Palodze Nr.1: Pārbaudītas vērtības
Mirte, smaržīgo lapu pelargonija, ehinopsis, zonālā pelargonija, istabas ozols
Šo augu kompāniju ieteicams pārskatīt reizi nedēļā – ar pirkstu pataustīt augsni, jo viens pods un augs ir lielāks, cits mazāks, tātad vienādi nepatērēs ūdeni. Ar mitrumu svarīgi nepārforsēt. Ja telpa pavēsa, pat reizi nedēļā nevajag liet.
Mirte
-
Vasarā patīk siltā, bet ziemā – vēsākā telpā. Pie jauna pakešu loga sausā, karstā gaisā mirte var nīkuļot, un tai vislabāk patīk lauku mājas mitrais gaiss.
-
Jālaista regulāri, taču jāatceras, ka necietīs ne pārlaistīšanu, ne iekaltēšanu un, ja kaut kas nepatiks, strauji nometīs lapas. Mirtes smalkā sakņu sistēma tīrā kūdras substrātā un plastmasas podiņā bieži vien cieš no pārlaistīšanas.
-
Reizi mēnesī mēslo ar istabas puķēm paredzēto mēslojumu.
-
Var apgriezt un pavairot ar galotņu spraudeņiem, tos apsakņojot kūdras, grants substrātā. Lai mirtes krūmiņš veidotos kuplāks, šāda galotņošana ir svarīga. Spraudeņus vislabāk ņemt pavasarī un vasaras otrajā pusē.
-
Vasarā var iznest laukā, bet nevajag likt tiešos pusdienas saules staros, lai necepina, tad arī vairāk jāuzmana laistīšana.
Smaržīgo lapu pelargonija
- Vajag daudz saulesgaismas, tad uzzied ar neciliem violetrozā ziediņiem. Vislabāk likt uz dienvidu puses palodzēm.
- Tiek dēvēta arī par ausu puķi, un visbiežāk to audzē aromātisko lapu dēļ. Ja pārlaista, lapas sāk dzeltēt un brūnēt un puķe var nopūt.
- Jāveido – ja negriež, puķe var aizaugt pa visu logu. Apgriežot var izaudzēt gluži kā koku.
Ehinopsis
- Aug lēni un aizņem maz vietas.
- Vasarā var augt arī ārā, ziemā vēsās telpās maz laista.
- Ehinopša zieds zied vienu dienu un ļoti smaržo. Vienam kaktusam var veidoties daudz pumpuru, daļa ziedu zied vienā dienā, daļa citā.
Joslu pelargonija
- Strauji augoša, tāpēc visātrāk aizņems loga platību.
- Kad noziedēs, vēlā rudenī jāapgriež. Zied uz jaunajiem dzinumiem, un no apgriešanas nevajag baidīties – pavasarī, atsākot laistīt un mēslot, jaunie dzinumi ātri izaugs. Ja negriež, pelargonija izaug ļoti gara, pat plakani piespiedusies loga stiklam.
- Lai augs būtu kuplāks un dotu vairāk sānu dzinumu, to pavasarī, kad atsāksies aktīvā augšana, vēlreiz vajadzēs apgriezt. Nogrieztos dzinumus var mēģināt apsakņot – ja dzinums ir labi nobriedis, tas arī labi sakņojas, un pavasarī varēs iestādīt āra kastēs.
Istabas ozols
- Saukts arī par krasulu – biezlapju dzimtas sukulents.
- Jālaista mēreni, jo pārlieku laistīta krasula iet bojā.
- Var izaudzēt no galotnes spraudeņiem. Lai veidotos kociņš, spraudeni galotņo vairākkārt.
Īpašie jautājumi par pelargonijām
Kā pa ziemu saglabāt pelargonijas no āra puķu kastes?
Pelargonijas izņem no kastes, nokrata no saknēm zemi, dzinumus un saknes saīsina, norauj lapas. Augus cieši sastāda lielā puķupodā ar kūdras un zemes maisījumu un novieto uz palodzes. Vislabāk, ja telpā nav vairāk par plus 12 grādiem. Visbiežāk pietiek, ja balkona kastē esošos augus apgriež, noliek vēsā vietā (plus 8 līdz 10 grādos) un gandrīz nelaista, jo šādā temperatūrā augsne tik ātri nežūst. Aplej tikai tad, ja podiņa zeme ļoti apžuvusi. Ja pods lielāks un kopā vairāk pelargoniju, sakņu kamoli saglabās mitrumu ilgāk. Pelargonijas bez lapām labi pārziemos arī pagrabā, bet ne ļoti mitrā.
Vai nokarenās angļu pelargonijas ir viengadīgas vasaras pelargonijas?
Nē, visas pie mums audzējamās pelargonijas ir daudzgadīgas, ja tās neatstāj nosalšanai ārā. Nav arī sadalījuma vasaras un ziemas pelargonijas, tas ir tautā izveidojies uzskats. Angļu jeb lielziedu pelargonijām (Pelargonium x grandiflorum)*, ko tirgo pavasaros, vairāk jāizdabā, tās vairāk jāmēslo, lai veidotos daudz pumpuru. Tās sauc arī par karaliskajām pelargonijām. Bet sarkanās un rozā ģerānijas no vecmāmiņu palodzēm ir joslu jeb zonālās pelargonijas (Pelargonium x zonale). Vasarā uz balkona labi izskatās nokarenās pelargonijas (Pelargonium x peltatum), tās sauc arī par vairogveida pelargonijām. Ziemā apgrieztas uz palodzes tās izskatās ne īpaši labi, tāpēc var arī izturēties pret tām kā pret viengadīgajām puķēm un pavasarī pirkt jaunas. Ja nav tik svarīgi, kā izskatās interjerā ziemā, tās var telpās saglabāt.
*X latīņu nosaukumā nozīmē, ka tā nav tīra suga, bet izveidota hibrīda šķirne.