Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • FOTO: Skaistākās liellapu un robaino hortenziju šķirnes. Ziedi kā mežģīnes!

    Dārzs
    Gunta Šenberga
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    ‘Iivoclou’ (‘Cloudi’)
    Foto: Gvido Kajons
    ‘Iivoclou’ (‘Cloudi’)
    Lai gan dārzā jau zied milzums skaraino un kokveida hortenziju, arvien gribas spert solīti tālāk un piejaucēt arvien vairāk siltumu mīlošo liellapu un robaino hortenziju. Lūk, kuras pašlaik nodarbina Baltezera saimnieka Vara Kazaka prātu.  

    Liellapu hortenzijas (Hydrangea macrophylla) un robainās jeb zāģzoblapu hortenzijas (Hydrangea serrata) ir jāstāda saulainā vietā vai vieglā pusēnā, aizsargātā no vējiem, vidēji mitrā, trūdvielām bagātā vai vidēji bagātā augsnē. Tomēr jārēķinās, ka liellapu un robainās ziemā un salā nav tik izturīgas kā skarainās un kokveida, turklāt zied lielākoties uz iepriekšējā gada dzinumiem. Tāpēc, lai pasargātu ziedpumpurus no nosalšanas, uz ziemu tās vēlams piesegt. 

    Tomēr Varis atzīst, ka pati pārziemošana nav vislielākā problēma, jo ziemo itin labi. Problēmas sākas tad, ja, līdzīgi kā šogad, aprīlī ir plus 25, bet maijā atkal mīnus 5–7 grādi. Ja ir tik silts, tad jau aprīlī sāk augt jaunie dzinumi, un tad tie apsalst, ziedu uz tiem vairs nebūs. Baltezerā tās liellapu un robainās hortenzijas, kas aug podos, maija salnās ienesa plēves mājā, un tās ziedēja gana bagātīgi un krāšņi. Savukārt tām, kuras palika laukā, lai gan bija apsegtas ar agrotīklu, apsala gan lapas, gan arī dzinumi. Visu izšķīra tikai divas pavasara dienas, kurās tās vajadzēja pasargāt. Turklāt tās parādīja, ka tik lielā salā ar agrotīklu, pat biezāko, vien nepietiek. Vajadzēja segu, kas labāk saglabā siltumu. Tā kā šīs hortenzijas nav liela auguma, tās itin labi var audzēt podos un arī pa ziemu nest pagrabā vai siltumnīcā.

    Atšķirībā no skarainajām hortenzijām šīm agri pavasarī nogriež tikai vecās ziedkopas, ja tās palikušas pa ziemu. Izgriež arī bojātos un nokaltušos zarus. Ja nepieciešams veidot vainagu, to dara uzreiz pēc ziedēšanas. 

    Liellapu

    • ‘Masja’. Noapaļots, līdz 1 m liels krūms ar tumši zaļām, spīdīgām lapām un tumši rozā – gandrīz sarkaniem – ziediem, kas sāk ziedēt jau jūlijā vai pat jūnijā. 
    • ‘Dark Angel’. Kompakts krūms, var sa­sniegt 1,2 m augstumu un 0,6–0,8 m platumu. Aug lēni. Sterilie ziedi lieli, sarkanvioleti, kaļķainā augsnē būs sarkanīgāki, skābā – zilganāki. Fertilie ziedi parasti paliek pumpuros un tā arī neatveras. Vairogveida ziedkopas. Zied no jūlija līdz septembrim. Lielas lapas, ļoti tumši zaļas ar brūnganu bronzas nokrāsu. Rudenī lapas iegūst tumšsarkanu toni. Krūms ir skaists arī bez ziediem – ar savu neparasto lapu krāsu un dabiski perfekto, noapaļoto formu. 
    • ‘Nikko Blue’. Līdz 1 m liels krūms ar noapaļotu, blīvu vainagu. Ziedi zili rozā, sāk ziedēt jūlijā vai augustā. Ļoti dekoratīvas ziedu laikā! Ziedi zili būs tikai skābās augsnēs, neitrālā augsnē ziedi iegūst rozā nokrāsu. 
    • Robainās

      • ‘Cloudi’. H. macrophylla un H. serrata krustojums. Ziedi iegūst rozā vai zilu nokrāsu atkarībā no augsnes skābuma. Neliela auguma – kuplais krūms neizaugs lielāks par 1,2 m. Zied no jūlija līdz septembrim. 
      • ‘Oamacha’. Krūmi ap metru augsti, ar smalku, bet kuplu zarojumu. Nelielās zaļās, smailās lapas rudenī krāsojas sarkanīgos toņos. Plakano ziedkopu centrā sīki fertilie ziediņi, malās lieli sterilie ziedi, kas, līdzīgi kā citām šķirnēm, atkarībā no augsnes var iekrāsoties rozīgākos vai zilganākos toņos. Šķirne radīta Japānā un tiekot izmantota tējas ceremonijā, arī kā saldinātājs, jo lapas esot saldākas par cukuru. 
      • ‘White on White’. Ļoti kompakts krūms – var izaugt tikai līdz 0,7 m. Pildīto ziedu dēļ gana neparasta parādība hortenziju pasaulē. Lai gan arī kokveida hortenzijām ir ļoti skaistas šķirnes ar pildītiem ziediem, diemžēl zem klajas debess tās aug daudz siltākos apstākļos nekā pie mums. Šī dod cerību, ka varētu augt dobēs. Bet, tā kā Varis pats pie tādas ticis tikai pagājušajā gadā, tad, protams, grib pārbaudīt, kā tā pie mums jutīsies un uzvedīsies. Zied ilgi un bagātīgi – no jūnija vismaz līdz septembrim.
      • ‘Daredevil’. Neliela auguma – ap 0,6 m – krūms. Ziedi sākumā ir rozā, bet uz rudens pusi iekrāsojas piesātinātā sarkanbrūnā tonī. Pietiekami labi pārziemo un, ja pasargā no salnām, tad arī gana labi zied. Ļoti skaists ir arī sarkanīgi brūnais lapojums, tā dēļ krūms labi izskatās arī bez ziediem. 
      • ‘Forget Me Not’. Izaug 0,8–1 m augsts, 1–1,2 m plats krūms ar noapaļotu, blīvu vainagu. Lapojums no zaļa līdz tumši zaļgansārtam. Vairogveida ziedkopas, ziedi no gaiši rozā līdz ziliem. Zied no jūlija līdz septembrim. Atšķirībā no citām robainām hortenzijām šī šķirne nezied uz pērnā, bet uz šā paša gada dzinumiem.
      • ‘Hallasan’ dzimtene ir Hallasanas nacionālais parks Dienvidkorejā. Šķirne nedaudz līdzīga ‘Forget Me Not’, tikai šai lapas ar gludākām malām un mīkstākas. 
      • ‘Blue Bird’. Noapaļots, blīvs krūms, var izaugt lielāks par metru. Skābā augsnē ziedi ir jūras zili, neitrālā – violeti. Lapojums ar mazliet sarkanīgu nokrāsu. 
      • ‘Cotton Candy’. Augstums 0,6–0,9 m. Ziedi rozā ar dzeltenu vidu, skābākā augsnē var mainīties uz zilganu toni.
      • ‘Santiago’. Krūms mazāks par metru. Zaļais lapojums un rozā ziedi rudens pusē iegūst sarkanīgu toni.  

       

       

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē