Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva
Kā šo mazprasīgo krūmu stādīt, audzēt, un izvēlies sev piemērotāko šķirni iesaka Varis Kazaks, dārznieks ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi, kokaudzētavas Baltezers īpašnieks.
Ja runātu no botānikas grāmatas lappusēm, par bārbelēm varētu sacīt: vasarzaļš, retākos gadījumos mūžzaļš, dzeloņains krūms, zied dzelteniem, dekoratīviem ziediņiem, kas izkārtoti sīkās skarās un uz rudens pusi rotājas sarkanām, dekoratīvām ogām… Un melots nebūtu ne vārda!
Bet pats, pats labākais bārbeļu stāstā ir tas, ka tās ar sevi neapgrūtina. Bārbeles ir pieticīgas un mazprasīgas – aug sausā, vidēji bagātā, ūdens caurlaidīgā augsnē – un neprasa ap sevi lielu čubināšanos.
Vispateicīgāka bārbele būs par saulainu vietu, jo tad tā apbalvos ar visizteiktāko šķirnei raksturīgo krāsu, jo ēnā, piemēram, sarkanais lapojums var kļūt tumsnēji zaļgans, bet dzelteno lapu šķirnes – gaiši zaļgandzeltenīgas. Galīgi ne tas, ko gaidi! Labi bārbeles jutīsies arī labi drenētā mālsmilts augsnē – dažu šķirņu aprakstos literatūrā pat norādīts, ka mālaina augsne veicina labojuma krāsas izteiksmīgumu saulainās vietās. Tās ne sevišķi labi jutīsies mitrā kūdras augsnē.
Parastajai bārbelei (Berberis vulgaris) un Korejas bārbelei (Berberis koreana) ogas nogatavojas septembrī vai oktobrī atkarībā no laikapstākļiem un ir ēdamas – tās satur daudz C vitamīna, bet – šo sugu augi ir uzņēmīgāki pret miltrasu. Apstādījumos biežāk izmanto Tunberga bārbeles (Berberis thunbergii) – arī tām ogas nav indīgas, bet sausas un negaršīgas. Pat putni tās brāķē!
Dažas gudrības, kas jāzina stādot un audzējot bārbeles
- Jārēķinās, ka lielākā daļa bārbeļu izaugs ap 1–1,5 m augstas, bet ir arī šķirnes, kas izceļas ar īpaši miniatūru formu, piemēram, 30 cm augstas, un tādas, kas augumā var sasniegt pat 4 metrus. Tas jāņem vērā, izvēloties savai bārbelei vietu, ja vien to nav plānots ik pēc pāris gadiem pārstādīt.
- Zemākās formas labi izskatās kā apmalītes dobēm, arī akmensdārzos kopā ar puķēm – kā akcents. Augstākas var izmantot nelieliem dzīvžogiem, un arī kā soliteraugus, brīvi augošus. Dzelteno un sarkano toņu bārbeles lieliski saspēlējas ar skujkokiem.
- Stādīšanas attālums atkarīgs no izvēlētās šķirnes, stādot grupās un kombinējot ar citiem augiem – aptuveni 50–60 cm. Dzīvžogos – var stādīt ciešāk.
- Mēslošana. Pavasarī bārbeles var uzcienāt ar komplekso mēslojumu, izkaisot aptuveni 25g/m2, ne vairāk, jo pārmēslotiem augiem samazinās ziemcietība.
- Bārbeles labi pakļaujas veidošanai. Pirmo reizi var apgriezt aprīlī, vēlāk atkārtoti līdz jūlijam.
- Var stādīt visu veģetācijas periodu.
Mācies atšķirt šķirnes!
- Visām bārbeļu šķirnēm, kuru nosaukumā iekļauts vārds Rocket, raksturīgs stāvs vainags – aug vertikāli uz augšu.
- Šķirnes, kuru nosaukumā ir vārds Dream – Red Dream, Orange Dream, Golden Dream – pirmajā acu uzmetienā ar savu smalko lapojumu un zarojumu piesaista īpašu uzmanību.
- Torch grupai – piemēram, Red Torch, Golden Torch – raksturīgs šaurs stabveida augums, augstums līdz 1 m. Galvenā atšķirība no citām šķirnēm – blīvas, spīdīgas, ādainas lapas.
Kur nopirkt stādus?
- Kokaudzētavā Baltezers
- Kokaudzētavā Bulduri
- Stādaudzētavā Dreiliņu stādi
- Stādaudzētavā Rožlejas
- Stādaudzētavā Sakstagals
- Stādaudzētavā Blīdene
- Latvijas Valsts meži kokaudzētavās