• FOTO: Rudens zvaigznes – miķelītes. Meklējam skaistākās šķirnes!

    Dārzs
    Indra Ozoliņa
    31. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ziemasteres parasti dēvējam par miķelīšiem vai miķelītēm. Bet – sauc, kā gribi, – šīs pārsteidzoši daudzveidīgās puķes arvien ir modē. Krāšņākās zemo un augsto ziemasteru šķirnes iesaka Ilona Kokta, viena no stādaudzētavas
«Eži» saimniecēm.
    Nākamais: Zemās ziemasteres

    Tik dažādas!

    Ilona Kokta un Ligita Mūza stādaudzētavā Eži audzē apmēram 120 šķirņu ziemasteres un uzskata, ka tās dārzos vajadzētu stādīt vairāk. «Mums abām ar Ligitu miķelītes ļoti patīk, jo tās ir izturīgas, košas, bagātīgi zied, ar dekoratīvu lapojumu, piemēram, ērikveida miķelītes arī pirms ziedēšanas veido skaistu zaļu rombiņu vai trijstūrīti. Ziemasteres izceļas ar lielu ziedu dažādību – tie ir rozā, sarkani, tumši vai gaiši zili, violeti, balti un pat dzelteni. Tām ir gan platas, gan šauras lapas, ne tikai zaļas, bet arī sarkanas un sudrabainas,» slavē Ilona. «Ziemasterēm ir 600 sugu ar atšķirīgu izskatu, un katrai no tām ir daudz šķirņu. Dažas miķelītes zied jau jūlijā un augustā, bet citas ir ziedos vēl pat novembrī, un mēs aizmirstam, ka dārzkopja gads tuvojas beigām, jo tās pagarina krāsu un smaržu baudīšanas laiku. Atkarībā no šķirnes miķelītes iztur līdz pat mīnus 4 grādu salu. Iestādot gan agrās, gan vēlās šķirnes, dārzs ziedēs līdz pat pirmajiem sniegiem. Turklāt miķelītes neprasa lielu kopšanu, tāpēc tās varētu saukt par sliņķu puķēm.»

    Ilona ir iedziļinājusies arī ziemasteru nosaukuma izcelsmē. «Vārds asteri grieķu valodā nozīmē zvaigzne. Pēc senas grieķu teikas, dieviete Astraja reiz vērojusi debesis un nav varējusi saskatīt zvaigznes, tāpēc kļuvusi bēdīga un sākusi raudāt. Viņas vārds taču bija Zvaigzne. Visur, kur zemē nobirušas asaras, sākušas augt ziemasteres,» stāsta Ilona.

    Kuras izvēlēties?

    Ziemasteres var izraudzīties katrai dobei un iecerei vispiemērotākajā garumā – no 15 līdz pat 140 centimetriem un vairāk. Tās var izmantot gan dobju apmalēm, gan kā lieliskus fona augus. Tās ir gan pudurveida, gan cerveida, bet var būt arī kā blīvi, ziediem klāti spilveni – gan stalti, augsti augi stādījumu pēdējās rindās, gan pavisam niecīga auguma akmeņdārzu puķītes. Ziemasteres var tikt izmantotas arī  kā krāšņi podu augi.

    Raksta turpinājumā – skaistākās ziemasteru augstās un zemās šķirnes!

    Nākamā lapa

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē