• Jūnija darbi dārzeņu dobē

    Dārzs
    Solvita Zeipiņa
    2. jūnijs, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: pixabay
    Jūnijs ir viens no rosīgākajiem mēnešiem dārzeņu dobē. Nu jau ir nobrieduši stādi, laiks tos stādīt laukā. Jūnijā bagātīgi mēslo dārzu, neaizmirsti par kaitēkļiem un priecājies par pirmo ražu!
    • Jūnija sākumā, kad beigušās salnas, uz lauka izstādi ķirbjaugu dēstus, vēlams, lai tie ir labi attīstīti ar vismaz 1–3 īstajām lapām, bet nav pārauguši. Tāpat vēl vari turpināt tos sēt uz lauka.
    • Atkarībā no laika apstākļiem mēneša sākumā vai vidū uz lauka izstādi tomātu dēstus, kad vairs nedraud salnas. Augsnes temperatūrai jābūt vismaz plus 15 grādiem. Ja tā ir zem 12 grādiem, apstājas sakņu augšana, vēsā augsne veicina slimību attīstību, kā arī tiek traucēta barības elementu uzņemšana.
    • Pirmajā dekādē beidz stādīt vidēji vēlīnos galviņkāpostus.
    Lai rudenī būtu, ko grauzt, sēj kāļus, rāceņus, rutkus. Vēlākas ražas ieguvei sēj salātus, spinātus, dilles, zirņus, garšaugus.
    • Ja sēj vēlos, tā sauktos Jāņu burkānus, tad izdodas izvairīties no burkānu mušu pirmās paaudzes izlidojuma. Tas ir ekonomiski nozīmīgs kaitēklis. Lielākos postījumus nodara otrās paaudzes mušu kāpuri.
    • Sīpolu mušai gadā attīstītās divas paaudzes. Pirmās paaudzes mušas izlido maijā, jūnijā. Tad tās uz augiem dēj oliņas, un no tām izšķīlušies kāpuri augā izveido ejas, tā izraisot augu pakāpenisku bojāeju. Lai samazinātu kaitēkļu izplatību, jāievēro augu maiņa, jārušina stādījumi, var lietot ar insekticīdiem kodinātas sēklas.
    • Aktīvākais laiks, kad tiek vākta rabarberu raža. Kātus uzmanīgi izlauzt ar nelielu pagriezienu, lai neievainotu blakus pumpurus.
    • Mēneša beigās mārrutkiem izgriez lapu rozetes, atstājot vienam augam divas rozetes. Tāpat pie reizes izgriez liekos dzinumus dēstu vidusdaļā un augšdaļā.
    • Visbiežāk otrajā gadā pēc sējas skābenes veido ziednešus. Lai aizkavētu to veidošanos, skābenes apgriez 10 cm virs zemes.
    • Pēc nepieciešamības siltumnīcā veido tomātus, paprikas un gurķus, piesien. Seko līdzi optimālam mikroklimatam.
    • Ravē, retini augus un irdini augsni. Ja nepieciešams, tos pabaro. Plānojot mēslošanu, vērā ņem gan augsnes analīžu rezultātus, gan audzējamo kultūraugu, tā attīstības fāzi. Jūnijā augi visspēcīgāk veido zaļo masu. Tātad tiem vajag slāpekļa mēslojumu. Pēc Jāņiem slāpekļa mēslojums jāierobežo, lai augi paspētu nobriest.
    • Pavasarī var novērot, ka ziemas ķiplokiem dzeltē lapas. Tam var būt vairāki iemesli, tomēr visbiežāk tas ir barības elementu trūkums, jo brīdī, kad augsne ir pārāk vēsa, ķiploki nespēj tos uzņemt. Visvairāk nepieciešams slāpeklis un fosfors. Periodiski ķiplokus papildus pabaro – pēdējo reizi jūnijā ar kālija un sēra saturošiem mēslošanas līdzekļiem. Lapu gali pārstāj dzeltēt, kad temperatūra dienā iesilst līdz 15–20 grādiem un naktī nepazeminās zem 10 grādiem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē