Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT!
  • Kā izvēlēties labu sniega lāpstu? Kad vērts pirkt sniega frēzi?

    Māja
    Aiva Alksne
    17. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Krasula / Shutterstock
    Šķiet – kas nu tur īpašs, lāpsta paliek lāpsta. Bet, ja tā būs nepiemērota, patērēsi daudz vairāk enerģijas – vai nu vajadzēs vairāk liekties, vai arī būsi kā bez spēka, cilājot smago krāvumu. Tāpēc ērta lāpsta ir tik svarīga – ar to varēsi vairāk izdarīt un mazāk nogursi. Proti, ārā pavadītais laiks, tīrot sniegu, būs daudz produktīvāks. 

    Konsultē Oskars Kopce, uzkopšanas kompānijas LiiR direktors.

    Kā izvēlēties sniega lāpstu? 3 ieteikumi, ko ņemt vērā

    1. Viena lāpsta visam nederēs
      Ir lāpstas sniega stumšanai un lāpstas sniega rakšanai un mešanai. Sniega stumšanai labāk izvēlēties iespējami platāku lāpstu – atkarībā no tā, cik liels laukums jānotīra. Ja pagalmā vajag notīrīt taciņu, pietiks ar šaurāku lāpstu, bet iebraucamajam ceļam vai automašīnas stāvvietai to noteikti vajadzēs platāku. Vienas ir lēzenākas, un ar tām labāk sniegu stumt. Otras – ar maliņām, tādiem kā bortiņiem, kas vienā paņēmienā ļauj iegrābt vairāk sniega un notur to vietā, tāpēc ar šīm lāpstām ērtāk ir rakt un mest. Taciņas izrakšanai sniegu stumt vajadzēs mazāk, vairāk vajadzēs lāpstot – rakt un mest.  
      Tomēr ar lāpstas platumu nevajag arī pārspīlēt – jo platāka būs lāpsta, jo grūtāk to būs stumt. Un, pat ja varēs pastum, tad tālāk ar to rīkoties, atbrīvojot lāpstu no sniega, varētu būt diezgan grūts uzdevums.
    2. Lai piemērota augumam un spēkam!  
      Ja galvenais lāpstas cilātājs būs spēcīgs vīrietis, piemērotāka būs platāka lāpsta garākā kātā. Sievietei – īsāka un šaurāka lāpsta. Pērkot lāpstu, tā noteikti veikalā jāpatur rokā un mazliet ar to jāpadarbojas, lai saprastu, cik ērti ar to rīkoties. Tāpat vērts paturēt prātā, ka lāpsta nedrīkst būt arī pārlieku smaga, optimāls tās svars ir līdz pusotram kilogramam, jo jārēķinās, ka tīrīšanas laikā klāt nāks vēl arī sniega svars. Tāpēc – jo vieglāka lāpsta, jo mazāka fiziskā piepūle un jo priecīgāks pats sniega tīrītājs. 
    3. Materiāls un kvalitāte
      Viens no drošākajiem kvalitātes rādītājiem tomēr ir cena. Vieglas un izturīgas sniega lāpstas nav tās pašas lētākās. Ja vēlēsies ietaupīt, visticamāk, lāpstai nebūs ne vainas, bet tā būs smagāka. Arī lāpsta koka kātā būs smagāka nekā tā, kurai alumīnija kāts. Ilgāk kalpos stiprinātā polipropilēna plastmasas liekšķere ar iestrādātu izturīgu tērauda stieni. Tāpat būtisks rādītājs ir sniega lāpstas ergonomiskums – ja kātam ir ergonomiskais izliekums, tas pasargās muguru no pārslodzes.  

    Varbūt sniega frēzi?

    Tiešām – varbūt netērēt savu spēku, vicinot lāpstu, bet uzticēt šo darbu sniega frēzei? «Pilnīgi noteikti, ja teritorija to ļauj un tas atmaksājas,» atzīst Oskars Kopce. «Es pats sniega pūtēju izmantoju 500 kvadrātmetru lielam laukumam – man ir bruģēts ceļš, un tam gar malu ir vieta, kur sniegu sapūst. Tam, līdzīgi kā kombainam, ir lāpstiņas, ar ko tas grābj sniegu, novirzot to uz malu, un, lielā mērā pateicoties šai kustībai, pats virzās uz priekšu, man atliek tikai mazliet piepalīdzēt. Katrā ziņā darboties ar sniega frēzi noteikti ir nesalīdzināmi vieglāk nekā ar sniega lāpstu – ņem tikai un brauc uz priekšu. Vienā piegājienā tas no sniega atbrīvo 80 cm platu joslu, bet apgriezies un brauc atkal atpakaļ. Ja sniegs jānotīra lielā platībā, variants ir iegādāties kvadriciklu, kam piestiprina sniega stūmēju, ar ko sastumj sniegu pa malām.» 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē