties par katru cenu apgriezt tajās vietās, kur pērn, jo tad vainags šajās vietā ļoti sabiezinās, bet zem tā gaismas trūkumā lapas nobirst. Labāk būtu dzīvžogu ik gadu palaist platumā un augstumā par kādiem pāris centimetriem. 

    Taisnstūra dzīvžogu iesaka veidot trapeces formā, sašaurinot augšdaļu un platāku atstājot apakšdaļu. Tā ļaus dzīvžoga lejasdaļas lapām ilgāk saņemt pietiekami daudz gaismas, bet tas nozīmē – ilgāk noritēs fotosintēze, būs vairāk barības vielu un arī mitruma. 

    Ja tūju šķirnei dabiskā forma ir konusveida, tad tās labāk un arī vieglāk audzēt kā konusus. Būs tikai nedaudz jāpiegriež augša un retumis sāni. 

    Ja acumērs nav ietrenēts, bet gribas ļoti precīzu dzīvžoga formu, talkā var ņemt auklu vai lāzeru. Tā var līdzeni nogriezt gan augšu, gan sānus. Akurātam kvadrātam izmanto leņķi. Savukārt perfekti apaļajām vai spirālveida formām var no kartona pagatavot īpašus trafaretus. 

    Kad un cik bieži apgriezt?

    Dzīvžogam, kas gadu gadiem kopts un kuram jau ir forma, regulāro piegriešanu var veikt kā agri pavasarī, tā vasarā un arī rudenī. Rudenī to iesaka darīt tāpēc, ka, apgriežot dzīvžogu septembrī, jau oktobrī un novembrī ataugšana aukstuma dēļ sabremzējas. Tādējādi līdz nākamajai piegriešanai, kas varētu būt jūnijā, var iegūt glīti koptu un rūpes nepaģērošu dzīvžogu uz deviņiem mēnešiem. Tātad rudenī tūjas apgriežam, agrā pavasara griešanu izlaižam, jo nav vēl, ko griezt, nogaidām, līdz beidzas intensīvā augšana, un jūnijā veicam formējošo griešanu. Nākamo apgriešanu plānojam septembrī. Protams, ja ir vēlme pēc perfekti taisna dzīvžoga, tad vēl starp jūniju un septembri vajadzēs kādu formējošo griešanu. Šāda apgriešanas rutīna ļaus saimniekot ekonomiskāk. 

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē