Hortenziju koka veidošana
- 1. gads. Stādīšana. Hortenzijai patīk laba zeme – skāba kūdra, sajaukta ar kompostu un kūtsmēsliem. Ja šādi ielabo stādāmbedri, pirmo gadu vienkārši jāgaida, lai hortenzija aug. Var izgriezt sīkus, krusteniski augošus zariņus, jo pats svarīgākais ir, lai sākumā hortenzija izdzen spēcīgus dzinumus. Hortenzijām patīk piebarošana ar organisko mēslojumu – it sevišķi ar nātru vircas šķīdumu vai ar kūtsmēsliem, kurus atšķaida ar ūdeni, tad pa gadu var izaugt pat pusotra metra gari dzinumi.
- 2. gads. Pavasarī skaties, kurus dzinumu atstāt, kurus nogriezt. Pamatprincips: jāatstāj viens visspēcīgākais, kas veidos hortenzijas stumbru. Tas jāatstāj pēc iespējas garāks. Pārējos zarus nežēlo, nogriez! Atstātajam spēcīgajam dzinumam pieliec stabilu balstu.
- 3. gadā šim vienam spēcīgajam dzinumam neļauj no apakšas zaroties. Maijā, tiklīdz parādās jaunie dzinumi, tos nolauz, bet augšā uz garā, spēcīgā stumbra atstāj 3–4 dzinumus, kas tajā gadā var un drīkst arī ziedēt. Patiesībā hortenziju kociņš ir jau izveidots! Turpmākajos gados pavasarī tā augšdaļā veic veidojošo apgriešanu.
Rudenī, ja ļoti gribas, skarainajai hortenzijai var apgriezt ziedkopas, kuras kļuvušas neglītas, bet pa īstam vainags jāveido februāra beigās, martā, aprīļa pašā sākumā – pirms modušies pumpuri. Jo agrāk apgriež, jo drīzāk pēc tam hortenzijas uzziedēs.
Piemērotākās šķirnes koka izveidei
Šīs labos dzīves apstākļos var pat pārsniegt 2,5 m augstumu.
- ‘Phantom’
- ‘Pinky Winky’
- ‘Pink Diamond’
- ‘Grandiflora’
- ‘Unique’
- ‘Kyushu’
- ‘Tardiva’
- ‘Limelight’
- ‘Cov’ (‘Levana’)
- ‘Mega Pearl’