Vispiemērotāko matraci nevar nopirkt, vienīgi izlasot matrača aprakstu. Svarīgi matračus ne tikai apskatīt un aptaustīt, bet arī izmēģināt. Nedrīkst arī sekot tikai citu ieteikumiem, jo tas, kas vienam šķiet ērts, otram var sagādāt diskomfortu.
Ko apsvērt vispirms?
- Izmērs. Pirms iegādāties matraci, noteikti jāzina savas gultas izmērs. Fizioterapeiti saka: matrača garumam vajadzētu būt par 20 centimetriem lielākam nekā cilvēka auguma garums, bet platumam – par 40 centimetriem lielākam nekā plecu platums. Iespējams pasūtīt arī jebkāda nestandarta izmēra un formas matraci.
- Ar atsperēm vai bez. Ir divi matraču veidi – atsperu un bezatsperu. Kuru? Pirms lēmuma pieņemšanas būtu jāņem vērā to galvenās priekšrocības.
- Mīkstāki ir atsperu matrači, un tie dalās divās kategorijās – ar savienotu (bonnel tipa) vai nesavienotu (pocket tipa) atsperu bloku. Ja atsperu bloks ir savienots, tas nozīmē, ka matracī visas atsperes ir sasvstarpēji saistītas. Bonnel matrači ir vienkāršākie, klasiskie atsperu matrači, kas īpaši neatšķiras no agrāko laiku ierastajiem atsperu matračiem. Tie ir salīdzinoši lētāki un ātrāk zaudē formu. Ar laiku atsperes var sākt čīkstēt. Savukārt, ja matracī katra atspere atrodas atsevišķā kabatiņā (pocket tips), tāds maksā dārgāk, bet gulēšanai būs ērtāks. Proti, ja kāds gultā apgulsies tev blakus un grozīsies, tu to nesajutīsi, jo atsperes ir izolētas. Šie matrači pēc laika nesāks čīkstēt. Kabatiņu tipa matrači kalpo ilgi, un liela daļa no tiem pieskaitāmi ortopēdisko matraču kategorijai. Atsperu matrača konstrukcija nodrošina labu ventilāciju, tāpēc tajā neuzkrājas mitrums. Atsperu matrači var būt gan stingrāki, gan mīkstāki – tas atkarīgs no atsperu cietības. Mīkstu atsperu matraci var izvēlēties, ja ir ieradums gulēt uz sāniem, savukārt stingrāku – ja mēdz gulēt uz muguras vai vēdera. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, no kāda materiāla izgatavots atsperu matrača polsterējums.
- Matrači bez atsperēm parasti ir plānāki nekā atsperu matrači. Populārākie ir no porolona un lateksa, kā arī ar kokosa šķiedru pildījumu. Izvēloties matraci bez atsperēm, jāņem vērā gulētāja svara un matrača stingrības attiecība. - Cietāki matrači ieteicami cilvēkiem ar mugurkaula problēmām. Šādiem matračiem ir kokosa, banānu, kaktusu šķiedras vai strutofaibera cietais pildījums. Ciets matracis piemērots arī tiem, kam ir liekais svars, turklāt šādā gadījumā jāizvēlas ne tikai ciets, bet arī pietiekami augsts matracis (vismaz 25 cm).
- Mīkstie matrači piemēroti tiem, kuriem patīk gulēt uz komfortablas virsmas un pārsvarā uz sāniem. Tāpat mīksts matracis vairāk piemērots cilvēkiem, kam nav liekā svara. Šāds matracis pielāgosies ķermeņa izliekumiem, vienlaikus nodrošinot pareizu mugurkaula pozīciju miega laikā. Lai matracis būtu mīksts, tā sastāvā ir poliuretāna putas, latekss un dažādas šo materiālu kombinācijas.
- Vidējas stingrības matraču izgatavošanā izmanto dažādas stingrības materiālus, gan kokosa šķiedras, gan lateksu. Šādi matrači ir visiecienītākie. Tie vienlaikus balsta gan mugurkaulu, gan ķermeņa apakšdaļu, kā arī pielāgojas mainīgajām gulēšanas pozām. Vidēji ciets matracis ieteicams arī maziem bērniem laikā, kad stabilizējas mugurkauls.
- Pildījums. Tiem, kuri naktī daudz svīst, ieteicams izvēlēties matraci ar dabiskiem materiāliem, kas ir elpojoši. Labi gaisu laiž cauri latekss. Putas gaisu vada sliktāk, bet, ja tās ir kombinētas ar lateksu, tad gaisa caurlaidība uzlabojas.
- Pārvalks. Arī svarīgs. Tas ir stingrs audums, kas spēj ilgstoši izturēt lielu slodzi un nenodriskājas. Šim nolūkam izmanto gan dabisko, gan sintētisko šķiedru audumus, kā arī audumus, kas satur abu veidu šķiedras. Lai pārklājums būtu izturīgāks, ražotājs lieto dažādu veidu impregnēšanu. Pārvalkam jābūt patīkamam, mitrumu absorbējošam, gaisu caurlaidīgam. Atbildīgs ražotājs noteikti būs padomājis arī par to, lai lielo matrača pārvalku varētu ērti noņemt un izmazgāt.
Svarīgas nianses
- Ja tu sver līdz 50 kilogramiem, vari izvēlēties mīkstāku matraci (mīkstu atsperu matraci vai lateksa matraci), bet, ja svars pārsniedz 90 kilogramus, tad piemērotāks būs cietāks matracis, kas pildīts ar kokosa šķiedrām, ar papildu atsperu stiprinājumu vai blīvs bezatsperu matracis. Atsperu matračos ar standarta atsperu bloku ir 250 atsperes uz kvadrātmetru, bet cilvēkam ar lielu svaru ieteicams izvēlēties matraci, kam ir 500 atsperes uz kvadrātmetru. Ja esi vidējas miesasbūves, vislabāk iegādāties kombinētā modeļa matraci (kokosa šķiedra un latekss) vai matraci, kurā katra atspere atrodas savā kabatiņā.
- Matrača izvēle atkarīga arī no iecienītākās gulēšanas pozas. Ja patīk gulēt uz vēdera vai muguras, tad labāk izvēlēties cietāku matraci, bet, ja uz sāniem, tad mīkstāku.
- Ja vēlies, lai matracis ilgi kalpo, labāk iegādāties vidēji cietu vai cietu matraci, jo tajos ir blīvāks pildījums.
- Vari pasūtīt arī divpusējo matraci, kam vienā pusē ir viens sastāvs, bet otrā – cits. Piemēram, no vienas puses ir latekss un atsperes, bet no otras – kokoss. Ja, paguļot uz lateksa, saproti, ka tas ir par mīkstu, vari matraci apgriezt un gulēt uz cietākās – kokosa – puses.
- Būtisks ir arī matrača biezums. Universālākais un ērtākais ir biezs matracis. Tāds īpaši ieteicams tiem, kam ir liela atšķirība starp plecu un gurnu platumu.
- Ja matraci vajag uz neilgu laiku kā pagaidu variantu vai vasarnīcā, kur neguļ katru nakti, tad, lai ietaupītu, lietderīgi iegādāties, piemēram, matraci ar poliuretāna putām un bonnel tipa atsperēm. Tādu var nopirkt aptuveni par 130 eiro.
Kas ir otopēdiskais matracis?
- Katram savs! Pats būtiskākais – lai kādu pozu tu ieņemtu, matracis neieliecas un notur mugurkaulu atslābinātā, bet pareizā, dabiskā, stāvoklī, saglabājot ķermeņa fizioloģiskos izliekumus, līdz ar to nenobīdās skriemeļi un starpskriemeļu diski, nav saspiesti ne muskuļi un saites, ne nervu šķiedras un asinsvadi. Ortopēdiskie matrači var būt gan atsperu, gan bezatsperu. Bet! Ņem vērā, ka klasiskie matrači ar savienotu atsperu bloku sniedz sliktāku anatomisko ķermeņa atbalstu, un ar laiku šāda matrača vidū veidosies iedobe. Populārāki ir matrači, kuriem katra atspere ievietota auduma kabatiņā un darbojas neatkarīgi – tā reaģē tikai tajā vietā, kur tiek izdarīts spiediens. Blakus esošo atsperi šis spiediens neietekmē, un slodze tiek sadalīta vienmērīgi pa visu matrača virsmu. Vislabāk, ja uz vienu kvadrātmetru guļamās virsmas ir vismaz 220 kabatiņas ar nesavienotām atsperēm. Jo atsperu vairāk, jo precīzāk matracis reaģēs uz noteiktiem tava ķermeņa svara punktiem. Tā stingrība atkarīga no pildījuma, taču nav vērts iegādāties matraci tikai moderna zīmola vai populāra izplatītāja dēļ, kā arī pārmaksāt par matraci ar nesaistītiem atsperu blokiem, ja tev ir neliels ķermeņa svars. Tad būs piemērots vienkārši mīksts, bet kvalitatīvs lateksa matracis.
Arī bezatsperu matračiem ir labs ortopēdiskais efekts, tie nedeformējas, ilgi kalpo un iztur lielu slodzi.
Būtisks elements – restes
Labs matracis, nolikts uz neelastīgas virsmas, nevarēs izpaust visas savas labās īpašības. Turklāt zem putu vai lateksa matrača koka restes ir pat obligāti nepieciešamas, lai nodrošinātu gaisa cirkulāciju matracī. Bet – arī restes var būt kvalitatīvas un ne pārāk. Labas līstes ir izgatavotas pēc īpašas tehnoloģijas, elastīgas, izliektas, tās kustas līdz ar matraci un palīdz tam aizpildīt tukšumus saskarē ar cilvēka ķermeni. Ideāli, ja gurnu daļā tās ir dubultas un aprīkotas ar speciāliem plastmasas gredzeniem, kas, sabīdīti vairāk uz centru vai prom no tā, ļauj regulēt matrača pamatnes cietību gurnu zonā. Īpaši svarīgi tas ir gadījumā, ja uz viena matrača guļ divi cilvēki ar atšķirīgu svaru. Savelkošā lente vidū palielina izturību, un pa matraci var pat staigāt. Kustīgās līstes nelūzīs, stingrāk uzspiežot ar celi vai elkoni. Lielākai ērtībai var iegādāties tādas restes, kuru augstums gan galvas, gan kāju daļā ir regulējams – paceļams un nolaižams.
Matracis diviem
Jo tiešām – kā apvienot divu gulētāju atškirīgās vajadzības un vēlmes?
- Var izvēlēties divus vienvietīgos matračus, kas savienoti ar virsmatraci. Matrači var būt atšķirīgas stingrības, bet tiem jābūt vienāda biezuma.
- Var iegādāties kopēju matraci ar dažādas stingrības zonām. Tad katrai matrača pusei būs atšķirīgs pārklājums.
- Var pirkt divguļamo ortopēdisko matraci ar atsperu bloku. Šī matrača īpatnība slēpjas tā uzbūves mehānismā: viena atspere ir ievietota otrā, nodrošinot pietiekamu ķermeņa atbalstu neatkarīgi no ķermeņa svara.
- Var izvēlēties divguļamo matraci ar atšķirīgas stingrības atsperēm. Viena bloka daļa sastāv no stingrākām atsperēm, otra – no mīkstākām. Šāds matracis būs īpaši piemērots tiem, kam svars atšķiras par vairāk nekā 30 kilogramiem.
Kā veikalā izmēģināt matraci?
- Dodoties matrača medībās, atbilstoši apģērbies, lai būtu ērti apgulties.
- Uz noskatītā matrača iekārtojies pozā, kādā parasti guli. Pievērs uzmanību tam, kā jūtas tavs ķermenis. Piemēram, ja tu parasti guli uz muguras, dibenam būtu jāiegrimst matracī, bet gurniem jāpaliek dabiskā pozīcijā. Ja lielākoties guli uz sāna, tad matracī būtu jāiegrimst plecam un gurnam, bet viduklim jāatbalstās uz matrača.
- Vairākas reizes pagriezies uz matrača. Sajūti, cik viegli vai grūti tas izdodas. Pagriežoties nevienā pozīcijā nevajadzētu sajust matrača pamatni.
- Nogulies uz muguras, sakrustojot plaukstas uz krūtīm. Šādā stāvoklī attālums no elkoņa līdz matrača malai nedrīkst būt mazāks par 15 cm. Matracim jābūt arī vismaz 15 cm garākam par tavu augumu.
Ko saka speciālisti?
Lai labi izgulētos, matracim jābūt ērtam, tāpēc jāizmēģina vairāki varianti. Matrača virsmai jābūt pietiekami līdzenai, lai guļot mugurkauls atrastos taisni un būtu viegli pagriezties. Svarīgs ir arī matrača biezums. Jo augstāks, jo ērtāk apgulties un piecelties no gultas, it īpaši cilvēkiem ar mugurkaula un ceļu locītavu kaitēm. Svarīgi būtu iegādāties arī virsmatraci, lai atvieglotu matrača kopšanu. Tam nebūt nav jābūt biezam (pietiks ar 1 cm), taču tas aizsargās matraci no sviedriem un citiem nosēdumiem. Vieglie virsmatrači parasti ir no kokvilnas, un tos var mazgāt. Būtiski ir arī matraci regulāri pagriezt otrādi un samainīt galvgali ar kājgali. Matraci nedrīkst dauzīt ar putekļu slotu, lai nebojātu pildījumu.