Kā iztikt bez rakšanas?
- Nosegt siltumnīcas platību ar agrotīklu un uz tā uzbērt substrātu. Ieteicams izvēlēties melno agrotīklu, uz tā uzbērt aptuveni 15 cm substrāta vai dārza augsnes, kas nopērkama maisos. Tomātu stādu saknēm agrotīkls netraucēs – kad stāds būs paaudzies, sakņu gali caur agrotīklu ieies zemē, savukārt nezālēm tas neļaus tikt uz augšu. Siltumnīcu var izklāt ar lietotu agrotīklu – tas ir labs veids, kā to izmantot lietderīgi, nelauzot galvu par utilizēšanu.
- Zemi siltumnīcā var noklāt ar kādu segumu un augus audzēt podos, spaiņos, kastēs vai maisos. Vienkāršāks un lētāks seguma veids ir austais polipropilēns – balts vai melns. Taču, ja ir vēlēšanās un iespēja, siltumnīcā var ierīkot arī cieto segumu, piemēram, flīzes vai bruģīti.
- Nopērkami gatavi augsnes maisi, paredzēti speciāli audzēšanai, bet tos var arī izgatavot pašu spēkiem. Uz gatavajiem maisiem ir atzīmes, kur jāizgriež caurumi stādiem. Liekā ūdens iztecēšanai no maisiem nevajag veidot caurumus maisa apakšā, tā var panākt vienīgi to, ka pa šiem caurumiem ar laiku izlīdīs auga saknes. Ūdens notecei jāveido spraugas maisa sānos, aptuveni 4 cm augstumā no zemes iegriežot 20 cm garas spraugas. Pa tām liekais mitrums izkļūs laukā, atstājot maisa dibenā pietiekami daudz mitruma.
- Audzējot podos vai spaiņos, jārēķinās ar to, ka katram augam vajag vismaz 10 litru tilpumu. Mazajam balkona tomāta stādam pietiek ar 5 litru trauku. Audzēšanai podos vislabāk izmantot kūdras substrātu ar rupju šķiedru (piemēram, 40 mm) un pH 5,7–6,5. Jāpadomā par to, kā piešķirt augsnei irdenumu, jo, ja substrāta šķiedras ir smalkākas, parasti ar laiku tas kļūst pārāk blīvs un augi sāk mocīties. Tāpēc pirms stādīšanas katrā podā vai spainī ar substrātu vienmērīgi jāiemaisa dažas saujas mulčas.