Kad un kā pārstādīt?
- Īrisi jāpārstāda tad, kad cers ir ļoti sakuplojis, tam sāk veidoties tukšs vidus un arī ziedēšana pavājinās – vidēji ik pēc 3–4 gadiem.
- Labākais pārstādīšanas laiks ir jūlijs, kad īrisu stādi ir nobrieduši un pēc tam vēl paspēs līdz salam kārtīgi iesakņoties. Bet vispār bārdainos īrisus var pārstādīt arī ziedēšanas laikā, tad mazāk tiks traumētas jaunās saknītes, kuras tikko sākušas veidoties. Ja īrisu cerus sadala ziedēšanas laikā vai uzreiz pēc tam, jaunajā šīgada sakneņa pieauguma daļā jau veidojas jaunās saknītes – šādi stādi iesakņojas ļoti ātri, taču agrajai pārstādīšanai ir arī savs mīnuss – tā kā stāds ir mazāks, jaunais saknenis nav vēl uzkrājis pietiekamas barības rezerves. Attiecīgi savi plusi un mīnusi ir arī īrisu stādīšanai vēlu, jūlija beigās. Tad stādi savukārt ir labi nobrieduši, izveidojuši spēcīgas lapas un sakņu sistēmu, iespējams, ieriesuši arī snaudošos pumpurus sānu dzinumiem, kas nāks ārā jau rudenī vai nākamajā pavasarī.
- Pārstādīšanu agri pavasarī vai vēlu rudenī gan Laimonis Zaķis neiesaka, jo rudenī stādītie tad nepaspēs kārtīgi apsakņoties un ziemas atkušņos var izcilāties, savukārt agri pavasarī stādītiem īrisiem nojūk dzīves cikls un tie atkopjas tikai pēc gada.
- Kad īrisi noziedējuši, tiem izlauž ziedkātus līdz saknenim, lai novērstu puves izraisīšanos. Taču griezt lapas gan nevajag – tās atstāj, kā bijušas, lai turpina ražot un uzkrāt barības vielas saknenim un nākamajiem ziedpumpuriem.