Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Kā pareizi uzziedināt sīpolpuķi?

    Noderīgs padoms
    Ilze Klapere
    Ilze Klapere
    28. oktobris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Jānis Kairis
    Narcises, hiacintes un citas sīpolpuķes podiņos – gluži tāpat kā tomāti un gurķi, tagad tās ir nopērkamas cauru ziemu. Bet kā uzziedināt pašam savu sīpolpuķi? Kas jāievēro, lai izdotos? Konsultē  Ilze Briģe, Bulduru Dārzkopības vidusskolas vecākā puķkopības speciāliste.

    Narcises – visvienkāršāk

    Katrai sīpolpuķei ir sava tehnoloģija, kā to pareizi steidzināt un uzziedināt. Neatkarīgi no tā, kādi kuram mājās ir apstākļi, pirms stādīšanas podiņā sīpoli vismaz mēnesi vai pat divus jānotur ledusskapī, tad jāstāda podiņā. Vēl 2–4 nedēļas jāpieskaita, līdz sīpols iesakņosies, un tikai tad tas sāks dzīt pumpuru.

    Ņem vērā! Kad sīpols iestādīts podiņā, jārēķinās ar vismaz 4 nedēļām – kamēr iesakņosies, tad sāks augt un tad ziedēs.

    Labi piemērotas steidzināšanai ir narcises, jo tās pacieš dažādus apstākļus. Aukstuma periods, protams, ir vajadzīgs arī narcišu sīpoliem, jāievēro arī ieteicamā temperatūra un jānodrošina gaisma. Vēlams izvēlēties agrākās šķirnes: ‘Tete a Tete’, ‘Ice follies’, parastās trompetes un citas. 

    Samērā vienkārši ir arī ar krokusiem un hiacintēm, tikai, pērkot sīpolus veikalā un mēģinot steidzināt mājas apstākļos, nevajag gaidīt tik skaistus ziedus, kā redzami attēlā uz sīpolu paciņas. Savukārt ar tulpju uzziedināšanu var būt sarežģītāk, jo tās jūtīgāk reaģē uz nepiemērotiem apstākļiem, turklāt tulpju sīpolus vairāk ietekmē sēņu un vīrusu slimības, kuras var būt jau pašā sīpolā.

    Aukstuma periods –  ledusskapī

    Lai skaisti uzziedētu, sīpolpuķēm nepieciešams aukstuma periods, tad apsakņošanās un pēc tam labvēlīgi apstākļi augšanai un ziedēšanai. Ne velti lielāko daļu sīpolpuķu stāda nevis pavasarī, bet rudenī – tad tās ziemā dabū aukstuma periodu, iesakņojas un, kad pavasara saulīte sāk sildīt, aug un raisa ziedus.

    Tātad, ja ir vēlme uzziedināt skaistas sīpolpuķes podiņos, ideālā variantā sīpoli jānotur ledusskapī 4–5 grādos divus mēnešus.

    Sīpolus viegli ietin papīrā vai ievieto maisiņā. Ja liek plēves maisiņā, tam jāizdursta caurumi gaisa apmaiņai. Ja sīpoli iegādāti veikalā, iespējams, tie jau ir perforētā (caurumotā) maisiņā. Piemērotākā vieta sīpolu glabāšanai ir dārzeņu nodalījums (atvilktne) ledusskapja apakšējā daļā.

    Stādām iekšā!

    Steidzināmos sīpolus podiņos stāda nedaudz seklāk kā dārza dobē – piemēram, hiacinšu sīpolus var stādīt pavisam sekli, pat daļēji virs augsnes.

    Svarīgi ir izvēlēties bagātinātu kūdras substrātu un atbilstoša lieluma podiņus. Ja steidzināt iecerēts vairākus sīpolus vienā podiņā, piemēram, narcišu vai krokusu, jāņem platāks vai dziļāks podiņš, lai visiem pietiktu vietas. Tātad – podiņā ieber substrātu, mazliet piespiež, sasēdina iekšā sīpolus un pārber ar substrātu tā, lai asniņi, ja tādi jau izveidojušies, paliek ārā. Jārēķinās, ka, pēc tam laistot, augsne vēl sakritīsies – ja sīpoli kļūs redzami, tas nekas.

    Viss spēks jau ir sīpolā

    Vai iestādītie sīpoli podiņos kaut kā speciāli jāmēslo? Nē, tas nav nepieciešams, jo sīpolpuķēm viss spēks un barības vielas jau ir sīpolā. To pumpuru, kuru šogad sagaidīsim, sīpolpuķe izveidojusi jau iepriekšējā gadā, tāpēc tagad ar mēslošanu neko vairāk panākt nevarēs. Protams, sīpolpuķēm mēslošana ir svarīga, taču tas attiecas uz dārzā augošajām – kad zieds pavasarī noziedējis un sīpols zemē turpina baroties no virszemē palikušajām lapām. Kamēr lapas vēl nav nodzeltējušas, var papildus mēslot, lai sīpols var ieriest pilnvērtīgu pumpuru nākamā gada ziedēšanai.

    3 svarīgas lietas

    1. Laisti čakli, bet lai saknes elpo! Sīpolpuķēm patīk, ja podiņā ir pastāvīgi mitrs substrāts, taču saknītes gan nedrīkst mirkt ūdenī, tāpēc jāraugās, lai apakšā paliktajā trauciņā tas nekrātos. Saknītēm vajadzīgs gaiss! Profesionālajā literatūrā minēts, ka sīpolpuķēm steidzināšanas periodā nepieciešams arī paaugstināts gaisa mitrums – pat 80–90%. Mājās to ir sarežģīti nodrošināt, tāpēc ir divi varianti: vai nu mitrināt gaisu ar elektriskā mitrinātāja palīdzību, vai arī nodrošināt nepieciešamo mikroklimatu, uzliekot podiņam plastmasas maisiņu. Tas gan nav jātur visu laiku, jo vajadzīga arī gaisa apmaiņa – var uzlikt maisiņu pa dienu, bet naktī noņemt, taču galvenais ir sekot līdzi, kas ar augu notiek.
    2. Tuvāk logam, tālāk no radiatoriem Vislabākā vieta istabā sīpolpuķes uzziedināšanai ir uz palodzes tuvu logam – tur tai nebūs par karstu un būs vairāk gaismas. Vēl labāk, ja palodze ir gana plata, jo tad augi tik ļoti necietīs no tiem nevajadzīgā siltuma, kas plūst no radiatoriem zem loga.
    3. Pareizā temperatūra. Lai sīpolpuķes uzziedētu ātri un kvalitatīvi, pēc aukstuma perioda tām nepieciešami vidēji 18–20 grādi. Ja mājās ir siltāks, jāatrod vēsākā telpa un podiņš jātur iespējami gaišā vietā – kā jau minēts, uz palodzes tuvu logam.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē