• Kā izvēlēties vislabākās stiklotās durvis?

    Māja
    Elīna Kondrāte
    12. jūlijs, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Stikla durvis nodrošina papildu dabisko apgaismojumu un skaisti izskatās gan senas lauku mājas, gan modernas jaunbūves verandā. Bet kā izvēlēties piemērotākās un kā tās pareizi kopt? Konsultē Iļja Bogdanovs, SIA Winlat īpašnieks, Normunds Guļevskis, koka.lv īpašnieks un Raimonds Mālers, SIA Logunams valdes loceklis.

    Jau kopš senākiem laikiem veranda kalpojusi kā mājas daļa, kur rimti pavadīt siltas vasaras novakares vai rīkot ģimenes svētkus. Tomēr mūsdienās verandu mēdz arī siltināt, tajā ierīkot darba kabinetu vai modernu atpūtas istabu, kur omulīgi pavadīt laiku arī tad, kad ārā ir stindzinoši auksts.

    Kā verandā, tā ziemas dārzā un iestiklotā terasē stikla durvis sniedz gan plašuma sajūtu, gan ļauj netraucēti baudīt skatu uz ziedošo dārzu vai vērot gadalaiku maiņu visā to krāšņumā. Lūkojoties caur stiklotām durvīm, ir iespēja sajusties tuvāk dabai, taču būt pasargātam no lietus, vēja vai sniega. Tomēr verandu stikla durvju piedāvājums ir gana plašs, tāpēc skaidrojam, kā nekļūdīgi izvēlēties piemērotāko durvju dizainu un veidu.

    Siltais un aukstais stiklojums

    Var iegādāties stikla durvis, plastikāta jeb PVC, koka vai metāla rāmjos gan ar vien – kārtīgu, gan dubultu un pat trīskāršu stiklojumu. Var ierīkot arī bezrāmju jeb pildstikla durvis, kurām nav durvju rāmju. Stingru noteikumu, kuras būtu universālākās vai piemērotākās stikla durvis, nav.

    Bieži izvēli nosaka gan mājas saimnieka gaume un rocība, gan verandas interjers un sienu konstrukcijas.

    Tomēr svarīgākais, lai durvis ne vien skaisti izskatītos, bet būtu arī praktiski lietojamas un funkcionālas. Pirmkārt, svarīgi ir saprast, kādam nolūkam un kādos gadalaikos verandā paredzēts uzturēties. Ja veranda nav apsildāma, piemērots būs aukstais iestiklojums jeb durvis bez siltinājuma. Tās pasargās no lietus un vēja, taču neaizturēs aukstumu.

    Ja veranda tiks apdzīvota visa gada garumā un ir apsildāma, piemērots būs siltais iestiklojums jeb durvis ar siltinātu konstrukciju. Šādas durvis aizturēs arī aukstumu, taču būs dārgākas. Neapsildāmā verandā, ko paredzēts izmantot tikai vasarās, siltais iestiklojums nav nepieciešams.

    Kādi stikloto durvju veidi pieejami un kādas ir aptuvenās izmaksas?

    Cenas atkarīgas no durvju izmēra un tā, vai durvis ir siltinātas, vai tās ir veramas vai bīdāmas, vai stikls ir dubults vai trīskārtīgs, vai tas ir tonēts, kā arī no citiem faktoriem. Ražotāji rekomendē jebkuram durvju veidam reizi gadā veikt apkopi, lai tās ilgāk un kvalitatīvāk kalpotu.

    PVC durvis ar stiklojumu

    • Vislētākais verandas durvju veids. •
    • Nav nepieciešama īpaša kopšana, vienkārša ekspluatācija. •
    • Iespējami daudzveidīgi krāsu toņi: baltā, koka un citās krāsās. •
    • Ierobežotas dizainā. Cena – no 150 eiro.

    Alumīnija durvis ar stiklojumu

    • Ciets un viegls, taču ļoti izturīgs durvju rāmis. Parasti izmanto sabiedriskās ēkās, taču piemērotas arī privātmājā, kur dzīvo kupla ģimene. 
    • Daudz krāsu toņu.
    • Nav nepieciešama īpaša kopšana. Cena – no 400 eiro.

    Koka durvis ar stiklojumu

    • Dabīgs materiāls.
    • Plašas iespējas durvju dizainā un krāsās.
    • Ja durvis atrodas mājas dienvidu pusē, reizi 5–7 gados nepieciešams atjaunot un pārkrāsot virsmu. Cena – no 400 eiro.

    Bezrāmja jeb pilnstikla durvis

    • Nodrošina daudz gaismas.
    • Piemērotas nestandarta durvju izmēriem.
    • Dizains piemērots stiklotām verandām, terasēm un ziemas dārziem.
    • Diezgan vāja siltumizolācija. Cena – no 200 eiro.

    Bīdāmas vai veramas?

    Tāpat kā istabās, arī verandās var ierīkot veramās vai bīdāmās durvis. Veramo durvju priekšrocības ir laba hermētika – tās teicami aizturēs mitrumu un aukstumu, kā arī laba cena. Svarīgi pievērst uzmanību, uz kuru pusi durvis vērsies vaļā.

    Ja tās vērsies uz ārpusi, nepieciešams ierīkot fiksāciju, lai – atverot, liels vējš tās spēcīgi neaizsistu vai neatrautu vaļā. Ja durvis vērsies uz iekšpusi, jāizplāno, kur un cik tālu no durvīm novietot mēbeles vai istabas augu podus. Ja tos novietos par tuvu, durvis būs neērti un traucējoši atvērt līdz galam. Ja veranda ir neliela vai durvju aila ir nestandarta izmērā, piemērotas būs arī bīdāmās stikla durvis.

    Tās gan būs viegli izgatavojamas vajadzīgajā izmērā, gan neaizņems vietu, kad tiks atvērtas. Turklāt, ja verandu noēno koki, bezrāmju durvis dos maksimāli vairāk gaismas. Tās skaisti izskatīsies arī iestiklotās verandās un ziemas dārzos.

    Īpašais jautājums – kāpēc PVC durvis mēdz ieķerties vai slikti vērties?

    • Tam var būt vairāki iemesli. Viens no tiem – pienācis laiks veikt durvju regulēšanu. Reizēm durvis kalpo slikti un tās nevar aizvērt, jo bijusi nepareiza vai pavirša montāža. Savukārt, ja ārā ir karsts laiks, PVC durvju un arī logu rāmji var izplesties, tāpēc tos aizvērt nevarēs. Kad laiks vakarā kļūs vēsāks, durvis atkal vērsies labi. Ja durvis nevar aizvērt, noteikti nepalīdzēs to aizvēršana ar spēku. Tā durvis var tikai sabojāt.

    Vai stiklotās durvis būs arī drošas?

    Nereti rodas jautājums, cik triecienu vai zagļu drošas ir caurspīdīgās stikla durvis? Mūsdienās trauslos durvju iestiklojumus pārsvarā ir nomainījuši rūdītie un laminētie stikli, kas ir ievērojami izturīgāki pret triecieniem un skrāpējumiem. Sasitot parastā stikla durvis, tās sašķīdīs asās šķembās, ar kurām var nopietni savainoties. Rūdītais stikls, kas ir aptuveni piecas reizes izturīgāks, plīstot, sabirst mazos gabaliņos un nav tik bīstams veselībai.

    Verandās un stiklotās terasēs bieži tiek izmantots arī laminēts stikls, kas sastāv no divām loksnēm, kuras ir salīmētas ar caurspīdīgu plastikas slāni. Laminēts stikls pēc spēcīga trieciena ieplaisā, taču nesaplīst gabalos. Trešais izturīgo stiklu veids ir armētais stikls, kurā iekausēts metāla stiepļu sietiņš. Arī šāds stikls pēc spēcīga trieciena saplaisā, nevis saplīst gabalos. Armēto stiklu uzskata par zagļu drošu.

    Ja durvis gatavotas no izturīga stikla, nebūs jāuztraucas arī par to, vai stiklu ar nagiem sabojās mājdzīvnieki.

    Rūdītu un laminētu stiklu saskrāpēt praktiski nav iespējams. Īpaši svarīga stikla izturība ir durvīm, kuras iestiklotas visa garumā – no grīdas līdz griestiem – un, ja mājās ir mazi bērni. Lai pasargātu māju no nelūgtiem ciemiņiem, prātīgi verandas durvīs ierīkot drošu slēdzeni. Tāpat pieejamas arī aizsargplēves, ko uzlīmēt uz stikla – tās ievērojami samazina iespēju stiklu sasist. Tomēr, ja māja atrodas savrup no kaimiņiem vai tajā ierodies tikai nedēļas nogalēs, vai vasarās, drošākais veids kā pasargāt māju no nelūgtiem viesiem, ir ierīkot novērošanas sistēmu vai signalizāciju arī verandā.

    Kā paslēpties no ziņkārīgām acīm?

    Ja verandā paredzēts uzturēties arī tumšākajos gadalaikos, bet vakarā, kad ieslēgta gaisma, tomēr gribas noslēpties no kaimiņu acīm, stikla durvīm, gluži tāpat kā logiem, var pielikt žalūzijas.

    Nelielai caurredzamības mazināšanai, kā arī verandas interjera paspilgtināšanai, var izvēlēties durvis ar tonētiem stikliem.

    Mazāku caurredzamību nodrošina arī līmplēves, ko var uzlīmēt uz stikla. Tomēr tās salīdzinoši ātri var nolupt vai saskrāpēties, tāpēc nebūs arī efektīvs līdzeklis traipu noslēpšanai. Šādas durvis izskatīsies nepievilcīgi, turklāt, ja līmplēve būs bieza, tā aizturēs gaismu un durvis zaudēs galveno funkciju – papildus gaismas nodrošināšanu.

    Kā kopt stiklotās durvis?

    Traipi un netīrumi uz stikla durvīm ir krietni labāk pamanāmi nekā uz neiestiklotām durvīm. Ja durvis tiek bieži izmantotas, mājās ir mazi bērni vai mājdzīvnieki, traipi un roku nospiedumi ir gluži neizbēgami. Saulainās dienās tie būs pamanāmi īpaši labi. Tāpēc, ierīkojot stikla durvis, jārēķinās ar regulāru to tīrīšanu. Tomēr durvju stiklojumu kopt nav sarežģīti. Mājdzīvnieku ķepu un purnu smērējumus, roku atstātos nospiedumus, smiltis, putekļus un lietus ūdens nosēdumus var notīrīt ar stikla tīrāmajiem līdzekļiem vai etiķi.

    Svarīgākais, kas jāatceras, – stiklu nekad nedrīkst tīrīt ar abrazīvām pastām vai birstēm, lai uz tā nerastos sīkas švīkas un skrāpējumi.

    Viens no veidiem, kā traipus padarīt nemanāmākus, ir stikla tonēšana. Tomēr, ieskatoties vērīgāk, tie tāpat būs redzami. Dārgākais, bet efektīvākais veids, ir ierīkot durvis, kuras iestiklotas ar aktiv glass stiklu vai apstrādātas ar nanopārklājumiem, kas atgrūž netīrumus un lietus ūdeni. Šādus stiklus mēdz izmantot arī ziemas dārzu jumtiem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē