• Gribu lācenes!

    Dārzs
    Vija Rožukalne
    13. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: pixabay
    Vai dārzā ir iespējams ieaudzēt lācenes? Un, ja jā, kas lācenēm vajadzīgs un kuras šķirnes labāk ražotu?

    Atbild Vija Rožukalne, Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītāja, bioloģijas zinātņu doktore. Latvijā par lācenēm mēdz saukt divas atšķirīgas rožu dzimtas kazeņu ģints sugas: gan īstās savvaļas lācenes (Rubus chamaemorus), gan ziemeļu kaulenes (Rubus arcticus) – tās arī ir tās, ko dēvē par dārza lācenēm. Savvaļas lācenes Latvijā sastopamas galvenokārt augstajos purvos, pārsvarā Vidzemē. Lācenēm patīk augt sūnu purvu malās, zem priedēm, bet ne klajās vietās. Arī ziemeļu kaulenes pie mums augušas savvaļā, bet nu šī suga dabā vairs tikpat kā nav sastopama, tāpēc tās tikušas Sarkanajā grāmatā. Latvijas stādaudzētavās pavasaros un rudeņos, kad ir ziemeļu kauleņu īstais stādīšanas laiks, iespējams iegādāties stādus no Igaunijas. Mūsu apstākļiem piemērotas ir šķirnes Pima, Astra un Aura. Arī pie mums, Jāņa Aldermaņa dārzniecībā, tās var iegādāties, viena stāda cena ir 4,27 eiro. Skaistuma un veselīguma ziņā dārza lācenes daudz neatpaliek no savvaļniecēm, taču tām nav tik izteikti medainās garšas. Arī ziediņi atšķiras – savvaļas lācenes zied baltiem ziediem, dārza – violetiem, bet ogas nogatavojas sarkanā krāsā, tām ir mazāki kauliņi. Starp citu, ziemeļu kaulenes ir arī ļoti dekoratīvas, tāpēc tās var stādīt arī līdzās skaistumaugiem.

    Galvenais, kas par lācenēm jāzina, – tās ir divmāju augs. Proti, ogas veidosies tikai tad, ja blakus būs gan vīrišķais, gan sievišķais augs.
    Dabā tos var atšķirt ziedēšanās laikā – sievišķie ziedi ir mazāki.

    Kā ieaudzēt lācenes dārzā?

    Ir vairākas iespējas.
    1. Ja gribi, lai dārzā aug īstās savvaļas lācenes, atliek noskatīt, kur tās aug mežā, un pavairot ar sakneņu spraudeņiem. Dari tā: no sakneņa atdali aptuveni 10 cm garus posmus, uz kuriem ir kāds snaudošs pumpurs, ieliec dobē, kur plāno audzēt lācenes, nosedz ar plānu mitras augsnes kārtiņu un regulāri laisti. Tikai ievēro – tev no meža mājās jāatnes gan sievišķie, gan vīrišķie spraudenīši.
    2. No sēklām – tās jāsēj agri rudenī, un pavasarī jau būs izauguši pastāvīgā vietā stādāmi dēsti.
    3. No stādiem. Lai būtu ogas, ieteicams stādīt vismaz divu šķirņu augus, citādi var gadīties, ka ziedi neapputeksnēsies, jo vienas šķirnes vīrišķie un sievišķie ziedi mēdz plaukt atšķirīgos laikos.

    Kas lācenēm vajadzīgs?

    • Stāda 30 x 30 centimetru attālumā citu no citas.
    • Jānodrošina saulaina vai daļēji noēnota vieta un paskāba smilšmāla augsne (pH 3,5–4,5) – tādēļ stādīšanas vietā jāiestrādā sūnu kūdra.
    • Labāk augs irdenā zemē, jo tādā ložņājošajām saknēm būs vieglāk izplesties.
    • Mēslošanai būs piemēroti kompleksie minerālmēsli ar nelielu slāpekļa saturu. Stumbra veidošanai lācenēm nepieciešams arī kālijs, fosfors un kalcijs.
    • Lācenes ir jutīgas pret sausumu, tāpēc stādījumu labāk nosegt ar mulču.
    • Pavasarī ziediņi jāsargā no salnām. Ziemā no sala nav jāsargā.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē