• Gribi redīsus rudenī? Uzzini, kuras redīsu šķirnes var sēt tagad!

    Dārzs
    Mārīte Gailīte
    19. augusts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Ja gribi ievākt redīsu ražu rudenī, tad iesēj tos jūlija beigās vai augustā. Tikai ņem vērā, ka jāzina, kuras redīsu šķirnes ir tam piemērotas. Iesaka Mārīte Gailīte, agronome un dārzkopības eksperte.

    Vairums redīsu (Raphanus raphanistrum) šķirņu ir garās dienas augi, tāpēc vasaras vidū tie sāk ziedēt, dažkārt nemaz neveidojot saknes bumbuli. Šīs šķirnes labi padodas tikai pavasarī un rudenī, kad gaismas diena ir īsāka par 14 stundām. Taču selekcijas gaitā atlasītas šķirnes un hibrīdi ar neitrālu reakciju uz gaismas dienas garumu un spēju paciest karstumu, kuras var sekmīgi audzēt gan pavasarī, gan vasarā, gan rudenī.

    Lūk, 3 hibrīdi, ko vēl tagad vari droši sēt!

    • Celesta F1 – piemērota audzēšanai no pavasara līdz rudenim atklātā laukā un siltumnīcā. Sakne apaļa ar koši sarkanu mizu. Hibrīds ir izturīgs pret neīsto miltrasu (Peronospora brassicae), tāpēc tā lapas ilgi saglabā zaļu krāsu.
    • Vienna F1 – arī piemērots audzēšanai visu sezonu siltumnīcās un atklātā laukā, veido līdz 5 cm lielas saknes ar sarkanu mizu un baltu vidu.
    • Rondeel – ļoti droša šķirne audzēšanai visu sezonu, veido skaistas, lielas, ļoti garšīgas saknes ar sarkanu mizu un baltu vidu.

    Alternatīva – daikoni

    Ir arī interesanta šķirņu grupa – daikoni jeb Japānas redīsi (tā ir atsevišķa pasuga Raphanus raphanistrum ssp. sativus var. longipinnatus).

    Tautā tos mēdz saukt arī par baltajiem redīsiem, veido ap 1 kilogramu un vēl smagākas saknes ar maigu garšu, kuras piemērotas arī ilgstošai uzglabāšanai ziemā.

    Parasti sakņu forma ir gareni cilindriska ar konisku vai strupu galu. Saknes garums atkarīgs gan no šķirnes, gan no augsnes. Lielākā daļa daikonu šķirņu ir piemērotas audzēšanai rudenī, bet, lūk, tādas, kuras var sekmīgi audzēt jau tagad!

    • Diezgan sens hibrīds Minowase Summer Cross F1 (jeb Minowase S. Cross). No uzdīgšanas līdz novākšanai paiet vidēji 55 dienas. Saknes ir garas, tāpēc īpaša uzmanība jāveltī augsnes sagatavošanai. Šī hibrīda sēklas piedāvā vairākas firmas.
    • Augstražīgs hibrīds Gawan F1. Veido līdz 40 cm garas saknes ar baltu mizu un baltu pleciņu (jeb pieres) daļu, un baltu, sulīgu vidu. Hibrīds piemērots sējai no jūnija līdz augusta vidum un ražas novākšanai no jūlija līdz oktobra beigām, atkarībā no sējas laika izaug 40–60 dienās. Latvijā šī hibrīda sēklas izplata SIA Kurzemes Sēklas.
    • Japānas firmas Takii Seed hibrīds Tama Winter F1 paredzēts sējai jūlija beigās, augustā. No uzdīgšanas līdz novākšanai aug vidēji 60 dienas. Veido līdz 50 cm garas saknes, tāpēc prasa labi sagatavotu, irdenu augsni. Optimālos apstākļos raža uzglabājas līdz pat aprīlim. Tieši šo hibrīdu Latvijā mēdz audzēt arī zemnieki tirgum. Sēklas piedāvā SIA Agrimatco Latvia.

    Daikonu audzēšanas īpatnības

    • Augsne un sēšana. Piemērotākas ir smilšmāla vai mālsmilts augsnes, kurās var izveidot vagu skaustus. Lielražošanā to dara ar speciālo agregātu, mazdārzā  – no iepriekš uzraktas augsnes ar lāpstu vai ar kartupeļu vagotāju. Sēj tieši uz vagas skausta, bet vislabāk būtu vispirms iespiest ar kapļa vai grābekļa kātu, lai izveidotu taisnu, ap 1–2 cm dziļu grāvīti ar cietu sēklas gultni. Starp rindām atstāj 60–70 cm. Sēj reti, paturot prātā, ka pēc uzdīgšanas sējumu vajadzēs retināt, atstājot starp augiem 15–20 cm.
    • Mēslošana. Vajadzību pēc pamatmēslojuma nosaka priekšaugi: ja pirms tam šogad tur jau tika audzēti (un mēsloti) kādi dārzeņi, tad pēc to novākšanas augsnē parasti vēl paliek gana daudz barības elementu. Ja no pavasara dobe stāvējusi tukša, tad, protams, būs vajadzīgs pamatmēslojums – augsnē iestrādā komplekso mēslojumu ar mikroelementiem, deva – ap 30–40 g/m2. Sausā laikā jānodrošina pietiekams augsnes mitrums, lai sēklas uzdīgtu.
    • Kaitēkļi. Daikonus bieži bojā agrās kāpostu mušas (Delia brassicae) kāpuri – tieši augustā mēdz izlidot šī kaitēkļa otrā paaudze (šogad tā var būt arī trešā). Mušas ir sīkas, audzētāji tās neievēro, bet pret pašiem kāpuriem efektīvu līdzekļu nav. Drošības labad ir vērts sējumu apsegt ar baltu agrotīklu, lai mušas nespētu piekļūt dīgstiem. Savukārt, ja pirms daikoniem šajā dobē jau auga kādi krustzieži (piemēram, agrie vai Ķīnas kāposti, lapu sinepes u. tml.), agrotīklu lietot ir riskanti, jo ļoti iespējams, ka augsnē palikušas kāpostu mušas kūniņas un izlidojušās mušas nespēs izmukt no agrotīkla apakšas, tāpēc izdēs vairāk olu tieši pie daikoniem. No redīsu audzēšanas pieredzes zināms, ka pietiekami aplaistītus augus kāpuri bojā mazāk.
    • Temperatūra. Ja laiks nav ļoti karsts, agrotīkla segumu vari turēt ilgi, līdz pat ražas novākšanai. Ja ir silts, 24–26 grādi un vairāk, agrotīkls jānoņem, lai neveicinātu neīstās miltrasas (Peronospora brassicae) attīstību.
    • Ražas vākšana un glabāšana. Daikonus drošāk novākt, izrokot saknes ar dārza dakšām. Lapas nogriez 5–10 mm virs saknes pieres, tievo saknes galu nedaudz saīsini. Optimālie uzglabāšanas apstākļi ir ap 0 grādiem, un relatīvais gaisa mitrums 95–98%. Diemžēl mājas pagrabā to nav iespējams nodrošināt, atliek vien daikonus novietot kopā ar burkāniem pašā vēsākajā pagraba kaktā un censties apēst pēc iespējas ātrāk.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē