Smecernieki zemenēs
Pavasarī smecernieku jeb ziedu dūrēju mammas ziedpumpuros iedēj pa olai un pēc tam aizgrauž ziedpumpura kātiņu. Dēšanas periods ilgst 20–35 dienas un viena vabole spēj izdēj 50–100 olu. Kāpuri pārtiek no ziedpumpuru satura. Pēc divām līdz četrām nedēļām novītušo ziedpumpuru iekšienē kāpuri iekūņojas. No jūnija beigām līdz jūlija vidum izlido jaunie smecernieki un barojas ar zemeņu lapām. Vaboles ziemo augsnes virskārtā zem lapām un citām augu atliekām.
Ko darīt?
- Ziedēšanas laikā apkaisi zemeņu cerus ar skuju miltiem. Vai arī nomiglo ar egļu vai priežu skuju uzlējumu (3–5 saujas skuju aplej ar 10 litriem ūdens un atstāj, lai diennakti ievelkas). Tas jādara regulāri, lai saglabātos īpatnējā smarža, jo tieši tā smecerniekus atbaida.
- Ja zemeņu ceru maz, bet laika daudz, tad zem zemenājiem paklāj avīzes vai plēvi un agri no rīta papurini, lai smecernieki nobirst, un pēc tam kaitēkļus iznīcini.
- Kā rīkojos es? Kad smecernieks savu oliņu iedēj zemenes ziedpumpurā un tas nokalst, es visus sažuvušos ziedpumpurus un ziediņus ar smecernieku oliņām un kāpuriem savā dārzā nolasu un sadedzinu.
- Ja jūtu, ka esmu kaut ko nokavējusi, pērku Bacelonu (šķidro, nevis pulverī), kas ir bioloģiskais preparāts, un ar tā šķīdumu nomigloju zemenes. Bacelonam ir nepatīkama rūguma, puvuma smaka. Der arī upenēm, jāņogām un rozēm pret laputīm.
- Ja smecernieku tiešām daudz un lauks liels, tad, kamēr zemenes vēl nezied un smecernieki tikai gatavojas dēt oliņas, vari apsmidzināt ar insekticīdiem Decis, Fastac 50 vai Kestac 50.