Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva
Atbild Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne.
Šlumbergeru (Schlumbergera) jeb Ziemassvētku kaktusu dzinumi ar gadiem pārkoksnējas, kas ir dabisks auga dzīves process. Tādēļ telpās augošās šlumbergeras, kad tām jau ir vairāk nekā 10 gadu, jāatjauno. Savvaļā augu atjaunošanās process notiek vienkārši – noliecies zars, lapu mezglu vietās saskaroties ar augsni, izdzen saknes, un sāk veidoties jauni, spēcīgi augi. Tāpat notiek, ja uz zemes nokrīt galotnes lapu posms. Savukārt telpā augošās šlumbergeras pavairo ar spraudeņiem, kas iegūti no galotnes. Lūk, kā to dara!
Citi lasa
Ziemassvētku kaktusa atjaunošana
- Uz pusi saīsini zarus vecajam augam un pārstādi to jaunā, svaigā substrātā, kur tam noteikti vajadzētu veidot jaunus dzinumus (ja vien saknes ir veselas).
- No nogrieztajām galotnēm iegūst spraudeņus. Spraudeņi var sastāvēt no 1 līdz 3 lapu posmiem, un kopā tiem nevajadzētu būt garākiem par aptuveni 10 cm. Jāņem vērā, ka lapu posmu spraudeņiem jābūt stingriem, tie nedrīkst būt savītuši. Dažkārt izdodas apsakņot arī nedaudz apvītušus spraudeņus, bet noteikti ne tādus, kuriem pavisam nav turgora (tas ir augu šūnu iekšējais spiediens, kas nodrošina augu izturību un stingrību) un kas ir pelēkvioletā krāsā.
- Šlumbergeru spraudeņus apsakņo bagātinātas kūdras un perlīta (var aizvietot ar rupju granti) maisījumā.
- Augsni gatavo tā – 2/3 trūdvielām bagātas, ūdens un gaisa caurlaidīgas pamataugsnes, bet virs tās 1/3 bagātinātas kūdras ar perlītu, kurā spraudeņi sakņoti. Kad tie būs apsakņojušies, to garās saknes sasniegs pamataugsni, kur turpinās baroties un pieaugt lielumā. Šādu augu var pārstādīt pēc vairākiem gadiem. Biežāk šlumbergeras jāpārstāda, ja tās audzē tikai kūdras substrātā.
- Augiem ir ārkārtīgi smalka sakņu sistēma, tādēļ vēlams tos spraust podā, kur tie augs vismaz gadu.
- Vienā podā sprauž vairākus spraudeņus, lai ātrāk izveidotos kupls Ziemassvētku kaktusiņš.
- Šlumbergeru spraudeņi sakņojas 20 grādu temperatūrā, gaismā, mērenā gaisa un augsnes mitrumā.
- Spraudeņus sakņojot, ļoti rūpīgi jāuzmana mitruma daudzums. Pat neliels, bet lieks mitrums sapūdē spraudeni.
Populārākie raksti