- Ja vēl nav paspēts nogrābt nobirušās lapas, tad ir īstais brīdis šim darbam. Ne visur tas nepieciešams, piemēram, dārza dziļumā lapu segu var atstāt uz zemes. Satrūdot nobirušām lapām, koks pats sevi nodrošina ar nepieciešamajām barības vielām. Zālienā gan veselas, nesasmalcinātas kritušās lapas pa ziemu atstāt nevajadzētu. Tās ne tikai veicinās izsutuma veidošanos, bet var nomākt zāliena augšanu pavasarī. Ja lapas nogrābj, to izmantošanas veidi ir daudzi un dažādi – sausas lapas ir labs sedzējmateriāls salīgākajiem augiem, mulča zemeņu stādījumiem, komposta materiāls utt.
- Uzsniegot pirmajam sniegam – īpaši, ja tas ir slapjš un smags, – sniegs noteikti jānopurina no skuju kokaugiem, sevišķi cirptajiem dzīvžogiem, topiārijiem, nivaki u. c., lai sniega smagums nesabojātu to formu.
- Kad sāk sasalt zemes virskārta, ir laiks piesegt sala jutīgus augus. Agrāk to nav ieteicams darīt, jo zem pieseguma augi var izsust, zem mulčas kārtas var ieviesties peles un apgrauzt mizu utt. Tāpēc arī tad, ja iestājas ilgstošs atkusnis, piesegumu labāk noņemt.
- Svarīgi ziemai sagatavot jaunus dārza iemītniekus – šajā gadā stādītus kokaugus un sala jutīgākos krūmus, piemēram, sakuras, magnolijas, burvjlazdas, paulonijas, Japānas kļavas, sniegpārsliņu kokus u. c. Vērts parūpēties par jauno koku aizsardzību no meža dzīvniekiem. Vislabākais materiāls ir egļu skujas, zem kurām nepatīk viesoties pelēm, bet, ja tas nav pieejams, der jebkurš gaisu caurlaidīgs materiāls – džutas maisi, baltā agroplēve, niedres u. c.
- Laiks apgriezt vīnkoku, atstājot aptuveni trešdaļu no apjoma.
- Rozes ieziemo, kad vairākas dienas pieturas stabils sals (mīnus 3–5 grādi) un zemes virskārta jau ir sasalusi 3–5 cm dziļumā. No sausas kūdras vai mulčas veido konusu, apberot krūmu pie pamatnes. Augststumbra rozes jāpieliec līdz salam.
- Īstais brīdis ieziemot toveraugus, piemēram, liellapu hortenzijas. Tos ienes pagrabā, vēsā verandā vai citā telpā, kur gaisa temperatūra ir vieglos plusos (plus 3–5 grādi).
- Veic arī dārza mēbeļu, darbarīku, mazo arhitektūras formu apkopi un ieziemošanu.
- Novembrī sākas arī advente – pušķojam dārzu un sākam gaidīt Ziemsvētku laiku un gaismas uzvaru!
Populārākie raksti