Kvēlspuldzes ir jau aizvakardiena
Kvēlspuldzes, ko lietojām gadiem, ražot un ievest Eiropas Savienībā aizliedza jau 2012. gadā, jo tās nav energoefektīvas – daudz elektroenerģijas tērē nevis gaismas, bet gan siltuma ražošanai. Daļā veikalu šīs spuldzes gan vēl ir nopērkamas – kā tās tur nonāk, ir uz tirgotāju sirdsapziņas.
Dzirdēts, ka izmanīgākie tirgotāji pat pavadzīmēs norāda, ka tās nav vis spuldzes, bet gan elektriskie sildītāji. Nav arī daudz melots, jo 95% izlietotās elektroenerģijas šīs spuldzes pārvērš siltumā. Ja šāda lampa ieskrūvēta kūtī vistām vai cūkām, lai jau deg, jo tā arī silda, taču efektīva gan tā nav.
Tēlaini izsakoties, kvēlspuldze ir vecmāmiņa, un LED spuldze ir mūsdienu jaunatne, tomēr daudzi joprojām izvēlas kvēlspuldzes, jo tās ir pierastākas un saprotamākas.
Halogēnspuldzes – stundas skaitītas
Halogēnspuldze principā ir tā pati kvēlspuldze, tikai kvēlspuldzē kvēldiegs brīvi karājas, bet halogēnspuldzē ielikts kupolā, kurš pildīts ar gāzi, kas slikti vada siltumu. No šā gada 1. septembra halogēnspuldzes Eiropas Savienībā vairs netiek ievestas un ražotas. Taču jaunie noteikumi neattiecas uz spuldzēm, kas jau atrodas veikalu noliktavās (neaizliegs mazās spuldzes ar kodoliņu, jo tām pagaidām nav alternatīvas).
Plusi
- Šī spuldze ir par 30% efektīvāka nekā kvēlspuldze.
- Kvēldiegs tik ātri nepārdeg, tāpēc šīs spuldzes deg aptuveni divas trīs reizes ilgāk nekā kvēlspuldzes.
- Halogēnspuldzes darbības ilgums ir līdz 2000 stundām, kvēlspuldzei – līdz 1000 stundām.
- + Tāds pats izmērs kā kvēlspuldzēm
Mīnusi
- Tās tik un tā silda, un, ieslēdzot šo spuldzi, milzums elektroenerģijas tiek tērēts nelietderīgi
Ekonomiskās spuldzes – mīts
Kompaktās luminiscences spuldzes tautā sauc par ekonomiskajām spuldzēm tikai tāpēc, ka, salīdzinot ar pirmo divu veidu spuldzēm, tehnoloģiskais lēciens bija patiešām iespaidīgs. Luminiscences spuldzes gaismu sākotnēji rada elektriskā strāva, kas ar inertas gāzes starpniecību rada cilvēka acij neredzamu ultravioletu gaismu, kas savukārt tiek pārveidota redzamā baltā apgaismojumā.
Plusi
- Salīdzinot ar kvēlspuldzi, patērē par 75–80% mazāk elektroenerģijas.
- Darbības laiks ir 6–15 reizes ilgāks nekā kvēlspuldzei, tātad no 6000 līdz pat 15 000 stundu.
Mīnusi
- Lielākais kompakto luminiscences spuldžu mīnuss ir dzīvsudrabs. Tajās dzīvsudraba tvaiki ir mazā koncentrācijā – aptuveni 100–150 reižu mazāk nekā vecajā termometrā. Kamēr spuldze nedeg vai arī deg, viss kārtībā – stikla kupols to pasargā. Problēma var rasties tad, kad šo spuldzi vēlas nomainīt.
Pat ja tā ir izdegusi, tajā ir dzīvsudrabs. Ja spuldzi skrūvē, turot aiz stiklotās, nevis lejasdaļas vai cokola, stiklotā daļa var saplīst un dzīvsudrabs nonākt gaisā. Daudzās valstīs bērnudārzos un skolās, kur pastāv šo spuldžu sasišanas risks, tās nav atļautas, tur uzreiz no halogēnspuldzēm pārgāja uz LED spuldzēm. - Tās diezgan lēni ieslēdzas. Vēlāk tehnoloģija tika attīstīta un ieslēgšanās notika pēc pāris sekundēm, taču jebkurā gadījumā, kamēr spuldze uzsila, pagāja kāds laiciņš.
- Šīm spuldzēm ne pārāk patīk bieža slēgšana iekšā/ārā – jo biežāk slēgā, jo ātrāk tās nolietojas.
LED spuldzes – nākotnes apgaismojums
Gaismas diožu (LED) spuldzes šobrīd uzskata par labākajām, turklāt tās nemitīgi uzlabo. Kādreiz LED spuldze izstaroja zilganu gaismu, tagad LED spuldzes nopērkamas, sākot no auksti baltām un zilganām līdz pat silti patīkamiem toņiem. Pateicoties tehnoloģijai, LED spuldzes kļūst arvien gudrākas – iespējams regulēt pat to spilgtumu jeb gaismas intensitāti.
Plusi
- Gaismas diožu jeb LED spuldžu efektivitāte ir 90%, salīdzinot ar kvēlspuldzi.
- Tās nesakarst tik daudz, tāpēc mazinās apdedzināšanās risks.
- Daudzi jaunās paaudzes gaismekļi ir paredzēti tieši LED spuldzēm vai LED elements tajos jau ir iebūvēts. + LED spuldžu darbības laiks plānots līdz pat 25 000–30 000 stundu.
- LED spuldzes droši var slēgt iekšā/ārā pat tad, ja telpa jāpamet uz pāris sekundēm, jo tām nav uzsilšanas laika – kā iedegas, tā uzreiz ar 100% atdevi.
Mīnusi
- Parasti lielākie iebildumi ir par cenu
- LED spuldzes ir dārgas! Taču, ja mājās vēl ir kvēlspuldzes vai halogēnspuldzes, tās droši var nomainīt pret LED spuldzēm, jo tās sevi atpelnīs pat, ja izdegs pēc pieciem gadiem, samazinot elektrības izmaksas.
Lai gan veikalos var nopirkt arī LED spuldzes, kas maksā pāris eiro, taču jautājums ir par kvalitāti – tā atšķiras un vizuāli to nevar pamanīt. Ja cena ir divas trīs reizes zemāka nekā vidēji spuldzēm, tad kaut kur nauda ir ietaupīta un kaut kas nav lāgā. Protams, degs visas spuldzes, bet – cik ilgi?
LED spuldzes garāžā un kūtī
Lai LED spuldze degtu un kalpotu ilgi, galvenais, lai labi notiktu dzesēšana, tāpēc arī kūtī un garāžā LED spuldzi var likt droši. Tomēr prātīgāk sākumā LED spuldzes izmantot vietās, kur gaisma deg biežāk, piemēram, mājās, dzīvojamā istabā. Nav vērts sākt mainīt kvēlspuldzes pret LED spuldzēm pagrabā vai citā vietā, kur uzturas īsu brīdi.
Katru reizi, kad ieslēdz kvēlspuldzi, skaitītājs griežas desmit reižu ātrāk: ja kvēlspuldze deg stundu, tā patērē tikpat elektroenerģijas, cik LED spuldze, degot desmit stundas.
Ietaupījums ir tiešām ievērojams. Elektrum speciālisti aprēķinājuši – ja LED spuldze dienā deg vismaz piecas sešas stundas, tā sevi atpelna jau pusgada laikā vai pat vēl ātrāk. Ja ir sava pirtiņa, kur ir augsta temperatūra, iespējams, labāk izvēlēties halogēnspuldzi, jo LED spuldze šai vietai var nebūt paredzēta. Taču jāskatās uz iepakojuma, kur temperatūras parasti ir norādītas.
Ko iesākt ar izdegušajām spuldzēm?
Izdegušās LED un kompaktās luminiscences spuldzes nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, tās jānodod spuldžu savākšanas vietās. Kvēlspuldzes un halogēnspuldzes var mest kopējos atkritumos – tajās ir tikai stikls, metāls, un tās nav ekonomiski pamatoti pārstrādāt, turklāt tās nerada kaitējumu videi.
Savukārt luminiscences spuldzes satur dzīvsudrabu, un tam noteikti nav vēlams nonākt vidē. Turpretī LED spuldzēs ir dažādas mikroshēmas un elementi – līdzīgi kā jebkurā elektroniskā ierīcē: radio, televizorā, telefonā. Pirmkārt, tos var atgūt un pārstrādāt, otrkārt, nonākot vidē, tie var radīt kaitējumu.
Problēma ar spuldžu nodošanu ir tā, ka šobrīd ir diezgan maz nodošanas vietu – atbilstošas kastes pieejamas tikai atsevišķos būvmateriālu, elektropreču veikalos, arī Energoefektivitātes centrā Jūrmalā. Savai dzīvesvietai tuvāko pieņemšanas punktu meklē arī interneta vietnē www.atkritumi.lv.