Konsultē Mārtiņš Rauska, siltumnīcu eksperts un RalfHouse īpašnieks.
Viss atkarīgs, no kāda materiāla veidots siltumnīcas karkass un apseguma materiāls. Populārākie materiāli, no kā šobrīd tiek veidoti siltumnīcu karkasi, ir alumīnijs, metāls un koks. Tie visi ir vienlīdz labi, vien atšķiras to īpašības. Jāatceras, ka, piemēram, siltumnīcas koka karkass nav tas pats, kas koka fasāde. Siltumnīcā ir citi klimatiskie apstākļi, tur valda mūžīgs mitrums.
Tikpat būtisks, cik siltumnīcas karkass, ir arī tas, kas atrodas uz siltumnīcas grīdas. Ja grīdas pamats ir veidots no bruģa, uz kā saliktas kastes ar zemi, tad ir mazāks mitrums un siltumnīcas kopšanai var pievērst mazāku vērību. Ja ir izveidotas dobes, tad jāņem vērā, ka no zemes vienmēr nāks mitrums, tāpēc ir lielāks pelēšanas risks.
Uzmanies – pelējums!
Ja siltumnīcu ir iemīļojušas pelējuma sēnes, tad tā ir jādezinficē. Uz koka karkasa pelējuma sēne izpaužas kā brūni pleķīši. Metāla siltumnīcā sēnīšu klātbūtni var nepamanīt, bet pirmie, kas signalizēs, ka tomēr kaut kas nav kārtībā, būs kultūraugi. Pirmās slimību pazīmes parasti pamana uz tomātiem.
Lai cīnītos ar pelējumu, labākā izvēle būs fungicīdi. Var pirkt koncentrātu, ko jauc ar ūdeni (informācija par proporcijām parasti norādīta uz iepakojuma), un uzpūst uz karkasa vai apstrādāt to ar otu. Otrs variants – pirkt gatavu līdzekli un uzreiz ar otu to smērēt uz karkasa.
Raksta turpinājumā lasiet, kā ieziemot siltumnīcu un kā to var izmantot arī ziemas periodā!