Vairāk odi aktivizējas tajā diennakts laikā, kad ir pietiekami augsta gaisa temperatūra un arī augsts gaisa mitrums. Lidošana odam ir ļoti dārgs prieks, jo prasa daudz enerģijas – lidojot odi zaudē ūdeni, tāpēc karstā laikā viņiem draud pārkaršana. Tad nu odi izvēlas laiku, kad ir mitrāks, siltāks un bezvējš – lūk, silts vasaras vakars ir labākais, kas oda dzīvē var būt!
Odiem ir vairāki orientieri:
- pirmkārt, kustīgs priekšmets (cilvēki un dzīvnieki);
- otrkārt, raksturīgās smaržas (metabolīti, vielmaiņas produkti, kas mums izdalās uz ādas);
- treškārt, odi reaģē uz paaugstinātu ogļskābās gāzes koncentrāciju gaisā.
Protams, vairāk odu būs nevis pilsētā vai atklātā laukā, bet mežā, jo tur ir vairāk mitruma, mazāk vēja un labs noēnojums. Istabās tie tik lielā skaitā salido ne jau gaismas dēļ, drīzāk gan tāpēc, ka odus vilina istabas gaiss, kurā esam izelpojuši ogļskābo gāzi. Mēs izelpojam, ods sajūt ogļskābās gāzes mākonīti, un klāt ir.
Citi lasa
Lai pasargātos no odiem mājās, vispieejamākais un efektīvākais ir pretodu siets – vienkārši un lēti. Var mēģināt arī odus atbaidīt, izmantojot līdzekļus, kas odus biedē ar ultraskaņu vai sit ar elektrisko strāvu.
Lai odu mājas tuvumā būtu mazāk, ap māju jācenšas novākt visu, kur uzkrājas ūdens, jo odi galvenokārt attīstās peļķēs un citos mazos ūdeņos, piemēram, mucā vai spainī, kur satecējis lietus ūdens. Pietiek pat ar kādu burciņu, kas pamesta pie siltumnīcas, pielijusi un pieaugusi ar aļģēm – tā ir lieliska vieta, kur attīstīties kāpuriem.