• Kā pārziemināt mīļākos garšaugus?

    Dārzs
    Maruta Rampāne
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: New Africa / Shutterstock
    Jāsaka uzreiz – par spīti tavai centībai, liela daļa garšaugu uz palodzes visdrīzāk nepārziemos, jo tiem gluži vienkārši būs par maz gaismas. Un tomēr. Ja tevī mīt spītīgais laucinieka gēns, kurš nevēlas atdot salam visu vasaru lolotos zaļumus, varam mēģināt!

    Pieredzē dalās Rūta Beirote, zemnieku saimniecības Zutiņi saimniece.

    Mūsu saruna sākas un noslēdzas ar to, ka garšaugu pārziemināšana mājās ir nepraktiska. Tomēr saņemu tik daudz pieredzē balstītu padomu, kā to labāk darīt, ka top skaidrs – arī Rūta pati spītīgi piedalās šajā ikgadējā rituālā. Uz jautājumu kāpēc? viņa atbild, ka visu vasaru augus apčubina, ar tiem aprunājas, tāpēc rudenī žēl tiem pateikt atā! un atstāt ārā. Turklāt viņa jau tagad zina, ka ziemā, kad no tumsas līdz tumsai būs aizņemta darbos, pietrūks zaļuma, zemes un dabas klātbūtnes. «Līdzīgi kā negribam samierināties ar savu vecumu, negribam samierināties arī ar ziemu. Kaut ko var darīt! Un varbūt šis ir tas mūsu botokss. Botokss dvēselei.»

    Rozmarīns 

    Ja vēlies rozmarīnu pārziemināt telpās, rūpējies, lai tam būtu atbilstoši apstākļi – gaiša un vēsa telpa (10–15 grādu) un irdena augsne, kas neuzkrāj mitrumu. Rozmarīns novērtēs vieglu laistīšanu, smidzināšanu vai dušu reizi nedēļā. Ja rozmarīnam klāsies labi, tas otrajā gadā var uzziedēt maziem violetiem ziediņiem. Rozmarīna izturīgākās šķirnes veiksmīgi pārziemos arī bieza polikarbonāta siltumnīcā, taču jāpieskata, lai tas neapdeg spožajā pavasara saulītē.

    Timiāns, salvija un oregano

    • Rudenī tos var izrakt un sadalīt uz pusēm – pusi garšauga atstāt dobē, lai ziemo ārā, un otru iestādīt podiņā un ienest mājās. Nodrošini tiem gaišu, vēsu vietu un mērenu laistīšanu. Dobē palikušos garšaugus varēsi turpināt plūkt līdz pat pirmajam stabilajam sniegam.
    • Salvija, timiāns un oregano veiksmīgi pārlaidīs ziemu ārā gan dobēs, gan puķu podos, tos nav nepieciešams ne īpaši apgriezt, ne mulčēt, vienīgais noteikums – pie augu saknēm nedrīkst turēties mitrums, tāpēc dobes nevajadzētu ierīkot zemās vietās un podi noteikti jāpaceļ virs zemes līmeņa, lai tajos nekrātos ūdens. 
    • Timiāns aukstumu pacieš labi, taču mēdz apdegt pavasara kodīgajā saulē. Lai to novērstu, timiānu var stādīt pusēnā vai piesegt ar egļu zariem (tie gan laikus jānoņem, lai augs neizsustu). Ja timiāns ziemo podos, tos pavasarī var novietot kādā ēnainākā dārza vietā. Visizturīgākais ziemotājs ir klasiskais stāvais timiāns (Thymus vulgaris), arī mīksto lapu timiāns ziemo labi, savukārt citrontimiāns skarbākās un mitrākās ziemās var izsalt.
    • No salvijām pie mums labi ziemo ārstnieciskās salvijas (Salvia offincialis), bet jāņem vērā, ka krāsaino lapu salvijas mēdz būt jutīgākas pret salu. Citas salvijas, piemēram, ananasu un upeņu salvija, pie mums neziemo.

    Čili

    Lai gan čili nav garšaugs, vērts pieminēt, ka tas ir daudzgadīgs augs, ko var pārziemināt mājās. Čili patiks gaiša, silta palodze un mērena laistīšana un mēslošana. Pavasarī to sāk mēslot un laistīt biežāk, lai tas pamazām mostos jaunajai sezonai. 

    Tāpat uz palodzes var pastiept garāku podiņu tomātu sezonu.

    Baziliks

    Ja mājās ienests ražīgs bazilika podiņš, turi to gaišā vietā, istabas temperatūrā un turpini laistīt, cītīgi plūkt galotnītes un lietot uzturā, kamēr vien tas aug. Bazilikam ziemā īpaši trūkst gaismas, tāpēc bez augu lampām tas mājas apstākļos ilgi neziemos.

    Citronverbēna 

    Citronverbēnai būs piemērotas vēsas, gaišas telpas (10–15 grādu). Iespējams, ka tā nometīs lapas, taču nesteidzies ar auga izmešanu – ja vien palikuši snaudošie pumpuri, citronverbēna pavasarī pamodīsies un raisīs jaunas lapas. 

    Citronverbēna dabiskajā vidē aug kā pamatīgs krūms, tāpēc tā īpaši novērtē griešanu. Arī uz ziemu to nepieciešams saīsināt un nogriezt ataugušos, izstīdzējušos dzinumus. Nevajag bēdāt par to, ka augs kārtīgi jāapgriež, jo aromātiskās lapas noder ne tikai tējai, bet arī desertiem. Rūta tās izmanto, lai gatavotu tādus gardumus kā citronverbēnas saldējumu un siera kūku. 

    Piparmētra

    Arī piparmētru var mēģināt rudenī ienest telpās, lai līdz Ziemassvētkiem baudītu svaigu piparmētru tēju. Piparmētrai patiks atrasties gaišā vietā, istabas temperatūrā, tālāk no radiatoriem. Īpašu augsnes prasību nav, taču jāuzmanās no pārlaistīšanas un iekaltēšanas. Piparmētra ir viens no augiem, kas spēj ar saknēm pats sevi nožņaugt, tāpēc ieteicams augu šad tad izņemt no podiņa un pārbaudīt, vai nav pienācis laiks to pārvietot uz lielāku podu. Jāatceras, ka piparmētra nav puķe smukumam – to nevajag plūkt pa lapiņai, bet gan droši griezt nost galotnes, tiklīdz tās pārsniedz sprīža garumu. 

    Vispārīgi ieteikumi

    • Iekšā vērts nest tikai tos garšaugus, ko plāno lietot uzturā, kas izskatās veselīgi, visu vasaru tikuši griezti, nav uzziedējuši, pārkoksnējušies vai izstīdzējuši. 
    • Pie istabas temperatūras augi jāpieradina pamazām, pretējā gadījumā tie piedzīvo temperatūras šoku, no kā var arī neatkopties.
    • Reizē ar garšaugiem mājās nejauši var ienest arī kaitēkļus, tāpēc neliec garšaugus uzreiz blakus saviem mīļākajiem un vārīgākajiem telpaugiem.
    • Neturi garšaugus virs radiatoriem – tie tur jutīsies kā pie karsta fēna.
    • Laisti, bet nepārlaisti. Noteikti nevajag pieļaut, ka trauciņos zem podiem krājas ūdens. 
    • Lai mazinātu sausā gaisa ietekmi, garšaugus ieteicams šad un tad apsmidzināt ar ūdeni. 
    • Līdz Ziemassvētkiem garš­augus mēslo nedaudz, ne biežāk kā reizi mēnesī, no februāra, kad ir vairāk gaismas, sāc mēslot biežāk. 
    • Garšaugus vajag droši plūkt un lietot, citādi tie izstīdzēs un pamazām aizies bojā. Pavasarī regulāra apgriešana veicinās jauno dzinumu veidošanos.
    • Garšaugi ziemā telpās visbiežāk iet bojā gaismas trūkuma dēļ, tāpēc nebēdā, ja tie nepārdzīvo Ziemassvētkus, kad saules gaismas ir vismazāk. 

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē