• Kā sagatavot lietusūdens notekas ziemai? Tīrīšana, aizsargi un sniega barjeras

    Māja
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    4. novembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Kalabi Yau / Shutterstock
    Lietusūdens noteku galvenais uzdevums ir novadīt ūdeni – pasargāt māju no mitruma un bojāšanās, kā arī aizvadīt lietusūdeni no ēkas pamatiem. Kādi darbi veicami rudenī, lai notekas nesagādātu problēmas lietus un sniega sezonā?

    Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva

    Noteku kopšana, aizsargi un citi risinājumi

    • Lietusūdens teknēs sakrīt un sakrājas dažādi netīrumi, lapas, putekļi, ziedputekšņi, un noteka var sākt aizaugt. Tāpēc visprātīgāk notekas pēc lapu krišanas mehāniski iztīrīt. Vēl labāk – divas reizes gadā, arī pēc ziemas. Vienkāršākais veids, kā iztīrīt notekas, – vienkārši ar rokām, ar dārza šļūteni, kerheru. Taču, tīrot reni ar rokām, vairākas reizes jākāpj augšā un lejā, jāpārvieto kāpnes, un tas nav nemaz tik ērti. Ja māja atrodas vietā, kur ir daudz koku, notekā ātri sakrājas netīrumi, un tekņu tīrīšanai var iegādāties notekreņu tīrīšanas robotu. To ievieto teknē, tas to iztīrīs visā garumā un pats atbrauks atpakaļ. Robots no teknes iztīra lapas, taču nav paredzēts, lai ar to tīrītu jau ilgi stāvējušas lapas, kas gadu gaitā pārvērtušās par sablīvētu augsni. Lai pielāgotu dažādu formu teknēm un dažādiem netīrumiem, robotam ir maināmas atšķirīgu izmēru gumijas lāpstiņas. Iespējama arī noma. Ir arī uzņēmumi, kas kas veic profesionālu noteku attīrīšanu no lapām, smiltīm un citiem gružiem.
    • Lai ūdens ziemā notekās nesasalst, noteksistēmā var ierīkot apsildi – iekšā ievilkt īpašus kabeļus, kas neļauj sasalt ūdenim un kas kausē ledu. 
    • Vēl viena iespēja – iegādāties noteku aizsargu Gutter. Atšķirībā no pārliekama režģa, ko diezgan ātri lapas un citi netīrumi aizsit ciet, aizsargam lapas pārpūšas pāri un labākajā gadījumā vispār neaizķeras, sliktākajā gadījumā – aizķeras un paliek aizsargā, taču saglabājot caurplūdi līdz notekas apakšai, jo netiek nobloķēta notekas apakša. Pēc izskata atgādina pudeļu birsti, bet tie ir speciāli sintētiski sariņi, kuriem ir liels blīvums un slodzes izturība, kā arī 15 gadu garantija. Aizsargu liek pa visu noteku, tas nav jākustina – aizsargs strādā pats. Ziemā tas neļauj notekā iekļūt arī sniegam – sniegs netiek līdz notekas apakšai, bet paliek augšpusē, un kūstot aiziet pa noteku projām. 
    • Arvien populārākas kļūst sniega barjeras, kas pasargā no sniega un ko vairākums saimnieku liek virs mājas ieejas durvīm, garāžas. Ja mājai ir metāla jumts, sniegs šļūc lejā, nevis sakrājas, bet šīs barjeras nodrošina to, ka sniegs paliek uz jumta un, kad pamazām izkūst, notek noteksistēmā. Nopērkamas skārda barjeras, bet sniegs, kā ieskrienas, tā skārdu kā papīru noplēš. Izturīgākas ir cauruļveida sniega barjeras, pret kurām sniegs atduras. Sniega barjeras der jebkuram jumtam, arī mīkstam un šīfera. Sniega barjeras var likt ik pēc metra, bet var uzlikt tikai vietās, kur biežāk pārvietojas, jo tās nav lētas. Arī sniega barjeru ikviens var uzlikt pats. 
      Vairāk par notekām un to izvēli un maiņu lasi šajā rakstā!

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē