• Kad sniega un ledus par daudz… Kādas lāpstas un ledus cirtņus izvēlēties?

    Dārzs
    Līga Laimiņa
    19. janvāris, 2022
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ko darīt, ja baltā ziemas prieka ir pārāk daudz un piemājas ceļš apledojis tā, ka bail soli spert. Kā ar to tikt galā, un kādas lāpstas, ledus tīrītājus vislabāk izvēlēties? Konsultē Artūrs Ruks, Cenuklubs.lv vecākais pārdevējs; Arvis Alnis, būvmateriālu veikala Krūza pārdevējs konsultants; Viks Leimanis, būvmateriālu veikala Depo dārza tehnikas pārdevējs.

    Lai izvēlētos sev vispiemērotāko sniega lāpstu, sākumā vēlams saprast, kādam mērķim to lietosi, – vai nepieciešams izrakt vien nelielu taciņu vai notīrīt plašu teritoriju? Viena lāpsta ir īsāka, cita – gara un plata, ar padziļinājumu, vēl kādai kāta vidū skrūvējams rokturis vai veseli divi kāti un iespaidīgs rāmis. Kā neapjukt piedāvājumu klāstā un izvēlēties sev vispiemērotāko darba rīku?

    Ledus skaldnis jeb kalts apledojuma likvidēšanai

    Paredzēti speciāli ledus skaldņi, kuriem kāta apakšgalā piestiprināts ass metāla kalts. Šāds rīks gan palīdzēs notīrīt ledu no namdurvju kāpnēm, gan tikt galā ar apledojušu iebraucamo ceļu.

    Sniega lāpsta

    Lielākoties tiek piedāvātas plastmasas lāpstas, kas ir pietiekami ērtas. dažām apakšpusē ir metāliska maliņa, kas paredzēta situācijām, kad sniegs ir pieblietēts vai nepieciešams tikt galā ar plānu ledus kārtiņu. tā arī pasargā lāpstu no bojājumiem, tīrot akmeņainas virsmas.

    Izvēloties šādu lāpstu, jāpievērš uzmanība apmalītes asumam. To var izdarīt, vienkārši pārbraucot ar pirkstu. Nevajadzētu izvēlēties pārāk asu, jo tieši tā ātrāk nodils un radīs bojājumus lāpstai. Noteikti jāpievērš uzmanība lāpstas kātam un rokturim.

    Ja izvēlēsies lāpstu ar koka kātu, tik ļoti nesals rokas, kā turot metāla kātu.

    Liekšķere

    Pietiekami plata, lai uzreiz varētu notīrīt lielāku laukumu. Šādai lāpstai ir divi kāti jeb dubultais rāmis, līdz ar to tīrīšanas process ir kvalitatīvāks. Lieliska, lai aizšķūrētu tikko uzkritušu sniegu. Ja sniega kārta ir biezāka vai tas sācis kust un sablīvējies, liekšķere nebūs piemērota.

    Lielai daļai liekšķeru apakšā ir metāla maliņa, ko var izmantot ledus notīrīšanai no apmalītēm vai kāpnēm. Tiesa gan, tikai tad, ja kārtiņa nav pārāk bieza.

    Lai atvieglotu šo procesu, lāpstai apakšā ir pievienoti maināmi plastmasas ritenīši, kas padara tīrīšanu daudz ērtāku. Kad riteņi ir nodiluši, tos var nomainīt.

    Dziļa sniega rakšanai

    Lāpsta ar padziļinātu apakšdaļu paredzēta sniega rakšanai. Ja sniega kārta ir dziļa, ar šķūrēšanu vien galā netiksi. Tāpat gadījumos, kad iestigusi mašīna vai jāizrok šaura taciņa dziļā sniegā, lieliski noderēs padziļinātā lāpsta.

    Salokāmais darbarīks

    Lāpstas garais kāts, iespējams, aizņem pārāk daudz vietas, to var būt grūti ielikt mašīnā, tāpēc šāds saskrūvējams variants ir ērts un praktisks. Kāts fiksējams dažādos garumos.

    Sniega frēze

    Izvēloties sniega pūtēju jeb sniega frēzi, jāapzinās, cik lielu platību paredzēts atbrīvot no sniega. Ņemot vērā to, ka pati sniega frēze ir pasmaga, tad lieliska izvēle būtu tāds aparāts, kuram ir riteņu piedziņa, lai stumšana nebūtu apgrūtināta un lietotājam atliktu vien kontrolēt virzienu un ātrumu.

    Sniega pūtējs tiek galā arī ar apledojušu un sablīvētu sniegu.

    Atsevišķi iespējams iegādāties dažādu garumu un biezumu pretslīdes riteņu ķēdes, kas ļaus darbam ritēt raitāk, īpaši, ja zem sniega ir ledus.

    Vairums sniega frēžu ir kompaktas – to rokturus ar maināmo augstumu var ātri salocīt un ierīci novietot tai paredzētajā vietā. Daži modeļi pat aprīkoti ar priekšējām gaismām darbam vakara stundās, kā arī ar apsildāmiem rokturiem.

    Iekārtas ir piemērotas gan darbam privātmājā, lauku sētā, gan arī komunālās saimniecības uzņēmumos. Atliek vien izvēlēties iekārtu ar tīrāmajai platībai atbilstošu jaudu un tehniskajām iespējām.

    Kaisāmie materiāli

    • Tehniskais sāls – apledojušu virsmu kaisīšanai, sniega sablīvēšanai, ledus kausēšanai. Kad ledus slānis ir nokusis, viss jānoslauka ar piemērotu slotu, lai pēc tam varētu uzbērt tehnisko sāli.
    • Sāls un smilšu maisījums – divi vienā: veiks pretslīdes funkcijas un palīdzēs sniegam izkust.
    • Smiltis ar šķembu maisījumu – ledus slāni uz ietves vai celiņiem izšķīdinās sāls un smiltis, bet šķembas samazinās slīdēšanu.
    • Pelni – tie, kuriem ir malkas apkure, sakrājušos pelnus var iebērt kādā spainī un izmantot apledojuša celiņa nokaisīšanai.
    • Kalcija hlorīds – spēj izkausēt ledu un sniegu pat mīnu 20 grādu temperatūrā.
    • Salmi – praktisks līdzeklis pret slīdēšanu, atrodams saimniecībā, kurā ir lopi.
    • Zāģu skaidas – dabai draudzīgs un efektīvs pretslīdes materiāls.

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē