Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva
Konsultē Ingūna Gudrupa, Latvijas Universitātes Botāniskā dārza telpaugu eksperte.
No kurienes tādi uzrodas?
Vispār kaitēkļi nešķiro – ziema vai vasara – un ir sastopami visos gadalaikos, tomēr ziema ir tiem īpaši izdevīgs laiks, kad uzbruktu istabas augiem, un ir daudzi apstākļi, kas to veicina. Telpās bieži vien nav augiem piemērotas temperatūras, nav pietiekama gaisa mitruma, trūkst gaismas, un tiem rodas diskomforts, aug vārgāki, nevis kā vasarā – drukni un veselīgi.
Tāpēc, pirms ķeries pie indēm, vispirms izvērtē, ko vari izdarīt, lai telpaugiem uz palodzes uzlabotu dzīvi.
Piemēram, ziemas mēnešos ierīko papildapgaismojumu, gaisu telpās mitrini, regulē temperatūru. Tāpat ziemas mēnešos svarīgi augus regulāri apskatīt – īpaši lapu apakšpuses, kur parasti sākas kaitēkļu vairošanās.
Telpaugu kaitēkļus ierobežo arī ar bioloģiskajiem līdzekļiem – plēsējērcēm, mīkstblaktīm, spožlapsenēm u. c. Šie kukainīši derēs lielākam ziemas dārzam.
Visbiežāk kaitēkļus mājās mēs atnesam no veikala. Tajā brīdī tās ir tikai ar aci nepamanāmas oliņas, bet, ja apstākļi kaitēkļiem ir labvēlīgi un augiem ne īpaši, mošķi sāk strauji šķilties un baroties ar augu sulu. Daļu kaitēkļu – piemēram, tripšus, baltblusiņas, arī tīklērces – var atnest mājās ar grieztajiem ziediem. Parasti griezto ziedu vitrīnās ir zema temperatūra, toties mājās ir silts, un ar to pietiek, lai kaitēkļi sāktu vairoties.
Raksta turpinājumā: 5 populārākie kaitēkļi padomi, kā ar tiem cīnīties.