Ābeļu ziedu smecernieks
Tā ir 3,5‒4,5 mm gara pelēkbrūna vabolīte, kas ziemo uz ābeļu stumbriem, to mizas plaisās, zem ķērpjiem, sūnām, arī apdobēs zem nobirušām lapām vai augsnē. Smecernieki mostas ļoti agri – līdzko gaisa vidējā temperatūra sasniedz plus 5 grādus.
Kaitēkļi pa stumbru rāpjas uz augšu, lai nokļūtu vainaga zaros un pārotos. Tad mātīte ziedpumpurā izgrauž nelielu caurumiņu un iedēj vienu oliņu. Apmēram pēc 5 dienām no tās izšķiļas kāpurs, kas barojas ar ziedpumpura drīksnām, ziedputekšņiem un citām zieda daļām, salipina vainaglapas ar ekskrementiem, pēc tam turpat iekūņojas. Ja gaidāma bagātīga ābeļu ziedēšana, smecernieki mēdz pat paveikt labu darbu – dabiskā veidā tavā vietā normē ražu, taču, ja ābelē ziedpumpuru nav daudz, tad būtu ļoti žēl tos atvēlēt smecerniekiem nolikvidēšanai…
Ko darīt?
- Šo kaitēkļu dabiskie ienaidnieki ir putni kukaiņkērāji – zīlītes, zvirbuļi, mušķērāji. Tādēļ vinnētāji būs tie, kas jau agri pavasarī augļu dārzā izlikuši putnu būrus.
- Ja ābeļu nav daudz un tās nav lielas, ziedpumpuru briešanas laikā vari izmēģināt smecernieku nobirdināšanas taktiku. Proti, rīta agrumā paklāj zem ābeles plēvi vai gaišu audumu un spēcīgi purini koku. Pēc vēsās nakts kaitēkļi vēl ir sastinguši, tāpēc viegli nokrīt no zariem. Tos tūlīt savāc un iznīcini.
- Tas, ko es pati daru, un ir gana efektīvi – uzreiz pēc augļu koku ziedēšanas lieku ķeramās kartona jostas, un tiešām var just, ka ar katru gadu smecernieku kļūst mazāk. Piedalījos arī Augu aizsardzības institūta projektā, man bija jāpieraksta laiks, kad smecernieki sāk līst uz vainagu, un secināju, ka katru gadu tas atšķiras. Smecernieku pārvietošanās sākumu nevar paredzēt! Tāpēc tik tiešām vienkāršāk (un drošāk) ir jostas izlikt jau uzreiz pēc ziedēšanas. Veikalā Depo nopirku lielas kartona loksnes, sagriezu strēmelēs un aptinu ap ābeles apakšējiem zariem. Lai kartons lietū nesamirktu, tam pa virsu vēl uztinu plato, brūno izolācijas lenti. Secinājumi? Agrāk teicu, ka jūlija beigās ar mierīgu sirdi kartona ķeramās jostas ņemam nost un metam ugunskurā, bet divus iepriekšējos gadus dārzā skaitīju arī derīgos kukainīšus un biju pārsteigta, cik daudz to tur salīdis. Bet derīgie ir arī gana gudri! Tiklīdz jostu raisīju vaļā, spīļastes pašas veikli aizskrēja prom. Bija salīdis arī daudz derīgo zirneklīšu, tie mazliet lēnāk, bet arī aizbēga. Palika tikai slinkie smecernieki, kuri, kā zem kartona jostas iekūņojušies, tā arī gulēja. Tos tad ar visu jostu iemetu ugunskurā.
- Ja kaitēkļu savairojies ļoti, ļoti daudz, aprīļa beigās ābeles vari nomiglot ar insekticīdiem Fastac 50, Kestac 50, Karate zeon 5, Actara 25 vai Decis Mega* – ja kaut kas tāds palicis pāri vēl no iepriekšējiem gadiem, jo tagad tie visi no 3. klases augu aizsardzības līdzekļiem pārvērtušies par 2. klases preparātiem un līdz ar to nopērkami vienīgi tiem, kas pabeiguši augu aizsardzības apmācības. Turklāt ar miglošanu nedrīkst kavēties, tas jādara, tiklīdz sāk izvirzīties ziedpumpuri. Tātad, neilgi pirms smecernieki uzsākuši olu dēšanu vai, vēlākais, pašā tās sākumā. Ja oliņas ziedpumpuros jau iedētas, preparāts pie tām vairs netiek.