Ir divu veidu situācijas, kad saimniekam var nākties dot savam mīlulim nomierinošus līdzekļus. Pirmajā ir runa par dzīvniekiem, kam nemitīgi ir uzvedības problēmas pārāk jutīgas nervu sistēmas dēļ. Šajos gadījumos par attiecīgu zāļu vajadzību un ārstēšanas kursu izlems veterinārārsts. Otra veida gadījumi ir saistīti ar atsevišķiem notikumiem un situācijām, kas mīlulim izraisa īpaši lielu stresu. Piemēram, svētki, kuros ir skaļš troksnis, salūts, vai ceļošana, kad dzīvniekam strauji mainās vide. Vides maiņa rada stresu visiem dzīvniekiem, tikai vieni spēj viegli tikt ar to galā, turpretī citi ļoti cieš. Vērīgs saimnieks savu mīluli pazīst, spēj prognozēt viņa reakciju un satraucošajām situācijām dzīvnieku sagatavot, jau laikus iedodot nomierinošus līdzekļus.
Bez receptēm – dabas produkti
Visus nomierinošos līdzekļus var iedalīt divās grupās – ķīmiskie preparāti, ko var iegādāties tikai ar veterinārārsta recepti un kuru lietošana tiek stigri kontrolēta, un līdzekļi, kas ir pieejami kā pārtikas piedevas un brīvi nopērkami veterinārajās aptiekās un klīnikās, bieži vien arī zooveikalos.
- Baha ziedi. Tos var izmantot gan cilvēkiem, gan ar labiem panākumiem arī dzīvniekiem. Par tiem ir plaši pieejama informācija, ko katrs var izpētīt. Pievēršot sava mīluļa uzvedībai lielāku uzmanību, tu pats vari to novērtēt un izvēlēties, kuri no Baha ziediem ir piemērotākie. Reizēm dzīvnieka uzvedību vieglāk izvērtēt tieši saimniekam pēc saviem novērojumiem nekā veterinārārstam, balstoties uz saimnieka stāstīto. Baha ziedi būs lētākais līdzeklis dzīvnieka nomierināšanai. Protams, ja ir iegādāti dzīvniekam piemērotākie.
- Fitopreparāti. Tie ir dažādu veidu augu maisījumi, kas nodrošina dzīvnieka vieglu nomierināšanu un ļoti labi der stresa mazināšanai. Reizēm tie izraisa vieglu miegu, dzīvnieks kļūst grūtāk uzbudināms. Fitopreparāti parasti nerada momentānu nomierinošu efektu. Lielākoties ir vajadzīga divu trīs dienu (reizēm pat nedēļu) ilga sagatavošanās fāze. Dzīvnieka uztverei jau laikus ir nedaudz jāizmainās, pazeminoties reakcijai uz kairinājumu. Šie līdzekļi nav paredzēti konkrētai dzīvnieku sugai, taču ir novērots, ka dažas augu kombinācijas veiksmīgāk iedarbojas uz kaķiem un dažas uz suņiem. Protams, svarīga ir arī līdzekļa koncentrācija. Lielam un smagam sunim piemērotāks būs tas preparāts, kurā ir lielāka iedarbīgo vielu koncentrācija.
Fitopreparātus var dot droši, tiem nemēdz būt vērā ņemamas blaknes un nav nepieciešama veterinārārsta kontrole. Vieglas nervozitātes mazināšanai tie noteikti derēs.
- Homeopātiskie līdzekļi. Arī tos iespējams izvēlēties pēc aptiekāra ieteikuma. Tikai jāatceras, ka tie tāpat jālieto jau vairākas dienas pirms notikuma, kura radīto stresu vajag mazināt. Vēl pie nomierinošiem līdzekļiem varētu pieskaitīt feromonus. Tie gan nav preparāti, bet īpašas smaržvielas (katrai sugai savas), kas rada drošības izjūtu un nervoziem dzīvniekiem noteiktās situācijās ļoti labi spēj palīdzēt. Ir iespējams iegādāties, piemēram, feromonus, ko ērti izmantot transportēšanai, – tos var izsmidzināt automašīnas salonā vai pārvietošanai paredzētajā konteinerā, vai feromonus, ko izsmidzināt vai izvietot jaunajā, dzīvniekam nepazīstamajā vidē. Nopērkamas arī feromonu kaklasiksnas.