Konsultē Elīna Konošonoka, veikala Spilvenu nams īpašniece un vadītāja.
Ieskatoties veikalu piedāvājumā, sākumā jāsamulst. Kokvilna, poliesters, lins, satīns, perkals, flanelis, bambusa šķiedra, tencels, liocels, zīds, plus vēl dažādas kombinācijas – kokvilna ar bambusa šķiedrām, kokvilna ar tencelu, kokvilna ar viskozi, kokvilna ar elastānu, pat kokvilna ar kaņepēm… Kā te neapmaldīties?
Jāsāk ar to, ka ne visi šie ir materiāli, bet daži ir konkrēta materiāla pinuma vai auduma veidi. Piemēram, satīns ir auduma pinuma tehnika, un mēdz būt gan kokvilnas satīns, gan arī zīda un poliestera satīns. Satīna tehnika padara audumu maigāku un patīkamāku taustei un piešķir tam vieglu spīdumu. Tāpat arī perkals, muslīns, batists, flanelis un džersijs ir auduma, pārsvarā kokvilnas, tehnikas. Tāpēc vispirms izvēle jāizdara starp dažiem lielajiem vaļiem – linu, kokvilnu vai zīdu. Protams, ir arī sintētika, taču tai kā gultasveļai nav daudz labu īpašību. Un vēl uz skatuves uznākuši jaunie spēlētāji – veļa no bambusa un eikalipta šķiedrām.
Citi lasa
Populārākie materiāli gultasveļai
- Kokvilna
Klasika. Dabiska un salīdzinoši viegli kopjama, nopērkama arī par ļoti demokrātiskām cenām, tradicionāls gultasveļas audums. Elpojoša – nekarsē un nesviedrē.
Kokvilnas veļai ir daudz veidu. Flanelis (biezāks un siltāks, mazliet pūkains, piemērots rudens un ziemas drēgnumam), perkals (ar vieglu vēsuma efektu, līdzīgāks linam), ķemmētā kokvilna (garšķiedru kokvilna, kas apstrādāta ar metāla birstēm, padarot to īpaši mīkstu), batists (īpaši plāns un maigs, patīkams karstā laikā), džersijs (kokvilnas trikotāža), žakards un damasks (viena puse audumam gluda, otra ar reljefu rakstiņu, grezns un dārgs, tā cena var līdzināties zīda cenai). Viens no iecienītākajiem ir satīns, kad šķiedra ir savīta, padarot to gan maigāku, gan spīdīgāku. Ir arī, piemēram, Šveices premium un delux kokvilnas satīni – vēl plānāki un zīdaināki. Ir kokvilnas vafeļaudums – ar reljefu rūtiņu rakstu, kas iespiests aušanas procesā. - Jaunie materiāli – bambuss un tencels.
Smalkas un taustei patīkamas šķiedras. Bambusa šķiedru iegūst no bambusniedrēm, un audums pieskaroties ir patīkams kā zīds, tomēr viegli kopjams kā kokvilna. Arī bambusa šķiedra var būt apstrādāta dažādās tehnikās. Nereti tā apvienota ar kokvilnu, piemēram, 70 % bambusa šķiedras, 30 % kokvilnas.
Tencelu (sauktu arī par liocelu) iegūst no eikalipta šķiedras. Šim materiālam ir labs termoregulējošs efekts – gultasveļa ir elpojoša, naktī tā nekarsē un absorbē sviedrus. Jārēķinās, ka bambusa un tencela veļu nedrīkst balināt. Taču to var mazgāt parastā režīmā. Šo materiālu veļa parasti ir dārgāka nekā kokvilnas gultasveļa. - Lins
Patīkams, elpojošs, izturīgs, moderns. Piemērots gulētājiem ar jutīgu ādu vai alerģijām. Lina termoregulējošās īpašības sildīs vēsumā un vēsinās vasaras karstajās naktīs. Parasti ir mazliet smagāks nekā kokvilna, taču lina tekstūra ar katru mazgāšanas reizi kļūst mīkstāka un palagi komfortablāki. Mēdz būt arī burzītais lins un mazgātais lins, kas ir mīkstāks un maigāks. Jārēķinās, ka lina gultasveļa mēdz būt dārgāka par kokvilnu. - Zīds
Grezns, dārgs un ļoti komfortabls. Šķiedru iegūst no zīdtārpiņu kāpuriem. Vērts iegādāties, ja ir ādas problēmas un nosliece uz alerģijām, jo zīda veļa mazāk kairina ādu un elpceļus, turklāt zīdam mazāk pieķeras putekļu ērcītes. Zīda īpašības palīdz sejas ādai un matiem saglabāt vajadzīgo mitrumu, un tie nekļūst tik sausi. Zīda audumam arī var būt dažādas tehnikas, piemēram, satīns un šarmēze.
Jārēķinās, ka zīds ir krietni dārgāks un kopjot cimperlīgāks. Parasti to var mazgāt veļasmašīnā, taču tikai delikātajā režīmā un ar šķidro mazgājamo līdzekli (var mazgāt arī ar šampūnu). Gludina uzmanīgi, un vieglāk to darīt, kamēr audums vēl nav līdz galam izžuvis. Ja zīda veļu pēc izmazgāšanas kārtīgi izpurina un žāvējot plaši izklāj, mierīgi var iztikt bez gludināšanas. Noteikti nedrīkst likt veļas žāvētājā! Nelieto veļas mīkstinātājus.
Zīda veļas kvalitāti mēra mommēs (mm) – jo lielāks skaitlis, jo biezāks un kvalitatīvāks zīds. Laba kvalitāte zīda gultasveļai ir 19–25 mommes. - Sintētika (poliesters, mikrošķiedra utt.)
Lētāka un parasti vieglāk kopjama gultasveļa, taču gulētāja sajūtas nav sevišķi patīkamas. Kā ar jebkuru sintētiku, jārēķinās, ka, mainoties temperatūrai, gulētājs svīdīs un karsīs, veļa var arī kairināt ādu, elektrizēties. Parasti ir plānāka par kokvilnu. Šķiedra var velties un bumbuļoties.
Kur iegādāties?
- Plaša izvēle, dažādas cenu kategorijas – JYSK; IKEA; zarahome.com/lv; ksenukai.lv; riposo.lv.
- Oriģinālāka izvēle – Stockmann.lv; fejasnams.lv; spilvenunams.lv.
- Latvijā ražota – e-mezroze.lv; sintastekstils.lv, maggitekstils.lv.
- Lina gultas veļa – ziemelmeita.lv; linustils.lv; linenroomelatvia.com.