Lietu apmaiņa
Nereti mums mājās ir lietas, kas pašiem vairs nav derīgas, bet var noderēt citiem. Tad, lūk, kad gribas šīs mantas nodot tiem, kam tās varētu noderēt, var izmantot platformas lietovelreiz.lv sadaļa Lietu apmaiņa. Lai kur dzīvotu – Līvānos vai Tukumā, Kuldīgā vai Rīgā –, te var atrast tuvāko punktus, kur labās lietas tiek dotas kādam citam. «Tie ir vai nu sociālie uzņēmumi, vai kādas biedrības, kas organizē šo lietu saglabāšanu un nodošanu tālāk. Daudzviet Latvijā bibliotēkās ir ierīkoti lietu plaukti nelielām, bet noderīgām mantām. Savukārt, piemēram, Viesītē pilsētas vidū darbojas brīvbode, kur vietējie iedzīvotāji atnes visdažādākās lietas – materiālus, kas palikuši pāri pēc remonta, sadzīves piederumus, virtuves lietas, arī segas un spilvenus, kas pašiem vairs nav vajadzīgi, bet ir labi un var noderēt citiem,» stāsta biedrības Zero Waste Latvija pārstāve Evija Ozola-Ozoliņa. «Cilvēki paši te apmainās ar lietām. Es nezinu, kam noderēs mana galda lampa, bet, ja nogādāju šajā punktā, tad kāds cits to ierauga un nopriecājas – tieši tāda viņam bija nepieciešama. Platformā ir norādīts gan katra konkrētā punkta telefona numurs, gan apraksts par lietām, kas konkrētajā vietā ir pieejamas. Citiem ir ierobežots darba laiks, citi atvērti ir tikai vienu dienu nedēļā.
Iznomāt, nevis pirkt
Līdzīgi šajā pašā kartē var atrast nomas pakalpojumu. Tas noderēs tiem, kas paši vēlas kaut ko izgatavot un ir nepieciešams kāds darba instruments. Cilvēks nevēlas to pirkt, un tad var uz īsu periodu to nomāt. Nomas pakalpojumus var atrast gan kartē, gan arī katalogā, kur norādīti konkrēti instrumenti, kas pieejami. «Ja ieejam lietu katalogā un atzīmējam, piemēram, remontam un būvniecībai, tad parādīsies dažādi instrumenti un vietas, kur tie ir pieejami. Jo ir diezgan nelietderīgi un pat nejēdzīgi iegādāties kaut ko, ko izmantosi tikai dažas reizes. Piemēram, Cēsīs atvērta multifunkcionāla darbnīca, kur lielāko daļu instrumentu var izmantot uz vietas, bet, teiksim, dīzeļa ģeneratoru var paņemt līdzi uz vasarnīcu vai māju, ja paredzēts veikt kādus darbus, kur tas nepieciešams. Vai – zaru smalcinātāju. Nogriezām kokiem un krūmiem zarus, sasmalcinājām un smalcinātāju mums līdz nākamajai sezonai vairs nevajadzēs. Tāpēc ir forši, ka var iznomāt uz īsu laiku – uz stundām vai uz diennakti,» stāsta Evija Ozola-Ozoliņa. «Tāpat kartē norādīta arī biroja aprīkojuma noma un koplietošana – te var izdrukāt, piemēram, kādu savu dokumentu vai arī ar šīm tehnoloģijām savā nodabā pastrādāt.»
Koprades telpas jeb darbnīcas
Ko darīt situācijā, kad, piemēram, nepieciešams atšūt īsākus aizkarus, bet mājās nav šujmašīnas? Var nest uz darbnīcu, bet var arī doties uz koprades darbnīcu, apsēsties pie šujmašīnas un darbiņu izdarīt. Sievietes iecienījušas iespēju tikt arī pie izšūšanas mašīnas, jo diez vai tā ir katrā mājā. Ja gribas izšūt Ziemassvētku dāvanu maisiņu vai kādu rakstu, vārdu, te tas ir iespējams, stundiņu vai divas pastrādājot. Daudzos gadījumos to var izdarīt arī bez maksas. Piemēram, šujmašīna Rīgā pieejama par velti, bet Valmierā, arī Liepājā par izšūšanas mašīnu ir jāmaksā pieci eiro stundā. «Koprades telpas domātas tam, lai realizētu kādu savu ideju. Piemēram, Kuldīgā ir ļoti plašs klāsts ar kokapstrādes instrumentiem un profesionālām iekārtām, kas diezgan dārgi arī maksātu, ja mēs sagribētu nopirkt tādus zāģus, leņķa griešanas mašīnas vai slīpmašīnas. Bet Kuldīgas kokapstrādes darbnīca Adatu fabrika piedāvā ar tiem strādāt bez maksas speciālista vadībā, kas parāda, kā ar šiem instrumentiem darboties. Līdz ar to var apgūt gan jaunas prasmes, gan arī realizēt kādu savu ideju, piemēram, Ziemassvētku dāvanai izgatavot fotorāmīti, koka lādīti vai salabot kādu savu mēbeli. Un tas viss – pilnīgi bez maksas,» uzsver Zero Waste Latvija pārstāve.
Varbūt tomēr saremontēt?
Platforma lietovelreiz.lv ietver visas rīcības, kas kalpo tam, lai pagarinātu lietām kalpošanas mūžu. Tāpēc, ja kaut kas ir saniķojies, te var atrast meistarus un remonta pakalpojumus. Ieejot kartē un atzīmējot to, ko nepieciešams salabot – vienalga, vai tas ir datortehnikas, apavu vai sadzīves tehnikas remonts –, var redzēt, kur ir tuvākā vieta, kas ļauj to izdarīt.
«Piemēram, es dzīvoju Grīziņkalnā un šajā kartē redzu, ka pavisam netālu, Artilērijas ielā, ir meistaru darbnīca Pavasara mēbeles, kur varu aiznest salabot savu no vecmāmiņas mantoto koka krēslu. Vai arī – man ir salūzis blenderis, un tā vietā, lai pirktu jaunu, es dodos uz tuvāko darbnīcu, kuru redzu šajā kartē,» stāsta Evija Ozola-Ozoliņa «Ja skatāmies uz Eiropas valstīm, kur lietas ilgi glabāt un par tām parūpēties ir jau sena tradīcija, tad mēs šobrīd mācāmies no tādām valstīm kā Francija, Beļģija un Vācija, kur ir prakse lietas remontēt pašiem vai uzticēt to darīt meistariem. Tradīcija, ko tikai pēdējos gados esam pārņēmuši, ir atvērtās darbnīcas. Piemēram, Rīgā darbojas centrs Lastādija, kur divi meistari katru svētdienu tiekas ar jebkuru interesentu un rāda, kā pašiem saremontēt lietas. Es, piemēram, pie viņiem salaboju Ziemassvētku gaismas virteni. Paralēli man blakus strādāja puisis, kurš remontēja savu televizoru, un vēl viens vīrietis, kas no divām Straumes dzirnaviņām, kas nedarbojās, uztaisīja vienas, kas darbojas. Pagājušā gada decembrī šāda atvērtā darbnīca darbojās, piemēram, Saldū, – parasti tās tiešām tiek noorganizētas kā pasākums, bet Lastādijā atvērtā darbnīca katru svētdienu darbojas jau vairāk nekā gadu.»
Dārzamīļiem – jāpaciešas
Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju mīlestību pret dārzu un dažādiem āra hobijiem, pavasarī (2024. gadā) īstu bumu piedzīvoja iespēja mainīties ar dārza lietām. Šos punktus joprojām var atrast lietovelreiz.lv kartē, sadaļā Dārza lietu maiņa. «Šeit var redzēt visus Latvijā esošos punktus, kur notiek draudzīga dalīšanās vietējo iedzīvotāju starpā ar augu stādiem, sēklām, bieži vien arī ar telpaugiem un visu, kas var noderēt dārzā. Bet visvairāk tieši ar sēklām. Jo Latvijas permakultūras biedrība jau vairākus gadus Latvijā veido dārzkopju pulciņus – cilvēkus, kas savā starpā dalās ar zināšanām un sēklām, kas vislabāk piemērojušās vietējiem apstākļiem. Burkāns, kas trešo gadu tiek iesēts, aug un sēklai ievākts Ventspilī, tik labi neaugs Balvos, jo tur ir citi klimatiskie apstākļi. Tāpēc šajos dārza lietu maiņas punktos notiek vietējiem apstākļiem piemērotu sēklu apmaiņa. Intensīvāk visā Latvijā sēklu maiņas sezona sākas martā un turpinās līdz maijam, jūnijam. Pēc tam cilvēki mainās ar stādiem un istabas augiem. Šobrīd zaļie pirkstiņi atpūšas, bet Āgenskalna tirgū otrajā stāvā visu gadu ir plaukts, kur apmainās ar puķupodiem un istabas augiem,» atklāj Zero Waste Latvija pārstāve.
Būvmateriālu otrā dzīve
«Milzīga interese iedzīvotāju vidū ir arī par būvmateriālu un remonta lietu apmaiņu. Lietovelreiz.lv partneruzņēmuma CleanR būvmateriālu un remontlietu apmaiņas punkts Nomales atrodas vietā, kur pieejams arī atkritumu dalītas savākšanas pakalpojums un būvgružu pieņemšana. Apmaiņas punktā gada laikā atvestas un jaunus īpašniekus atradušas jau vairāk nekā 8 tonnas noderīgu bezmaksas lietu un materiālu, tādējādi glābjot tās no nonākšanas atkritumos. Visvairāk iedzīvotāji apmainās ar materiāliem iekšējai apdarei un siltumizolācijai. Turklāt, nododot būvgružus, pretī bez maksas var saņemt ekvivalentu daudzumu pārstrādāto būvgružu šķembu. Gada laikā šādi bez maksas iemainītas jau 22 tonnas frakcionēto būvgružu šķembu,» stāsta Zero Waste Latvija pārstāve Evija Ozola-Ozoliņa.
Kā šajā kartē darboties?
Kad ieiet kartē lietovelreiz.lv, kreisajā pusē redzama vertikāla kategoriju sadaļa, bet pa labi virs pašas kartes kategorijas ir izkārtotas horizontālā rindā. Ja aizrullē līdz pašam sākumam, tās ir izkārtotas alfabēta secībā. Var uzklikšķināt arī uz visi un izpētīt, piemēram, visas kategorijas, kas pieejamas Siguldā, vai Talsos vai Ropažos. Tas ļauj izzināt, kādas iespējas ir vistuvāk dzīvesvietai vai tuvākajā apkārtnē.