- Laputīm garšo augu jaunie, sulīgie, taču vēl vārgie dzinumi un sula no auga lapām. Laputu bojātās lapas kļūst brūnas, sačokurojas, un augs sāk vārguļot.
Ko darīt? Laputis vairojas ļoti ātri, tāpēc jānolasa un jāsaspiež pēc iespējas drīzāk, pirms tās apsēdušas visu augu. Kaitēkļus no auga var nomazgāt ar zaļo ziepju šķīdumu, no lielāka auga – arī notraukt ar spēcīgu ūdens strūklu. - Tīklērce uzbrūk sausā un karstā vasarā. Ar aci nesaskatāmā tīklērce parasti ieperinās auga lapu apakšpusē. Ja kaitēklis savairojies, lapu apakšpusē redzams balts tīklojums. Mazāk skar augus, kas novietoti zālienā uz podestiem, jo tur parasti ir mitrāks gaiss. Biežāk ieperinās, ja augs novietots uz terases vai pagalma bruģa dienvidu pusē.
Ko darīt? Lai izvairītos, augus un bruģi var regulāri rasināt. Tīklērces skarto telpaugu var apsmidzināt ar cukurūdeni, īpaši pievēršot uzmanību lapu apakšpusei. Nākamajā dienā augs jānoskalo ar tīru ūdeni. Lai atbrīvotos arī no tīklērces jaunās paaudzes, kas siltā laikā ātri izšķiļas no oliņām, jāsmidzina vismaz pāris reižu ar nedēļas intervālu. - Baltblusiņām patīk augi ar mīkstām lapām: pelargonijas, enģeļtaures, fuksijas. Šīs sīkās mušiņas ar baltiem spārniem vairāk uzturas lapu apakšpusē. Paceļot auga lapu, tās apakšpusē var redzēt gan lidojošus kukaiņus, gan kāpurus, gan kūniņas.
Ko darīt? Baltblusiņas pievilina dzeltenā krāsa. Lai tās izķertu vai mazinātu to daudzumu, izkar dzeltenos līmes vairodziņus, kas nopērkami dārzkopības veikalos. Tās lapas, kurām visa apakšpuse ir nosēta ar kūniņām, kāpuriņiem un oliņām, norauj. - Alotājmušas kāpuri lapas plātnē izgrauž ejas, kas neatgriezeniski sabojā lapas izskatu.
Ko darīt? Alotājmušu var apkarot ar ķīmiskajiem insekticīdiem vai līmslazdiem – līdzīgi kā baltblusiņas. Ja kaitēkļi uz telpaugiem savairojušies, jāķeras pie ķīmiskajiem līdzekļiem, piemēram, insekticīda-akaricīda NeemAzal-T/S. Tas ir trešās klases augu aizsardzības līdzeklis, ko drīkst lietot arī ļaudis bez speciālām zināšanām un atļaujām un var nopirkt dārzkopības veikalos.
Pārbaudi gliemežu slēptuves!
No gliemežiem īpaši jāuzmanās, ja istabas augs novietots ēnainā zālienā, piemēram, zem peoniju cera. Gliemeži pa dienu parasti noslēpjas zem puķupoda vai auga lapām un grauzt sāk tikai naktī. Kā uzveikt gliemežus?
Nekaunīgākie telpaugu kaitēkļi dārzā ir gliemeži un kailgliemeži, kuri ēd pat kaktusus.
- Gliemežu uzbrukumus augiem aizkavē regulāra zāliena pļaušana.
- Ieteicams regulāri pacelt puķupodu un apskatīt, vai gliemezis nav noslēpies zem tā.
- Lai novērstu gliemeža uzmanību no auga, tam blakus var novietot pārgrieztu kartupeli, gurķi vai burkānu. Gliemeži sanāks baroties, un tos visus varēs savākt un iznīcināt.
- Visefektīvākie ir ķīmiskie līdzekļi, piemēram, gliemežu ēsmas granulas, ko izbārsta ap puķu podiem. Gliemeži no tām iet bojā.
Tautas līdzekļi nepalīdz
Populārākie tautas līdzekļi – olu čaumalu nobēršana ap puķupodu vai egļu skuju noklāšana ne vienmēr palīdz. Arī alus trauka novietošana puķupodu tuvumā var radīt gluži pretēju efektu – alus aromāts pievilina vēl vairāk gliemežu.