Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kā izaudzēt krāšņas peonijas?

    Dārzs
    Ilze Klapere
    Ilze Klapere
    17. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: pixabay
    Ar padomiem, kā izaudzēt krāšņas peonijas, dalās kolekcionārs un selekcionārs JĀNIS DUKAĻSKIS.

    Pats galvenais ir peonijas iestādīt zemē. Nopietni! Un pēc tam ir svarīgi ļaut tām augt, īpaši netraucēt un neaiztikt. Protams, ka labāk peonijām patiks ielabota zeme. Taču Latgalē man tās aug smagā māla zemē, un arī nav nekādas vainas. Vienīgā problēma smagākā augsnē varētu būt ceru izrakt un sadalīt, bet, tā kā to var darīt pēc 20–30 gadiem, nav jau tik traki.

    Diezgan izplatīta kļūda ir peonijas pārlieku čubināt un mēslot, tā var panākt tikai pretēju efektu.

    Kas jāņem vērā audzējot peonijas?

    • Labākais peoniju stādīšanas laiks ir rudens, lai gan ir gadījumi, kad cilvēkam tās labi ieaugas arī pilnziedā. Tomēr tādu pieeju nevar rekomendēt, jo stādam visvieglāk ieaugties rudenī. Vēl var stādīt arī agri pavasarī. Labākais laiks sakneņu dalīšanai arī ir rudens puse, augusts, septembris. Ja šādi laikus pārstāda un atdalītie sakneņi ir ar pietiekami spēcīgu sakņu sistēmu, jaunais cers var uzziedēt jau nākamajā gadā. Bagātīga ziedēšana pēc pārstādīšanas gan sagaidāma tikai trešajā, ceturtajā gadā. Vislabākos atdaleņus var iegūt no 3–4 gadus veciem augiem.
    • Pirms stādīšanas svarīgi sagatavot vietu, ņemot vērā, ka peoniju sakņu sistēma saaugs platumā un dziļumā līdz pat 70 centimetriem. Jārok ap 70 × 70 × 70 cm bedre, tad divas trešdaļas jāieber augsnes maisījums (vienādās daļās lapu zeme un trūdvielas, kam pievienoti pelni vai pāris sauju komplekso minerālmēslu). Atlikušo bedres tilpumu aizpilda ar svaigu, auglīgu augsni bez mēslojuma piedevas.

      Gumi stādāmajā vietā jāieliek tā, lai pumpuri atrastos 5 cm zem augsnes virskārtas. Svarīgi ir neiestādīt pārāk dziļi, citādi peonijas vienkārši neziedēs! Pēc iestādīšanas peonijas kārtīgi salaista, un nenāks par ļaunu mulčēt arī ar sausu neitrālu kūdru. Pelni ir labs peoniju mēslojums arī turpmāk. Tie nodrošina augu ar mikroelementiem viegli uzņemamā formā, turklāt labi aizsargā pret sēņu slimībām. Pelnus var uzkaisīt pavasarī un rudenī.
    • Peonijām nav vajadzīga bieža, bet gan bagātīga laistīšana. Ja ir ilgāks sausuma periods, pietiks, ja katram ceram uzlies 2–3 spaiņus ūdens.
    • Ja zeme ir normāla, auglīga, ielabota, augs pats atradīs barības vielas. Ja būs badā mazliet, tad nekas, tāpat kā cilvēks – ja mazāk paēdis, tāpēc jau nemirst nost. Bet, ja ņem un pārbaro ar trekniem ēdieniem, tad gan ir smagi, grūti un var pat attapties slimnīcā. Tāpat arī ar pārāk rūpīgu piesegšanu cilvēki pārspīlē – te vietā atgādināt, ka peonijas ir gana izturīgas puķes… Izņēmums ir jauni stādījumi, tos ieteicams uz ziemu apklāt ar kūdru vai trūdvielām, bet pavasarī laikus, tiklīdz sniegs nokusis, piesegumu noņemt.
    • Ar minerālmēsliem jāuzmanās – to īpaši piekodinu vecāka gadagājuma ļaudīm, kuri piedzīvojuši vēl padomju laikus. Tolaik kompleksie minerālmēsli jau nebija slikti, bet tikai 30% no tiem augi varēja izmantot, pārējās tajos mēslos bija balastvielas, kas pārvērtās ģipsī un citās nešķīstošās vielās. Toties varēja droši uzbērt tā devīgāk, un nekas slikts jau nenotika.

     

    Mūsdienās minerālmēsli ir krietni spēcīgāki, augi tos spēj izmantot līdz pat 99%, tāpēc var viegli pārmēslot, apdedzināt saknes.

     

    • Kad peonijas nozied, vecos ziedus ieteicams nogriezt – skrajo ziedu peonijām tas nav tik aktuāli, bet pildītajām gan, jo vecie ziedi neglīti izskatās un birst, turklāt sēklas no noziedējušiem ziediem sasēsies riņķī, un pēc gadiem var sanākt brīnumi. Savukārt vēlu rudenī, kad uznāk pirmās salnas, cera virszemes daļas nogriež un sadedzina.
    • Griežot peoniju ziedus likšanai vāzē, jāskatās, lai augam paliek pietiekami daudz lapu, tad ceram būs vieglāk baroties un kuplot. Vismaz 2–3 lapām jāpaliek pie ziedkāta, nevajag griezt ziedu ar visām lapām līdz zemei.  

    3 aktuāli jautājumi, ja esi nolēmis audzēt peonijas

    1. Vai peonijas vajag balstīt? Jā, ja vien tās nav zemās šķirnes, līdz 50 cm augstumā. Balstīt īpaši ieteicams peonijas ar lielajiem, smagajiem ziediem, kurus kāti nespēj noturēt, īpaši, ja ir lietains un vējains laiks. Var darīt kā kādreiz – sadzīt ceram apkārt mietiņus un apsiet auklu riņķī, bet ērtāks mūsdienu variants ir veikalos nopērkamie jau gatavie balsti, kuru uzliek uz cera, kad tas tikai sāk salapot, un, kad augs sakuplo, balstu vairs nemaz nevar pamanīt.
    2. Vai mazos padušu pumpurus vajag izlauzt? Jā un nē. Ja grib milzīgus, skaistus ziedus, tad tā var darīt. Bet kopumā tad cers zaudēs ilgāku ziedēšanu, jo mazie pumpuri ziedētu vēlāk. Starp citu, sānu dzinumi atkal nāk modē, cilvēkiem patīk tāds dabiskāks, mežonīgāks skats, nevis tikai viens ziedkāts.
    3. Vai tiesa, ka jaunām peonijām pirmos gadus nevajag ļaut ziedēt? Īsti nevaru piekrist. Šāds ieteikums ir dzirdēts – izkniebt visus pumpurus jau tad, kad tie izauguši tikai zirņa lielumā. Bet pats esmu mēģinājis pa vienam pumpuram atstāt un ļaut izplaukt – nekas slikts nenotiek. Tiesa, jāatceras gan, ka zieds laikus jānogriež, nedrīkst ļaut izveidoties sēklām.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē