• Kā iztīrīt cepeškrāsni vieglāk?

    Māja
    Lolita Lūse
    Lolita Lūse
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: New Africa / Shutterstock
    Cepeškrāsns ir virtuves iekārta, kuras tīrīšana sagādā vislielākos kreņķus – tai ne visai ērti piekļūt, nogulsnes uz sienām ir spītīgi ķepīgas, turklāt par to, ka jāsakopj cepeškrāsns, nereti atceras tikai tad, kad tā uzkarsēta.

    Labāk iztīri uzreiz

    • Ļoti svarīgi cepeškrāsni tīrīt regulāri, citādi taukainie nosēdumi pārtop ķepīgos punktos un pat cietās nogulsnēs. Svaigus netīrumus var izdoties sakopt pat tikai ar mitru lupatiņu, vecākiem būs vajadzīgā smagāka artilērija.
    • Lai tīrītu cepeškrāsni, tā noteikti jāizslēdz un, vēl labāk, jāatvieno no elektriskās strāvas. Noteikti velc cimdus, nebojā rokas. 
    • Krāsns tīrīšanu krietni atvieglos kāds elementārs knifs. Tās sienu un augšpuses tīrīšanai visvairāk traucē sildelements un vadotnes, uz kā sānu malās turas cepampannas. Papēti! Parasti sildelementu var nolaist lejā, savukārt pannu atbalsti ir ļoti viegli noņemami, un tīrīšana būs daudz vieglāka. Papēti, vai tur nav kāda liela skrūve, kas viegli atskrūvējama? 
    • Izpēti arī, cik viegli vai grūti noņemamas cepeškrāsns durtiņas. Ja krāsns dokumenti sen ir tālēs zilajās, ieraksti plīts nosaukumu internetā – tur bieži atrodamas pat visai senu preču lietošanas instrukcijas. Tāpat vērts pārbaudīt, vai un kā izņemami krāsns durtiņu stikli, jo tad tos izdosies notīrīt arī no iekšpuses. Bet – ir krāsnis, kurām neko nevar ne noņemt, ne izņemt.
    • Vislabāk izmantot speciāli cepeškrāsnīm paredzētus tīrīšanas līdzekļus, turklāt parasti stiprāki un efektīvāki ir tie, kas paredzēti arī grilu tīrīšanai. Nežēlīgi pret netīrumiem būs līdzekļi, kas satur nātrija hidroksīdu jeb kaustisko sodu – sārmainu līdzekli, kas šķīdina taukus. Ja jāizvēlas starp diviem līdzekļiem un gribi stiprāko, salīdzini nātrija hidroksīda vai citas aktīvās vielas koncentrāciju līdzeklī. Kuram tā augstāka, tas stiprāks, bet vienlaikus atceries, ka tās ir stipras ķīmiskas vielas – sargi rokas, acis un glabā tur, kur bērni netiek klāt. Esi prātīga, labāk līdzekli lietot mazāk nekā par daudz. Uzkopšanas laikā noteikti atver logu, lai nav jāelpo ķīmiskā līdzekļa garaiņi. Uzsmidzini vai uzklāj līdzekli cepeškrāsns sienām, ļauj lietošanas pamācībā noteikto laiku iedarboties un ar papīru vai lupatiņu notīri. Pavisam iestāvējušos nosēdumus var mēģināt notīrīt ar skrāpi, ko izmanto plīts virsmu tīrīšanai. 
    • Netīrumus cepeškrāsnī var būtiski samazināt jau gatavošanas procesā – izmanto tāda lieluma pannu, kā norādīts receptē, – tad mīkla neies pāri, gaļas cepšanas laikā izmanto foliju vai gatavo to speciālajā cepammaisā, bet, pats galvenais, – ja kas tomēr noiet greizi, iztīri plīti uzreiz.

    3 dabiski līdzekļi cepeškrāsns tīrīšanai

    • Etiķūdens. Palīdzēs ne pārāk netīrai krāsnij. Atšķaidi etiķi pusi uz pusi ar ūdeni, ielej traukā ar smidzinātāju. Izsmidzini, dažas minūtes nogaidi, tad – noslauki. 
    • Soda. Sajauc sodu ar ūdeni tā, lai izveidojas bieza putra. Izklāj ar to cepeš­krāsns iekšpusi, bet ne sildelementu. Ideāli, ja vari atstāt līdzekli uz 12 stundām. Kas viegli noņemams – savāc. Pārpalikušo sodu nosmidzini ar etiķi. Uj, kā švirkstēs un putos! Pēc tam – noslauki ar mitru drānu.  Pamēģini pusi ūdens aizstāt ar trauku mazgājamo līdzekli, kas palīdzēs izšķīdināt sastāvējušos taukus. 
    • Citrons. Tas noderēs, lai krāsns ir ne vien tīra, bet arī smaržīga. Cepšanas trauku piepildi ar ūdeni. Pārgriez citronu, izspied sulu, un arī pašu citronu liec ūdenī. Ieslēdz krāsni uz 250 grādiem un pieskati, lai citronūdens vārās un krietni iztvaiko. Plīti izslēdz, ļauj atdzist, izņemt trauku un iztīri cepeškrāsns iekšpusi. 

    Izvēlies gudrāku cepeškrāsni!

    Kad savu veco cepeškrāsni mainīsi pret jaunāku modeli, pievērs uzmanību, vai tai ir pašattīrīšanās funkcija, kas krietni atvieglo plīts uzturēšanu un tīrīšanu. Pārbaudi,­ varbūt arī tavai plītij ir šāda funkcija, tikai nekad neesi to izmantojusi. Ir trīs pašattīrīšanās funkciju veidi, tie norādīti krāsns tehniskajā informācijā.

    Pašattīrošās krāsnis

    1. Pirolītiskā. Šīs krāsnis pašattīrās, visus netīrumus 500 grādu peklē pārvēršot smalkos pelnos. Kad pašattīrīšanās cikls beidzies un visa sušķība atdzisusi, atliek vien kā pelnrušķītei ar mazu birstīti vai lupatiņu cepeškrāsni izslaucīt. Noteikti jāatceras, ka pirms pirolīzes no krāsns jāizceļ visas pannas, trauki un arī sānu vadotnes. Drošības nolūkos cikla laikā cepeš­krāsns durvis elektroniski bloķējas pat uz vairākām stundām, tāpēc jau laikus izlasi, kas jānospiež, lai pirolīzes procesu pārtrauktu. Dzirdēts, ka saimniece iešauj krāsnī kūku un, sazin par ko domādama, nejauši ieslēdz krāsns pašattīrīšanās funkciju, bet nezina, kā to apturēt. 
    2. Katalītiskā. Šīm krāsnīm iekšpuse pārklāta ar īpašu materiālu, kas atgrūž netīrumus, neļaujot tiem pielipt. Katalītisko cepeškrāsni sakarsējot līdz 220 grādiem, aktivizējas katalītiskās starplikas, tiekot galā ar taukvielu atliekām – virsma paliek tīra.
    3. Tvaika. Tā pati neko netīra, toties atmiekšķē netīrumus, un tad tos ir vieglāk noņemt. Īpaši labam rezultātam var ņemt palīgos etiķi – ņem karstumizturīgu trauku, piešauj pāris tējkarotes etiķa un attīrīšanas laikā ievieto to cepeškrāsnī. Netīrumus noteikti būs vieglāk noņemt. 

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē