Nestle Purina Petcare Baltics pārstāve Anita Lebana uzsver, ka dzīvnieki brīvdienu laikā ir pakļauti virknei apdraudējumu, tādēļ saimniekiem jābūt informētiem un vajadzības gadījumā jārīkojas: «Pirmajā vietā ir dzīvnieka veselība. Kvalitatīvs uzturs, kustība, socializācija. Taču svētku laikā dažkārt aizmirstam par būtiskām drošības prasībām, un vēlme, piemēram, iepriecināt mīluli ar gardumiem no svētku galda var beigties bēdīgi.»
A. Lebana izceļ galvenos riska faktorus un sniedz padomus, kā no tiem izvairīties.
Svētku galda pārpalikumi
Dažiem viesiem patīk palutināt mājdzīvnieku, iedodot kādu gardumu no galda, taču ir produkti – šokolāde, vīnogas un rozīnes, sīpoli un ķiploki satur dzīvnieku veselībai kaitīgas vielas: «Piemēram, tumšajā šokolādē ir īpaši augsta teobromīna koncentrācija – tas ir alkaloīds, kas pat nelielās devās var nodarīt nopietnu kaitējumu suņiem.»
Nereti cilvēki mēdz dzīvniekiem atdot svētku pārpalikumus, kuru termiņš ir iztecējis. Ja šāda pārtika nav veselīga cilvēkiem, tad tā arī nebūs laba dzīvniekiem. Veselīgākais un mājdzīvniekam piemērotākais risinājums svētkos būtu ievērot ierasto rutīnu un nemainīt uzturu. Dzīvnieki ir pieraduši pie savas barības, tāpēc pēkšņas uztura maiņas dēļ var streikot gremošanas sistēma, un saimniekiem var nākties steigšus plānot papildu pastaigas,» brīdina speciāliste.
Svētku dekorācijas
Kvēlojošas gaismiņas, sveces, izkārtie rotājumi – tas viss piesaista dzīvnieka uzmanību un vilina apostīt vai rotaļāties, tāpēc visām dekorācijām jābūt labi piestiprinātām.
«Izrotātā egle īpaši piesaista mājdzīvniekus: Suņi nereti mēģina dzert ūdeni no trauka zem eglītes, var to apgāzt un savainoties. Mājdzīvnieku vajadzētu iepazīstināt ar jaunajiem rotājumiem, pavērot tā uzvedību un aizrādiet, ja redzat, ka mīlulis spēlējas tā, ka var savainoties. Jāņem vērā arī egles stabilitāte – tai jābūt nostiprinātai tā, lai ne dzīvnieks, ne bērns nevarētu to izkustināt un nogāzt,» stāsta A. Lebana.
Ziemassvētku rotājumi laukos un viensētās piesaista arī savvaļas dzīvnieku uzmanību – tie var sapīties virtenēs un nodarīt kaitējumu ne tikai cilvēkam, bet arī sev – tā nereti gadās ar ragaiņiem, kuri vēl nav nometuši ragus.
Dzīvnieku emocionālā labsajūta
Pēc Lebanas domām, svētku laiks dažiem mājdzīvniekiem var radīt lielu stresu – viesi, troksnis, rutīnas izmaiņas. Ir svarīgi, lai būtu vismaz kāda vieta, kur dzīvnieks var netraucēti uzturēties. Tāpat svarīgi ir izskaidrot viesiem, kādi ir dzīvnieka barošanas noteikumi, kāda veida produktus tam var dot. «Bērniem ieteiktu vajadzētu atgādināt, ka šokolāde un konfektes nav īstais ēdiens kucēnam, un, ja ļoti vēlies viņam uzdāvināt kādu cienastu, vislabāk iedot dažus graudiņus mājdzīvnieku barības vai īpaši dzīvniekiem paredzētus kārumus. Tas pasargās mīluli no netīšas saindēšanās,» iesaka A. Lebana.