Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Gribi stilīgu ķieģeļu sienu interjerā? Ķeries tik klāt!

    Māja
    Elīna Kondrāte
    7. decembris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Priekšnamā pret to nav jābaidās atsliet velosipēdu vai piespiesties ar slapju lietusmēteli. Savukārt, ja mājā nav pabeigts remonts vai apmetums ir daļēji nobiris, atstāt atsegtu ķieģeļu sienu izmaksās lētāk nekā atjaunot vai veidot jaunu tās virsējo slāni. Konsultē: NORMUNDS DRUVASKALNS, Palīgs24.lv būvnieks; ROLANDS ŠTOPS, Zars būve projektu vadītājs; ANDRA ERIŅA, Telpu dizains interjera dizainere.

    Kur kāda ķieģeļu siena iederas?

    Atsegta ķieģeļu siena vai tās fragmenti gan rotā māju, gan rada mazliet senatnīgu gaisotni. Ja vien saimniekiem patīk, ķieģeļu siena ir piemērota teju jebkurā telpā. Tā labi iederas gan priekšnamā un garā gaiteņa tipa koridorā, gan virtuvē un viesistabā. Pat vannasistabā un guļamistabā – tur tā kalpos kā moderns dizaina elements.

    Ķieģeļu sienu var veidot ap kamīnu un krāsni. Ar ķieģeļiem var rotāt arī elektrisko kamīnus. No ķieģeļiem var veidot viltus kamīnu, ko nav iespējams kurināt, taču tajā var izvietot un dedzināt sveces. Ja māja ir vairākos stāvos, ķieģeļu sienu var ierīkot kāpņu zonā.

    Lai ķieģeļu siena vizuāli nesamazinātu telpu vai neradītu smagnēju efektu, pirms tās izveides rūpīgi jāapdomā, cik lielu laukumu tā aizņems un no kādiem ķieģeļiem būs veidota. Ķieģeļu siena galvenokārt kalpo kā akcents, tāpēc nav ieteicams telpā no ķieģeļiem veidot visas sienas.

    Nepiemēroti liela siena vai pārāk masīvi ķieģeļi radīs smagnēju noskaņu telpā.

    • Mazākā telpā ķieģeļu sienu ieteicams veidot no nelieliem ķieģeļiem, un piemērotākās būs gaišās krāsas – pelēkā, baltā, dzeltenā vai gaišie pasteļtoņi.
    • Lielākā telpā arī siena var būt plašāka, turklāt ar ķieģeļu izmēriem var spēlēties. Ķieģeļu siena ir veids, kā lielā telpā radīt mājīgumu.
    • Lauku jeb kantri stila interjeram piemēroti būs dzeltenīgie toņi, kas labi izskatās kopā ar koka grīdām, sijām vai mēbelēm.
    • Modernākā interjerā ķieģeļu sienu var papildināt ar dažādiem dizaina elementiem no stikla.

    Pārbaudi sienas izturību, pirms uzsāc apdares darbus

    Pirms ķerties pie dekoratīvās sienas izveides, jāpārliecinās, cik labā stāvoklī ir pati siena. Gan tad, ja siena klāta ar apmetumu, gan tad, ja ķieģeļi ir jau atsegti, rūpīgi jāapskata, vai sienā nav redzamas plaisas, cik stabila un nestspējīga tā ir un vai bojājumus ir iespējams novērst.

    Ja plaisas ir lielas, vismaz puscentimetra platumā, tās noteikti jānostiprina ar ģipša markām. Tad aptuveni gads jānogaida. ja ģipsis ir sasprādzis, tas nozīmē, ka siena turpina sēsties un būs jānostiprina tās pamati. Ja atjaunosi vai veidosi jaunu ķieģeļu sienu, neņemot vērā bojājumus, tās mūžs nebūs ilgs – lai kā sienu apdarinātu, ar laiku plaisas būs redzamas. savukārt vecākās vai lauku mājās vērība būtu jāpievērš arī tam, vai siena nav mitra un pelējusi.

    Ja ģipša markas nesaplaisā, siena ir sausa un nav citu acīmredzamu bojājumu, tā ir zīme, ka siena gatava iegūt jaunu izskatu.

    Novērtē arī ķieģeļus

    Darbs pie ķieģeļu sienas izveides ir gana laikietilpīgs. Tāpēc, lai, pabeidzot remontu, tomēr negaidītu vilšanās, pirms ķerties pie sienas atjaunošanas, vajadzētu novērtēt ķieģeļu vizuālo izskatu.

    Lai siena būtu skaista un dekoratīva, pirmkārt, ķieģeļiem jābūt labā stāvoklī.

    Piemērotākie ir māla ķieģeļi, kas parasti ir sarkanā vai dzeltenā krāsā. Notīrīti un nokrāsoti tie izskatīsies labi arī tad, ja būs nedaudz apdrupuši. Savukārt, ja zem apmetuma paslēpušies stipri robaini, caurumaini, cementa plankumiem klāti silikāta ķieģeļi, tie neizskatīsies labi arī notīrīti un nokrāsoti. ja ķieģeļi ir bojāti un nekvalitatīvi, sienu var mūrēt no jauna priekšā jau esošajai. Var izvēlēties arī dekoratīvos ķieģeļus vai to imitāciju un pielīmēt pie sienas.    

    Ja ķieģeļu siena ir virtuvē

     Ja ķieģeļu siena ir virtuvē, šī dekoratīvā siena nav tik gluda kā, piemēram, flīžu klājums. Ja tā atradīsies blakus virsmai, kur saimniece bieži gatavo, jārēķinās, ka sienas negludumos un šuvju vietās krāsies ēdiena paliekas, putekļi vai mitrums. Tos var iztīrīt ar lupatiņu vai izmantojot putekļsūcēju. Risinājums ir sienu aizsegt ar caurspīdīgu rūdīto stiklu, tā saglabājot ķieģeļa izskatu, taču virsmu padarot gludu un ērti tīrāmu. Tomēr jāņem vērā, ka ar laiku aiz stikla krāsies putekļi. Tāpēc uzreiz jāparūpējas par to, lai stikls būtu noņemams un pēc laika varētu veikt uzkopšanu.

    Kā tikt pie jaunas ķieģeļu sienas?

    Ja ķieģeļi ir sliktā stāvoklī vai mājas sienā tādu nemaz nav, ķieģeļu sienu var veidot arī no jauna. 

    Ķieģeļu imitācijas flīzes, kas pieejamas daudzveidīgos toņos un izmēros, līmē pie sienas ar speciālu flīžu līmi. Galvenais nosacījums – sienai jābūt attīrītai un līdzenai. Ar piemērotu līmi ķieģeļu flīzes var pielīmēt gan pie koka, betona vai rīģipša virsmām, gan pie ģipša vai kaļķa apmetuma. Kad flīzes pielīmētas, aptuveni pēc diennakts ar flīžu šuvju masu veido šuves.

    No dekoratīvajiem apdares ķieģeļiem mūrēt priekšā citai, jau esošai, sienai. Ja tas ir pirmais stāvs, jāizbūvē sienas pamati. Tad rūpīgi jāizmēra, cik daudz ķieģeļu vajadzēs, jānomēra attālums, lai rindas veidotos skaistas un tuvāk griestiem pēdējai rindai nepietrūktu vietas. Starp jau esošo un jauno ķieģeļu sienu jāatstāj neliela sprauga ventilācijai, kurā apmainīties gaisam, – īpaši tad, ja ķieģeļu siena tiek mūrēta priekšā mājas ārsienai. Kā pirmie ir jāizbūvē ķieģeļu sienas stūri, pēc tam sāk mūrēt rindas.

    Labs palīgs ķieģeļu sienas mūrēšanā ir lāzera līmeņrādis, kas precīzi parādīs attālumu un līnijas, lai ķieģeļu rindas veidotos taisnas. ja tāda saimniecībā nav, to var izīrēt, taču noderēs arī pavisam vienkāršā metode ar taisni novilktu auklu un svārstiņu jeb līmeņrādis ar svērteni.

    Vienā piegājienā nebūtu ieteicams mūrēt vairāk par 5–10 rindām, turklāt starp šuvēm ik pa trim rindām ieteicams sienā ieskrūvēt garas metāla skrūves, kas nostiprinās sienu un neļaus tai sasvērties vai sagāzties. Kad siena apžuvusi, nākamajā dienā darbu var turpināt. Jaunus dekoratīvos ķieģeļus nav nepieciešams tīrīt, taču tos tieši tāpat vajadzēs gan gruntēt, gan apstrādāt ar eļļu vai krāsu.

    Taču iespējams, ka ir piejama jau gatava ķieģelu siena, ko vajag notīrīt un attiecīgi uzlabot.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē