Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva
9 praktiski ieteikumi
- Tulpēm patīk saulaina, no vējiem aizsargāta vieta ar līdzenu augsnes virsmu, kur nekrājas ūdens. Agrajām tulpēm (Kaufmaņa, Greiga) der arī noēnotas vietas, jo tās zied, kamēr kokiem nav lapu.
- Audzēt var jebkurā augsnē, izņemot galējības – pilnīgi tīra smilts un smags māls. Labāk tām patiks dziļi ielabotas augsnes ar bagātīgu humusa saturu, labu drenāžu. Mālainām augsnēm jāpievieno grants un kūdra, smilšainām augsnēm – māls un kūdra.
- Lielos sīpolus stādi 15–25 cm dziļi, mazos 10–15 cm dziļi.
- Kad zemes virskārta nedaudz uzsalusi, tulpju stādījumu var nomulčēt ar 5 cm biezu pakaišu kūdru. Tas uztur vienmērīgāku temperatūras režīmu un ziemā biežajos atkušņos neļauj saraut trauslās tulpju saknes. Tas ir svarīgi, jo tulpēm atšķirībā no narcisēm aprautās saknes vairs neatjaunojas!
- Tulpēm patīk vienmērīgs mitrums augsnē, it sevišķi tas nepieciešams ziedu pumpuru veidošanās fāzē, kā arī jauno sīpolu augšanas laikā.
- Seko līdzi tulpju veselībai! Panīkušas, augumā atpaliekošas, ar deformētām lapām un kropliem ziediem, visticamāk, ir slimas, un tās nekavējoties jāiznīcina, norokot vismaz metru dziļi vai sadedzinot.
- Kad ziedi sāk pārziedēt, tos nolauz ar pavisam īsu ziedkātu, tā dodot augam saprast, ka laiks pārorientēties – barības vielas jānovirza jaunā sīpola briedināšanai, nevis sēklu pogaļu veidošanai.
- Lai nepārnestu vīrusslimības, tulpju ziedus lauz, nevis griez ar nazi!
- Noraktos tulpju sīpolus nekad neglabā kopā ar dārzeņiem vai augļiem. Visbīstamākie tiem ir āboli, jo visaktīvāk izdala acetilēnu, kas pat mazā koncentrācijā ir nāvējošs zieda aizmetnim un spēj to iznīcināt.