• Ja ap māju klīst klaiņojoši suņi. 4 svarīgi jautājumi un atbildes

    Mājas mīluļi
    Astes
    Astes
    24. februāris, 2023
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Par klaiņojošu dzīvnieks uzskatāms tad, ja tas palicis bez pajumtes un īpašnieka aprūpes vai uzraudzības. Un laukos tādi suņi nav nekāds retums. Ko darīt, kam par tiem ziņot?

    1. Ko darīt, ja ap manām lauku mājām klaiņo svešs suns?

    – Par klaiņojošiem vai bezpalīdzībā nonākušiem dzīvniekiem jāziņo savai pašvaldībai, jo katrai pašvaldībai ir pienākums organizēt klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu dzīvnieku aizvākšanu. Kā tas notiek un kas tieši par to gādā, ir noteikts katras pašvaldības saistošajos noteikumos.

    2. Cik tālu no savām mājām drīkst atrasties suns, lai to neuzskatītu par klaiņojošu?

    – Konkrēts attālums nekur nav pateikts, jo noteicošais ir kas cits: vai saimnieks spēj kontrolēt sava suņa rīcību. Piemēram, ja saimnieks kopā ar suni iet pastaigāties, dzīvnieks var atrasties jebkādā attālumā no mājām, bet saimniekam gan jābūt tuvumā – tā, lai viņš suni var pasaukt, pieskatīt. Savukārt, ja suns skrien pa ceļa malu un saimnieka tuvumā nav, šāds suns uzskatāms par klaiņojošu suni. Vēl saimniekiem jāatceras: ja suns atrodas ārpus tā īpašnieka teritorijas, sunim jābūt uzliktai kaklasiksnai vai citam aksesuāram, piemēram, iemauktiņiem, bet bīstamam sunim jābūt arī sarkanai atšķirības lentei, ar ko apzīmē bīstamu suni.

    3. Vai agresīvu klaiņojošu suni drīkst nošaut?

    – Medību likumā teikts, ka klaiņojošu mājdzīvnieku nonāvēšana medību platībās, izmantojot medību šaujamieročus, ir pielīdzināma medībām. Tātad – teorētiski mednieks klaiņojošo dzīvnieku nošaut drīkst. Tomēr šādā gadījumā jāievēro dzīvnieku aizsardzību reglamentējoši starptautiskie līgumi un citi likumi un noteikumi. Nedrīkst notikt tā, ka mednieks, pamanot svešu suni, to vienkārši nošauj. Pirmkārt, mednieks drīkst sagatavot lietošanai un lietot medību šaujamieročus vai medību rīkus tikai platībās, ar kuru īpašnieku vai tiesisko valdītāju ir noslēgts medību tiesību nodošanas līgums. Ja šāda līguma nav, par tādu vai citādu dzīvnieku medīšanu nevar būt ne runas.

    4. Vai laukos, ejot kaut kur kopā ar suni, tas obligāti jāved pavadā, lai nedomātu, ka ir klaiņotājs?

    Nē. Laukos suns kopā ar saimnieku var doties pastaigā arī bez pavadas. Bet ir kāds noteikums – sunim vienmēr jābūt saimnieka uzraudzībā un redzeslaukā tādā attālumā, kādā īpašnieks vai turētājs spēj kontrolēt dzīvnieka rīcību. Cik liels ir šis attālums – tas katrā gadījumā ir individuāli: saimniekam jāvar suni pasaukt, atsaukt un nodrošināt, ka suns viņu klausa. Ja saimnieks to nodrošināt nevar, tas nozīmē, ka suns jātur pavadā.

     

     

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē