Kādreiz nebija iedomājams televizors ar pults vadību, vēlāk telefons ar fotokameru. Taču dzīve straujiem soļiem iet uz priekšu, un šodien daudz elektroierīču var ieslēgt un izslēgt, neesot klāt, atvērt vārtus un ielaist ciemiņu, kamēr strādā laukā projām no mājām, tikai ar balsi ieslēgt radio. Kas ir viedās mājas ierīces un kāpēc tās būtu vajadzīgas?
Gudrā jeb viedā māja nozīmē, ka attālināti iespējams vadīt siltumapgādi, visu elektrosistēmu vai tikai atsevišķas ierīces, piemēram, – garāžas vārtus, ventilāciju, apgaismojumu.
Tam nepieciešams viedtālrunis, speciālas viedās ierīces un telefona aplikācijas, kas palīdz tās attālināti plānot vai regulēt. Daudzi viedās ierīces jau iepriekš pirka ārzemju interneta veikalos, taču tas nereti radīja problēmas, piemēram, ar ierīču apkopi un garantijas servisu.
Ierīces viedajai mājai Latvijā piedāvā arī vieni no lielākajiem tirgus spēlētājiem šajā jomā – Latvenergo (elektroenerģijas tirdzniecības zīmols Elektrum) un Tele2, arī Tet un citi.
Tā kā šie produkti pie mums vēl ir jauni, daļa cilvēku tos vērtē visai skeptiski: nez kāpēc gan es pati nevarētu atvērt durvis vai izslēgt gaismu? Protams, ka vari, un vairums no mums tā arī dara. Katram ir savas ierīču lietošanas vajadzības un ieradumi, tomēr ar viedo māju savu dzīvi vari padarīt ērtāku, drošāku, iegūt vairāk brīva laika un mierīgāku sirdi, jo zini, ka daudz ko var izdarīt attālināti.
Ar viedajām ierīcēm iespējams arī ieekonomēt nedaudz naudas, piemēram, regulējot apkuri un iestatot, ka guļamistabā ir zemāka temperatūra nekā pārējā mājoklī.
Līdz ar to gudrās mājas lielākoties izvēlas cilvēki, kuri novērtē gan savu komfortu, gan vēlas bonusā ekonomiju.
Taču jāatzīst – tam, kuram būtisks katrs cents un kas šādi vēlētos ieekonomēt uz apkures izmaksām, viedā māja tomēr nebūs īsti piemērota, jo tā vairāk rūpējas par komfortu, nevis ekonomiju.
Kas tad ir nepieciešams, lai ierīkotu viedo māju?
Viss, kas nepieciešams, lai ierīkotu viedo māju, ir pastāvīgs (un labs!) interneta pieslēgums. Tā kā Latvijā ir labs interneta pārklājums, mājas atrašanās vietai nav lielas nozīmes – viedo māju var iekārtot teju jebkur.
Tele2 Gudrā māja brauca ekspedīcijā un testēja, vai visur darbojas viedās tehnoloģijas, kas tiek piedāvātas. Internets darbojās visur, pat Papes ezera apkārtnē, jūras krastā, mežos un pļavās. Tam, vai māja ir būvēta no koka, ķieģeļiem vai mūra, īpašas nozīmes arī nav, taču būtiski, cik spēcīgi signāls iet uz ārpusi.
Piemēram, izvēloties Elektrum viedo māju, tās sirds un centrs ir bāzes stacija, kas nodrošina komunikāciju starp visām ierīcēm un padara tās pieejamas tiešsaistē.
Ja mājai ir biezas dzelzsbetona sienas, iespējams, vajadzēs divas, nevis vienu bāzes staciju, kas spēj uztvert signālu 30 metru attālumā.
Lai savu māju padarītu gudru, nav nepieciešams to kaut kā mainīt vai remontēt, parasti nav vajadzības arī vilkt jaunus vadus vai kabeļus. Arī lielāko daļu viedierīču katrs var uzstādīt pats – tam nav nepieciešama speciālista palīdzība. Gan Elektrum, gan Tele2 mājaslapā atrodami visi nosacījumi, kam jābūt, lai konkrēto ierīci mājā varētu pievienot, kā arī instrukcijas, kā to izdarīt. Tā kā gudro ierīču ir gana daudz, mazliet sīkāk pakavēsimies pie biežāk izmantotajām.
Kas ir viedā rozete un kam tāda nepieciešama?
Viedā rozete ir paredzēta attālinātai elektroierīču vadībai un enerģijas patēriņa mērīšanai. Tā darbojas ar pastāvīgu tīkla barošanas pieslēgumu un Elektrum gadījumā komunicē ar bāzes staciju, bet Tele2 viedās mājas gadījumā – ar konkrēto aplikāciju viedtālrunī.
Tā vietā, lai visu dienu lauzītu galvu par aizmirstu ieslēgtu gludekli, to var piecu sekunžu laikā atslēgt no strāvas. Gudro rozeti, ko ievieto parastajā rozetē, var izmantot jebkam, ko darbina elektrība.
Piemēram, aplikācijā var iestatīt, ka boilers darbojas naktī, kad ir lētāks elektroenerģijas tarifs, un tad nevienam nav jāceļas un jāiet tas ieslēgt, bet pietiek ar komandu viedtālrunī. Tāpat var iestatīt grafiku, kad boilers strādā un kad izslēdzas.
Elektrum pārstāvji notestējuši, ka tādējādi var ieekonomēt no pieciem līdz septiņiem eiro mēnesī, ja boileri ieslēdz atbilstoši saviem ikdienas paradumiem, nevis atstāj visu laiku ieslēgtu. Turklāt katru dienu nav jāiet telefonā un jāslēdz boilers iekšā vai ārā – ja aplikācijā iestatīts, tas notiek automātiski. Ja ziemu lielākoties pavada pilsētā, nevis lauku mājā, tā ik pa laikam jābrauc pakurināt – tas nozīmē, ka jāmēro ceļš uz laukiem, jākurina māja, jāgaida un jābrauc atpakaļ.
Ja ir gudrā rozete (plus temperatūras sensors), nekur nav jābrauc, pietiek vienreiz aplikācijā iestatīt, ka tad, kad temperatūra nokrītas līdz noteiktam līmenim, ieslēdzas elektriskā apkure.
Attālināti var ieslēgt elektrisko pirti un elektrisko kamīnu; izslēgt vai ieslēgt gaismu, piemēram, ja bērns aizmieg pie gaismas, un pirms tam viņš neizslēdz elektrību. Mammai vai tētim telefons ir līdzās, un ar tā palīdzību izslēdz gaismu bērna istabā. Tā var vadīt arī elektrisko sildītāju, gludekli, elektrisko cepeškrāsni, kas palikusi ieslēgta.
Aplikācijā var redzēt, ka viedā rozete darbojas, tātad ierīce aizmirsta izslēgt, un izdarīt to attālināti. Tā kā ar viedo rozeti var ieslēgt un izslēgt gaismu, tā var kalpot arī kā mājas drošības sargs, īpaši, ja mājā ilgu laiku neviens neuzturas. Aplikācijā var iestatīt grafiku, kad elektrība ieslēdzas un kad izslēdzas, un tādējādi var mānīties un radīt iespaidu, ka kāds mājās ir. Līdz ar to zagļi šai mājai ies ar līkumu.
Kas klauvē pie ārdurvīm jeb kā gudrā māja sagaida ciemiņus?
Ikviens mājās var ierīkot gudro viedactiņu – tā sniedz iespēju attālināti sarunāties ar to, kurš pienācis pie nama durvīm.
Piemēram, neesi mājās, kad negaidīti atnāk kaimiņš, vai iebrauc sen nesatikta draudzene, un zvana pie durvīm (tāpat kā parastu durvju zvana pogu).
Mājas saimnieks telefonā saņem zvanu, paceļ, ieslēdz vajadzīgo opciju un caur iebūvēto videokameru, redz, kas ir ieradies, un ja vēlas, var ar viņu sarunāties. Ja ierīkota arī gudrā atslēga, atnācēju var ielaist mājā, piemēram, ja tā ir draudzene vai mamma.
Gudro atslēgu var iestatīt aplikācijā tā, ka, dodoties prom, durvis aizslēdzas automātiski, bet ierodoties mājās, atslēdzas. Līdz ar to vairs nav jāuztraucas par aizmirstu vai pazaudētu atslēgu.
Sevišķi noderīgi tas var būt, ja mājās ir skolas vecuma bērni, kuri mēdz atslēgas aizmirst mājās. Parasti vienīgā iespēja ielaist viņus istabā ir vecāku kājās – jāsteidzas uz māju un jāatslēdz durvis. Ja ir gudrā atslēga, bērnam durvis var atvērt no attāluma.
Tāpat šo aplikāciju var instalēt arī bērna telefonā, lai durvis viņu atpazīst un ielaiž. Protams, durvīm joprojām paliek vecā atslēga un slēdzene – gudrā atslēga durvju iekšpusē uzmaucama kā uzmava un darbojas ar motoriņu.
Pašam savs mājsaimniecības asistents
Atsevišķs stāsts ir Tele2 piedāvātais gudrās mājas asistents, kuram dažādas ierīces var pieslēgt un vadīt ar balsi, un kas ir tāds kā mājsaimniecības vadītājs.
Asistenta pamatā ir Google Home – inteliģenta sistēma, kas atpazīst balsi un dara to, ko tai liek, un to, kas iepriekš ieprogrammēts. Piemēram, izstāsta laika ziņas, iesaka, pa kuru ceļu labāk braukt uz darbu, jo tur nav sastrēgumu, atgādina, kādas darīšanas un tikšanās šodien ieplānotas, pastāsta bērniem pasaku (angļu valodā).
Ar balss komandu var prasīt atskaņot mūziku, kādu vēlas, uzzināt receptes, dažādus faktus – no asistenta var iegūt jebkuru informāciju, kas atrodama gūglē.
Vakarā pat cepot kotletes, nav jāmazgā rokas un jāmeklē telefons, bet pietiek pateikt: ei, google, put in my calendar, ka rītdien septiņos autoostā jāsagaida mamma, un asistents to no rīta atgādinās.
Amerikā, kur gandrīz 50% māju ir automatizētas, šādi var pasūtīt friziera apmeklējumu, pat rezervēt galdiņu restorānā. Atliek tikai asistentam pateikt, cik cilvēkiem, kurā dienā un cikos, un ierīce pati piezvanīs un visu nokārtos. Asistents darbojas piecās valodās, no kurām mums saprotamākā ir angļu valoda. Tātad, lai ieviestu šo jauno ģimenes locekli, jāzina angļu valoda.