Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Graudzāles – dekoratīvas arī ziemā. Kā tās kopt un pavairot?

    Dārzs
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Graudzāles piešķir dārzam smalkumu, vieglumu, romantismu, turklāt tās ir izturīgas un pieticīgas. Un atšķirībā no puķēm, kas krāšņumu izrāda ziedot, graudzāles savu skaisto lapu dēļ ir dekoratīvas visu sezonu, daudzas arī ziemā. 

    Graudzāles prasa minimālu aprūpi. Vairums aug vienā vietā gadu desmitiem. Diemžēl visas graudzāles ļoti atkarīgas no klimatiskajiem apstākļiem. No vēsuma, slapjuma, no saules un sausuma. Arī no augsnes. Mālā cers izveidosies mazāks (ja augsni bieži neirdināsi), bet ar kūdru ielabotā zemē tās augs spēcīgas. Parasti gan raksta, ka graudzāles augsnes ziņā nav izvēlīgas, un tas ir tiesa. Taču, ja gribi košumu un efektu dabūt triju gadu laikā un ieraudzīt, ko tava graudzāle patiesi spēj dot, tad tomēr vajag būt pareizajai zemei. Nevar iemūrēt mālā un gaidīt labu rezultātu – tad graudzāles smok! Gandrīz visām graudzālēm der parasta, labi drenēta dārza zeme. Ja ir smags māls, būtu labi pirms graudzāļu stādīšanas to padarīt vieglāku, sajaucot ar smiltīm vai smalku granti, vai neitralizētu kūdru. Liesākas augsnes noteikti patiks auzenēm, tad tās tik ātri nepāraugs, mūžs būs garāks. 

    Podiņos nopirktās graudzāles dārzā var izstādīt visu laiku, kamēr vien zeme nav sasalusi. Galvenais – lai pagūst līdz ziemas salam iesakņoties. Jutīgajām pirmajos gados saknes jānomulčē ar kūdru.

    Pārspīlēt ar graudzāļu piebarošanu nevajag. Ja ir mālaināka vai smilšaināka augsne, tad mēslojumu (komplekso granulās, piemēram, NPK 12–8–16) iedod pavasarī (aprīlī), kad augu vecās lapotnes nogrieztas līdz zemei, lai atbrīvotu vietu jaunajiem dzinumiem un ātri dabūtu zaļo masu. Vasarā mēslot nevajag! 

    Ja vajag stādiņus

    Pavasarī, pirms sākuši attīstīties jaunie dzinumi, graudzāles dala un pārstāda, taču tikai tad, ja vajag. Vajadzība parasti saistīta ar to, ka gribas graudzāli pārcelt uz citu vietu vai arī kāds palūdzis tādu pašu graudzāli kā tev. Taču sadalīt, piemēram, lielu miskantes ceru, nav vienkārši, kādreiz jāņem talkā pat zāģis un cirvis, cik ļoti cieši saknes saaugušas. Tāpēc padoms: ja graudzāli grib dalīt, tas jādara otrajā trešajā augšanas gadā, varbūt vēl ceturtajā, bet ne vēlāk. Graudzāles dala jūnija sākumā vai vidū, kad no zemes izlīduši jaunie dzinumi. Otrs variants – lielo graudzāles ceru rudenī izrok, tad uz lauka pierok (tāpat kā rudenī nopirktos augļu kociņus), uzberot uz saknēm aptuveni 15 centimetru biezu augsnes kārtu. Martā, kad zeme atkususi, to no pieraktā cera norauš, ceru nes siltumnīcā, dala pa saknītei, stāda podiņos un audzē. Aukstumā nedrīkst likt, jātur siltumnīcā. Šādi graudzāles izdodas savairot, ja vajag daudz.  

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē