• Gaismas radīšana augiem

    Māja
    Ginta Auzniece
    16. decembris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Tumšajā laikā – decembrī, janvārī un februārī – gaismas pietrūkst it visiem augiem. Varbūt laiks iegādāties speciālās augu lampas? Lai to noskaidrotu, lūdzu padomu agronomei ar pieredzi – Mārītei Gailītei.

    Un viņas viedoklis ir diezgan strikts. Pirmkārt, Latvijas dārzkopības veikalos speciālo augu lampu ir maz. Otrkārt – tās ēd daudz elektrības, un beigās sanāk tikai zaudējumi, ne ieguvumi. Tiesa, speciālas gaismas sistēmas var būt draugs un palīgs ziemas dārzu īpašniekiem, jo mūsu apstākļos vairums eksotisko augu ziemu tiešām pārlaiž ar mokām, un šis ir veids, kā tiem palīdzēt.

    Tātad – kas ir kas?

    Daudzus gadus dēstu audzēšanai siltumnīcās tumšākajā gada laikā no novembra līdz februārim bija populāras nātrija augstspiediena spuldzes ar vismaz 400 vatu (W) jaudu uz kvadrātmetru. Tās pazīst pēc dzeltenīgas nokrāsas. Spuldzes darbojas ar augstspiediena nātrija tvaikiem, un to priekšrocība ir lielais izstarotās gaismas daudzums un izplatīšanās attālums.

    Taču, ņemot vērā, ka sējeņi pirmās trīs diennaktis jāapgaismo nepārtraukti, visu diennakti, bet vēlāk līdz pat 16–18 stundām diennaktī, amatieru vajadzībām šāds risinājums itin nemaz neatmaksāsies. Turklāt šim gaismas veidam papildus jāpērk arī gaismas atstarotājs, kas izmaksas tikai palielina.

    ŅEM VĒRĀ! Ja gribi no speciālās gaismas saņemt maksimālo ieguvumu, vairumam augu tā nepieciešama 16–18 stundu diennaktī.

    Pēdējā laikā modē nāk arī LED spuldzes, kam ir izteikts zilais un sarkanais gaismas spektrs, kas palīdz augiem augt un attīstīties. LED lampas jauda uz vienu kvadrātmetru vajadzīga vismaz 100 W. Augiem paredzētas LED lampas plaši piedāvā interneta veikalos, piemēram, alibaba.com un aliexpress.com, bet Mārīte Gailīte iesaka tām pārāk neuzticēties.

    Agronomiem pieejami pētījumi, kas liecina, ka lampās nekvalitatīvi sabalansēts gaismas krāsu spektrs var ietekmēt augu bioloģisko sastāvu.

    Piemēram, LED gaisma tavā bazilikā var sastimulēt ne visai vēlamas ēteriskās vielas. Tāpēc labāk uzticēties dzirdētu ražotāju nosaukumiem. Bet viens gan paliek drošs – tas nebūs lēti.

    Pietiekami labs risinājums dzīvojamās telpās ir fluorescentā jeb dienasgaismas spuldze, kam arī ir lielāks sarkanās un zilās gaismas spektrs, pēc kā ilgojas augi. Šīs spuldzes būs labākas audzēšanai uz palodzes. Un tās ir arī vispieejamākās.

    Kas vēl tev jāzina?

    • Jebkurš no spuldžu veidiem ir liela slodze cilvēka redzei – nepatīkami uz tādu gaismu ilgstoši skatīties un atrasties vienā telpā. Tātad, ja vēlies eksperimentēt ar augu lampām, tam jāatvēl atsevišķa telpa.
    Augi mākslīgajā apgaismojumā tiešām augs ātrāk, taču jāņem vērā, ka tie mēdz izstīdzēt, neizskatīties tik smuki, kā augot vasarā, dabiskā saules gaismā.
    • Izmantojot nātrija augstspiediena spuldzes, no auga galotnes līdz lampai jābūt brīviem vismaz 1,5 metriem, tāpēc augstākais, ko vari gaidīt,– redīsu un salātu ražu. Savukārt ar luminiscentajām dienasgaismas spuldzēm ir pretēji – tās jāizvieto maksimāli tuvu augiem (tikai 5–7 cm virs tiem) un regulāri jāpaceļ augstāk. Jo audziņš taču aug, stiepjas uz gaismu!

    Mārītes Gailītes padoms

    Ja ziemā gribi kādu augu atbalstīt īpaši, bet nevēlies piekraut māju ar īpašām gaismas sistēmām, izmanto galda lampu ar luminiscento spuldzi – pavēršot to pret konkrēto augu. Šādu risinājumu savās mājās jau daudzus gadus ziemā izmantoju arī es. Acīm šī gaisma ir patīkamāka!  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē