- Vai tavās mājās bija Ziemassvētku eglīte podiņā un gribi to audzēt dārzā? Tad tūliņ pēc Jaungada, bet pats vēlākais pēc Zvaigznes dienas eglīti kārtīgi aplaisti, pārvieto uz vēsāku telpu – priekšnamu, kāpņu telpu – un pēc tam ārā. Lai eglīte nepaspēj kārtīgi pamosties un dzīt jaunos dzinumus. Līdz pavasarim istabā turēta eglīte parasti aiziet bojā.
- Ja uznāks atkusnis un pēc tam stiprs kailsals, tad jutīgākos augus vajadzēs piesegt. Piemēram, hortenziju saknēm jāuzliek kāds papildu siltinātājs – vai nu egļu zari, vai mulča biezākā kārtā.
- Jāpiebradā sniegs ap jaunajiem paciprešu, patūju, segliņu kociņiem. To mīkstā un sulīgā miza ļoti garšo pelēm, bet pie sakņu kakla apgrauztie kociņi iet bojā.
- Ja sniega svars draud izliekt vai aplauzt zarus augiem ar blīviem vainagiem, piemēram, skujkoku – tūju, paciprešu, kadiķu – apaļajām formām, ziemzaļajiem rododendriem, jāņem talkā kaut vai slota vai grābeklis un sniegs no zariem jānopurina. Kad akūtā palīdzība sniegta, vainagu var aptīt un apsiet ar auklu, lai sniegs to neizloka.
- Lai pavasarī mazāk būtu jāraizējas par kaitēkļu uzbrukumiem, ziemā vērts parūpēties par putnu barošanu. Pavasarī viņi dāsni atmaksās par palīdzību ziemā, čakli nolasot daudzus kaitniekus un pieskandinot apkārtni ar dziesmām.
- Nedrīkst aizmirst arī sala jutīgās hortenzijas podos, kas noliktas ziemot pagrabā, – vai gaisa mitrums nav pārāk liels un tās nav sākušas pelēt. Visas pelējuma skartās daļas jāizgriež un jāaizvāc, lai tas neizplatās tālāk. Gaisa mitrumu var mazināt ar vēdināšanu. Arī tad, ja glabātavā ir pārāk silts un janvāra otrajā pusē hortenzija jau sāk veidot bālus pumpurus, vēdinot jācenšas samazināt temperatūru, lai augšana apstātos. Taču nedrīkst arī apsaldēt.
Janvāra darbu minimums košumdārzā. Kā sargāt augus no sniega, sala un kaitēkļiem?
Dārzs
4. janvāris
Komentēt
Lai gan košumdārzā janvārī nav daudz darāmā, ziemas miegā tomēr doties nevaram – dārzu joprojām vajag pieskatīt. Konsultē Varis Kazaks, Kokaudzētavas Baltezers saimnieks.