Dzīvniekiem ir ļoti attīstīts iekšējais pulkstenis, kas viņiem signalizē, kad jāēd, kad jāiet gulēt, kad jāmostas un kad saimnieks nāks mājās no darba. Savvaļas dzīvniekiem dzīves ritms ir pakārtots saules ceļam debesīs un dabiskajai gaismai. Mājdzīvnieki atšķiras no saviem savvaļas brāļiem ar to, ka pastāvīgi dzīvo mākslīgās gaismas apstākļos un nav atkarīgi no saules gaismas. Tie esam mēs, cilvēki, kas kļuvuši par galvenajiem mājdzīvnieku rutīnas veidotājiem. Visa mīluļa dienaskārtība ir stingri pakārtota mūsu dienas gaitām. Un ne tikai mājdzīvnieki, arī lopi zina, kurā brīdī tos nāks slaukt vai barot, tāpēc ir ļoti svarīgi šādas darbības katru dienu darīt vienā un tajā pašā laikā. Ja kavēsies vai novirzīsies no ierastās rutīnas, dzīvnieks kļūs nervozs un apjucis, iestāsies stress.
Kad cilvēki pārgriež pulksteni, lai pilnvērtīgāk izmantotu dienasgaismu, dzīvnieki pēkšņi jūtas apjukuši. No mūsu mīluļu skatupunkta raugoties, šķiet, ka saimnieks pēkšņi sāk uzvesties pilnīgi neloģiski.
Dzīvniekiem ir nepieņemami, ka maltīte tiek pasniegta stundu vēlāk vai ātrāk.
Visbiežāk mājdzīvnieki savu apjukumu izrāda, nīgri sēžot pie bļodiņas vai atgādinot saimniekam par maltītes kavēšanos ar dažādu skaņu palīdzību. Tāpēc mājdzīvnieki jau laikus jāgatavo gaidāmajām izmaiņām.
Kā varam mājas mīlulim palīdzēt
Pāris nedēļu vai pat mēnesi pirms pulksteņa pagriešanas mājdzīvnieka rutīnu jāsāk pamazām izmainīt, piemēram, pasniedzot ēdienreizi 10 minūtes vēlāk (vai agrāk) nekā parasti. Mainot režīmu pa maziem laika sprīžiem, dzīvnieks neizjutīs nedz apjukumu, nedz stresu, kāds tas ir gadījumos, kad pēkšņi ierastais dienas ritms mainās par veselu stundu.